19. októbra 2021

Martin Ballaty vyrastal po boku brata s mentálnym a fyzickým hendikepom. Aj vďaka tejto skúsenosti dnes prevádzkuje foodtruck, v ktorom zamestnáva pracovníkov so zdravotným znevýhodnením. A hrdo vyhlasuje, že sa toho nebojí, pretože na to má Gule.

Práve tento názov dal svojmu sociálnemu podniku. Odkazuje tým mimo iného na svoje produkty – malé tvarohové šišky s najrôznejšími polevami a posypmi, ktoré dopĺňa výberová káva a sezónne nápoje od domácich limonád až po varené víno a vaječný likér.

Dobroty pripravujú ľudia s rôznymi typmi znevýhodnení, ako je detská mozgová obrna, diabetes, schizofrénia alebo ľahká mentálna retardácia s prvkami autizmu. A v pojazdnom občerstvení ich ponúkajú po celom Česku.

Foto: gastropodnik Gule//Aleš Král

Reakcie verejnosti

„Vyrastanie s hendikepovaným bratom vo mne vzbudilo záujem o túto tematiku. Všímal som si, že verejnosť nevie, ako sa k takým ľuďom chovať a často sa im dokonca vyhýba. Rozhodol som sa preto s touto neznalosťou bojovať,“ hovorí Ballaty.

Išiel študovať humanitné štúdiá a resocializáciu a počas vysokej školy chodil praxovať do zariadení pre ľudí s hendikepom. „Aj keď som s tým mal osobnú skúsenosť, zistil som, že práca v tomto odbore je extrémne náročná na psychiku. A uvedomil som si, že to pre mňa ako 25-ročného chalana naozaj nie je, že by som zhorel rýchlo ako papier,“ hovorí dnes 35-ročný podnikateľ.

Reklama

Našiel si teda prácu, ktorá bola v tomto odbore, ale odohrávala sa v kancelárii. Stal sa projektovým manažérom na pražskom magistráte pre oblasť sociálnej problematiky. Mal na starosti spoluprácu s neziskovými organizáciami a sociálnymi podnikmi a získavanie európskych peňazí na financovanie ich aktivít.

Zbieranie skúseností

„Po piatich rokoch na magistráte som si hovoril, že by stálo za to zúročiť toto know-how a rozbehnúť nejaké vlastné sociálne podnikanie. Dal som výpoveď a vzal si nejaký čas na vyčistenie hlavy a nazbieranie inšpirácie. Pre tú som sa vybral do Austrálie, kde sme s manželkou strávili asi trištvrte roka,“ opisuje Ballaty.

Žili v Melbourne, kde im miestna grécka komunita predstavila šišky zvané loukoumades. Práve tými sa Ballaty inšpiroval pri vymýšľaní svojho konceptu.

Lákala ho gastronómia a páčila sa mu myšlienka foodtrucku. Ale skôr ako burgery alebo hotdogy chcel skúsiť sladký sortiment. A šišky mu do toho skvele zapadali.

Po návrate do Česka sa rozhodol zbierať skúsenosti v gastronómii a začal pracovať ako pekár v karlínskej reštaurácii Eska zo siete Ambiente. „Som nadšenec do varenia, ale pečenie som nikdy neskúšal. A prejsť si školou Ambiente bola skvelá príprava na to, aby som sa následne mohol do gastronómie vrhnúť sám,“ hovorí podnikateľ.

Spoluprácu s hendikepovanými si nevie vynachváliť

V Eske strávil asi rok a medzičasom pripravoval projekt nového sociálneho podniku. Vďaka skúsenostiam z magistrátu sa mu podarilo na jeho rozjazd získať podporu z európskych fondov. A s foodtruckom nakoniec po prvýkrát vyšiel v máji 2019.

Dnes vo svojom podniku Gule zamestnáva šesť ľudí s hendikepom a spoluprácu s nimi si nevie vynachváliť. „Z pohľadu vedenia si nedokážem predstaviť lepších zamestnancov. Sú nesmierne lojálni a vďační, že majú prácu, ktorú plnia na 110 percent. Cítia sa byť plnou súčasťou nášho biznisu. Riešime spolu úspechy aj neúspechy a všetko to spoločne prežívame,“ opisuje Ballaty.

Foto: gastropodnik Gule/Aleš Král

Bez špeciálnych podmienok

Svojim zamestnancom pritom nevytvára žiadne špeciálne podmienky. Snaží sa tak ukázať, že aj ľudia so zdravotným znevýhodnením dokážu odvádzať kvalitný pracovný výkon v bežnom tempe.

„Máme slogan: Hendikep. No a čo? My na to máme gule. Snažíme sa prelomiť bariéry. Chceme, aby ľudia nespoznali žiadny rozdiel a podporili nás preto, že majú radi náš produkt a nie preto, že sa nad nami zľutujú,“ hovorí Ballaty.

Kým v sezóne križujú s kolegami celú republiku a jazdia na food festivaly a slávnosti, ktoré dopĺňajú súkromné akcie a cateringy, cez zimu zase pripravujú vianočné kolekcie sladkostí a vaječného likéru.

„Vlani s druhou vlnou covidu nám to zachránilo život. Úspech sme mali hlavne u firiem, ktoré kvitovali, že sa balíčky dajú obrandovať a že im ako sociálny podnik môžeme poskytnúť náhradné plnenie,“ opisuje podnikateľ.

Foto: gastropodnik Gule/Aleš Král

Minulú zimu jeho podnik síce ustál, ale na jar sa pre pandémiu dostal do úplnej krízy. Nekonali sa žiadne akcie a nebol ani dopyt po cateringu.

V marci mal Ballaty na posledné výplaty a nevedel, čo ďalej. Nakoniec Gule – podobne ako na Vianoce – prišli s veľkonočnou ponukou barančekov, mazancov a takzvaných judášiek. A zároveň spustili kampaň na platforme Donio, kde verejnosti ponúkli odmeny za to, že ich pomôžu predfinancovať.

Najnáročnejšie obdobie

„Zvládli sme to, ale bolo to pre mňa psychicky najnáročnejšie obdobie života. Najviac ma desilo, že by som musel niekoho z našich zamestnancov prepustiť, ale nakoniec sme si ich všetkých udržali. Podnikanie v gastronómii je skutočne zložité. Ale vybral som si túto oblasť, Gule sú moje dieťa a aj keď som z toho chvíľami naozaj vysilený, tak zaň budem bojovať do posledných chvíľ,“ hovorí Ballaty.

Veď so svojím podnikaním, ktoré v súčasnosti generuje obrat rádovo v miliónoch českých korún, má do budúcnosti veľké plány. Gule majú dlhodobé stojisko pred obchodným centrom Arkády Pankrác a práve na námestíčku pred Arkádami by chcel Ballaty usporiadať v apríli budúceho roka Festival na plné Gule.

Foto: gastropodnik Gule/Aleš Král

„Chceme pozvať ďalších známych z oblasti street foodu, aby to bolo pestré, čo sa týka svetových kuchýň. A spojiť gastrofestival aj s kultúrnym programom pre deti a dospelých,“ prezrádza podnikateľ. Tým však jeho plány nekončia.

Od budúceho roka chce svoju prevádzku zdvojnásobiť, aby mohli Gule vyjsť v jednom termíne na cesty zároveň s foodtruckom a stánkom. A vytvorili si tak väčšiu rezervu na mimosezónne obdobie.

Reklama

Do budúcnosti by tiež rád rozbehol franšízový koncept a ponúkol ďalším ľuďom možnosť rozbehnúť sociálne podnikanie pod značkou Gule.

Článok vyšiel na Forbes.cz. Autorkou je Jana Mertová.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

 

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?