24. augusta 2018

Róbert Naništa a Zlatko Balaš vyrábali v začiatkoch len obyčajné osvetlenie, no dnes tvoria 90 percent ich podnikania komplexné inteligentné riešenia. Vďaka nim pomocou hlasu zažnete svetlo, automaticky stiahnete rolety a na to všetko napríklad ešte napojíte budík. Tvrdia, že všetko závisí len od klientovej fantázie. Robili pre „Eseťákov“, Pixel Federation aj viacerých politikov.

Dvojica sa dala dokopy pred takmer desiatimi rokmi úplnou náhodou. „Stretli sme sa na jednej mojej prezentácii a terajší kolega bol jediný, ktorý rozumel technológii, o ktorej som rozprával,“ vysvetľuje Naništa.

Zlatko Balaš (vľavo) a Róbert Naništa spolu fungujú už niekoľko rokov. Foto: archív Svetelné stropy

Už po pár stretnutiach sa dohodli, že spolu založia biznis, v ktorom prepoja dve oblasti – osvetlenie a automatizáciu. „Začali sme vyvíjať elektroniku pre efektívne a kvalitné riadenie LED osvetlenia, lebo nič iné ako ´čínsky štandard´ na Slovensku, bohužiaľ, neexistovalo,“ hovorí Balaš. Do podnikania investovali všetky úspory a vyrábať začínali v prenajatej garáži.

Ich osvetlenie je vyrábané ručne a vďaka inteligentnému ovládaniu sa prispôsobí biorytmu človeka. Znamená to, že ak idete napríklad v noci do kúpeľne, svetlo to zaregistruje, a samo nastaví nižšiu intenzitu svietenia oproti tej, aká je používaná počas dňa. Rovnako sa preorientuje, aj keď vás ráno prebúdza alebo keď prídete zvonku dovnútra.

svetelné stropy showroom
Showroom si firma otvorila len minulý rok. Foto: archív Svetelné stropy

Balaš však tvrdí, že väčšinu ich klientov nezaujíma len samotné osvetlenie, ale celkové nastavenie „smart domácnosti“. Svetlo je vtedy prepojené s ďalšími prvkami, ako je napríklad kúrenie, chladenie, žalúzie, audio či video. „Všetko sa to potom dá ovládať aj pomocou aplikácie v telefóne a vstavaného tlačidla. To, aké bude mať možnosti, závisí od rozpočtu a požiadaviek klienta,“ vysvetľuje.

Zachraňuje retro nábytok. Aby boli spokojní, kreslo prečalúnia aj 5-krát

A tie sú naozaj rôzne. Ku „klasike“ patria neviditeľné vypínače či ovládanie hlasom, veľkou výzvou bolo svetlo veľké 50 metrov štvorcových. Ich najdrahším projektom bolo inteligentné riešenie domu za pol milióna eur.

K ich klientom patria napríklad spoločnosti Eset, Pixel Federations a „vylepšovali“ aj vily niektorým slovenským politikom. „Čo sa týka zaujímavých zákaziek, tak napríklad Pixel Federations bolo veľkou výzvou. Ich požiadavkou bolo, aby sme im vyrobili svietidlo v tvare obruče s priemerom troch metrov, pričom jeho stredom šlo schodisko na ďalšie poschodie,“ vysvetľuje Naništa.

Ceny svetiel začínajú na pár tisícoch eur, no robia aj väčšie projekty v hodnote státisícov. Foto: archív Svetelné stropy

A hoci ich firma funguje už niekoľko rokov, najväčší úspech zaznamenali vlani. Dostali sa do zisku a tržby im narástli na úroveň 677-tisíc. Dvojica to pripisuje nielen väčším zákazkám, ale aj otvoreniu showroomu. Dovtedy totiž fungovali najmä na vďaka referenciám.

„Po úspechu, ktorý sme mali s úvodným projektom v Slnečniciach, sme cítili potenciál rastu. Teraz sa pomaly rozširujeme,“ hovorí Naništa. V spomínanom komplexe mali na starosti vzorový dom, a ten oslovil mnohých záujemcov, ktorí si od nich dali navrhnúť osvetlenie.

Je multifunkčný a dizajnový. Nábytok od Villo Design rastie spolu s dieťaťom

Dvojica však dodáva, že tento druh podnikania sa masovo robiť nedá. Časom by sa radi rozšírili aj do zahraničia, aktuálne majú však obmedzené kapacity.

Hoci výrobu majú v Pezinku a zamestnávajú približne 20 zamestnancov, väčšina návrhov ide stále cez majiteľov. „Sme tvorcami individuálnych riešení a všetko prispôsobujeme klientovi na mieru. Nebolo by preto reálne robiť desiatky návrhov denne,“ vysvetľuje Naništa.

Hlavná foto: archív Svetelné Stropy