16. októbra 2020

Mysleli ste si, že neaktívny životný štýl, napríklad večerné vysedávanie pred televízorom, má vplyv maximálne na vaše fyzické zdravie? Nedajte sa pomýliť. Rozsiahla metaanalýza francúzskych vedcov, publikovaná v akademickom periodiku Journal od Research in Personality, naznačuje, že v hre je aj vaša osobnosť.   

Výskumníci pracovali s dvoma rozsiahlymi štúdiami – jednou francúzskou, ktorá sledovala absolventov stredných škôl a ich súrodencov, a druhou zo Spojených štátov amerických. V rámci oboch štúdií účastníci pri prvom dopytovaní, ktoré sa uskutočnilo v 90. rokoch minulého storočia, nielenže opisovali svoj životný štýl, ale absolvovali aj osobnostný dotazník. O 20 rokov neskôr dostali rovnakú úlohu. Na štúdii sa zúčastnilo viac ako 9 000 dobrovoľníkov.

Vedúci výskumu Yannick Stephan z univerzity v Montpellier spolu so svojimi kolegami zistil, že ľudia, ktorí sa pred 20 rokmi priznali k neaktívnemu životnému štýlu – nešportovali alebo neboli inak fyzicky aktívni – mali v priemere väčšie rozdiely v osobnostných dotazníkoch.

Inými slovami – tí, ktorí pred dvoma desaťročiami neboli aktívni, zaznamenali väčší pokles v kategóriách, ako sú svedomitosť, otvorenosť, extroverzia a prívetivosť. Aj napriek tomu, že zmeny neboli výrazné, boli silno naviazané práve na spomínaný neaktívny životný štýl.

Mimochodom, všetky zmienené kategórie sú súčasťou päťfaktorového modelu osobnosti, tiež známeho pod názvom veľká päťka. Svedomitosť odkazuje na disciplínu a schopnosť dotiahnuť úlohy do konca, otvorenosť súvisí s kreativitou a vôľou skúšať nové veci. Extroverzia meria, ako veľmi je človek spoločenský, prívetivosť znamená najmä ochotu pomáhať druhým ľuďom.

Reklama

S poslednou kategóriou – neurotizmom, teda schopnosťou, ako človek prežíva negatívne emócie – výskumníci nenašli súvislosť.

Ani v tomto prípade korelácia neznamená kauzalitu, výskum však potvrdzuje, že osobnosť sa v priebehu rokov mení a že jej finálna podoba môže mať čo dočinenia s fyzickým zdravím.

Tak prečo riskovať, že sa zmeníte na človeka, akým nechcete byť, keď jediné, čo musíte urobiť, je zdvihnúť sa z gauča a ísť napríklad na prechádzku?

Článok vyšiel na webe Forbes Česko.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?