20. januára 2021

Slovenka Antónia Haľko a Španielka Aroa Fernandez Alvarez chcú pomocou módy liečiť našu planétu a ekonomiku. Založili značku Trace Collective, v ktorej vyrábajú oblečenie šetrné k životnému prostrediu. Aj ten najmenší gombík musí mať zdokladovaný pôvod a byť šetrný k prírode, ba dokonca jej pomáhať, aby sa regenerovala. „Chceme zanechať veci lepšie, obohatiť ich, na rozdiel od udržateľnosti v jej konvenčnom zmysle, ktorým je iba vytváranie menších škôd,“ vysvetľuje Antónia.

Predstavte si bundu, na ktorej cenovke nájdete kompletné informácie o pôvode každého komponentu, ktorý bol použitý pri jej výrobe, a tiež sumy, ktorú za produkty a výrobu značka zaplatila distribútorom a robotníkom. Po zoskenovaní vás visačka zoberie na celú transparentnú cestu produktu od lokality fariem, kde rástli plodiny na výrobu látok, cez ich spracovanie, farbenie, produkciu oblečenia, pôvodu všetkých komponentov, až po pozitívny či negatívny vplyv na životné prostredie.

Bunda Trace Collective v porovnaní s bežnou bavlnenou bundou „zachráni“ ekvivalent dvoch rokov pitnej vody či 50 dní energie žiarovky. Foto: Pipi Hormaechea

Dozviete sa napríklad, že ľan stál výrobcu 34 libier, gombíky z kokosovej škrupiny, podšívka z bavlny a ďalšie „drobnosti“ ho vyšli dokopy 11 libier a výrobné náklady konkrétnej bundy boli na úrovni 67 libier. Všetky časti bundy sa po skončení jej „púte“ prirodzene rozložia a vyživia pôdu. Spomínanú visačku vyrobenú zo zmesi rastlinných semienok a zvyškov bavlneného vlákna z bavlnenej priadze si zasadíte do pôdy, odkiaľ vyklíčia krásne rastlinky. Sci-fi?

Antónia Haľko a Aroa Fernandez Alvarez ukazujú novú cestu módneho biznisu, ktorý nemusí byť „špinavý“ a netransparentný.

Naša stopa

„Pravdou je, že svet nepotrebuje novú módnu značku. Alebo sme si to aspoň mysleli,“ začína svoje rozprávanie Antónia, ktorá vyštudovala módny biznis v Londýne a niekoľko rokov v tomto priemysle aj pôsobila. Jej spoluzakladateľka Aroa sa zase venovala odvetviu sociálnych dopadov a sociálnemu podnikaniu. Ako vznikol ich nápad na Trace Collective?

Reklama

Na začiatku značku vôbec neplánovali, keďže nechceli replikovať to, čo robia ostatní. „Na trhu sme však nenašli nikoho, kto by mal vo svojom dodávateľskom reťazci dopyt po oblečení na podporu regenerácie životného prostredia,“ dodáva Antónia. Znamená to využívanie len tých látok, ktoré sú biologicky odbúrateľné a pomáhajú prírode, aby sa regenerovala – napríklad zvyšujú úrodnosť pôdy.

Zakladateľky značky Antónia a Aroe. Foto: Olivier Yoan

Diera na trhu v kombinácii so zanietením pre ochranu životného prostredia mala za následok vznik biznisu, ktorého názov je odvodený od slov Trace (stopa) a Collective (kolektív). „Každý spotrebiteľ by sa mal sám seba pýtať, akú stopu dennodenne zanecháva na životnom prostredí svojimi spotrebiteľskými návykmi a rozhodnutiami. Kolektívne potom môžeme pracovať na zmene,“ vysvetľuje Antónia.

Transparentnosť je základ

Dvojica si hneď na začiatku stanovila prísne štandardy, preto museli dlho hľadať tých správnych dodávateľov a následné riešiť aj problémy s komunikáciou. Veľa z nich totiž podľa Antónie nie je zvyknutých na úplnú transparentnosť a uvádzanie údajov o pôvode látky.

„Myslím si, že ak by niekto prišiel a pozrel sa na to, ako riadime náš dodávateľský reťazec, pravdepodobne by povedal, že si to zámerne sťažujeme,“ smeje sa. Inú cestu však podnikateľky nevidia, keďže chcú mať značku, ktorá je radikálne otvorená zákazníkom a ktorá využíva udržateľnosť ako hlavný parameter na riadenie všetkých svojich procesov.

Trace Collective stojí na troch princípoch: podpora regenerácie životného prostredia, dodržiavanie cirkulárnosti a politika radikálnej transparentnosti. Foto: Pipi Hormaechea

V realite ide nielen o využívanie regeneračných látok od vlákien až po gombíky, výrobu v Európe či fungovanie prevažne cez „predobjedávky“, aby zbytočne neplytvali, ale napríklad aj o integráciu sociálnych podnikov do ich dodávateľského reťazca s cieľom čo najviac peňazí presunúť do sociálnej ekonomiky.

Záujem z celého sveta

V priemere 20 % z každého nákupu smeruje do ich chránenej dielne, ktorá sa zameriava predovšetkým na ženy, ktoré ukončia výkon trestu a prichádzajú z väzenia. „Každý cent, ktorý zarobia, je opäť preinvestovaný do organizácie, či už prostredníctvom školení alebo poradenských služieb,“ objasňuje Antónia a dodáva, že spolupracujú aj s ďalšími sociálnymi podnikmi.

Trace Collective je na trhu od novembra 2019, keď sa dvojici podarilo prostredníctvom kolektívnej zbierky na portáli Kickstarter vyzbierať viac ako 21-tisíc libier. Dnes pôsobia celosvetovo a objednávky im prichádzajú napríklad aj z USA, Austrálie či Kolumbie. Koronavírus však firme, podobne ako mnohým iným, skrížil plány.

Museli napríklad posunúť oficiálne predstavenie značky svetu, keďže v polovici apríla sa ich výroba úplne zastavila. „Ako malej značky sa nás to hlboko dotklo. Museli sme poslať stovky individuálnych e-mailov našim podporovateľom na Kickstarteri a vysvetliť, že nie sme schopní splniť ich objednávky tak, ako sme sľúbili, a že nevieme, kedy to budeme môcť urobiť. Na predaj nám zostalo veľmi obmedzené množstvo produktov, čo veľmi poznačilo našu finančnú situáciu,“ vysvetľuje Antónia.

„Ak sa pozriete na odvetvia, kde majú spotrebitelia obrovskú moc, móda vyniká viac ako ktorékoľvek iné – snáď okrem potravín,” hovorí Antonia. Foto: Emmet Green

Obdobie však využili na zmenu stratégie, budovanie mena a najmä sa vrátili späť k tomu, prečo začali. „Pre nás bola udržateľnosť, pozitívny sociálny a environmentálny dopad na prvom mieste, značka prišla až neskôr a je iba prostriedkom na dosiahnutie väčších cieľov v oblasti dopadu,“ dodáva.

Polovica na charitu

Dvojica má totiž aj charitatívnu organizáciu Trace Planet, na ktorej účely putuje 50 % percent profitu z každého ich predaja a v ktorej chcú priblížiť regeneratívnu módu čo najväčšiemu počtu ľudí. Organizujú vzdelávacie programy aj výskum regeneračných postupov. Pracujú na tom, aby čo najviac farmárov v globálnych dodávateľských reťazcoch módy prijalo regeneračné poľnohospodárske postupy.

Na to, aby sa aj oni neustále zlepšovali, si najali externého audítora, ktorý im pomáha vyhodnocovať negatívne dopady ich výroby. „Vieme, že naše odevy priemerne produkujú o 37 % menej skleníkových emisií ako priemyselné normy a spotrebujú o 94 % menej vody a o 12 % menej energie. Tieto údaje používame na to, aby sme premýšľali, ako sa môžeme zlepšiť,“ vraví zakladateľka.

Slovensko a udržateľnosť

Aj keď Trace Collective pôsobí najmä v zahraničí, nákupný potenciál vidia zakladateľky aj na Slovensku. Záujem o  značku a množstvo objednávok, ktoré z našej krajiny dostávajú, ich podľa Antónie milo prekvapil. „Myslím, že pre ľudí je atraktívne to, že sa líšime od ostatných, či už ide o transparentnosť, dizajn, edukáciu, sociálne podnikanie. Ľudia chcú byť súčasťou našej vízie, tvoriť komunitu. Vedia, že svojím nákupom nielen podporili dobrú vec, ale dávajú si na pokožku kvalitnú prírodnú látku s nadčasovým dizajnom,“ vysvetľuje.

Veľa slovenských zákazníkov príde aj zo zvedavosti, keďže o regeneratívnom poľnohospodárstve či regeneratívnej móde sa u nás veľmi nerozpráva. Postupne je však badať zmeny a udržateľnosť je dnes už podľa Antónie považovaná za životný štýl. „Konzumujeme menej a poctivejšie, vraciame späť, nehanbíme sa zdieľať naše ekologické chyby a podporujeme sa, či už cez sociálne siete alebo v reálnom živote,“ hovorí a dodáva, že aj módny biznis má budúcnosť planéty vo svojich rukách.

„Už máme dávno za sebou pokusy o zníženie negatívnych dopadov na životné prostredie. Musíme začať intenzívne uvažovať o tom, ako naše ekonomiky prispejú k zvráteniu zmeny klímy. Veríme, že módny priemysel má jedinečnú pozíciu, aby to dosiahol. A to vďaka svojmu globálnemu dopadu a obrovskému množstvu výroby,“ vraví Antónia na záver.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?