22. decembra 2020

Už ste sa niekedy počuli, ako hovoríte na verejnosti? Povedal vám niekedy kamarát alebo kolega, že váš prejav by potreboval zlepšiť? Že používate zbytočné slová, nie je vám rozumieť, „trepete dve na tri“ alebo mávate rukami? Málokto z nás si tieto chyby uvedomuje, no robíme ich bežne.

Ak áno, hlavne neprepadnite panike ani beznádeji. Svoj prejav môžete vylepšiť. Nie je na tom nič ťažké a pomôcť vám môžu aj tieto tipy.

Spíšte si „vypchávkové“ slová

Eeee, akoby, takže, vlastne, jednoducho, že, no, akosi… Hovorí vám to niečo? Slová, ktorými zapĺňame svoju reč. Pri rozhovore s kamarátmi až tak nevadí, keď doň zamiešame aj trochu „slovnej vaty“. V profesionálnom prejave však tieto slová nemajú čo robiť.

Najlepší trik, ako sa ich zbaviť, je napísať si ich. Keď ich budete mať vizuálne pred sebou, budú sa vám lepšie odstraňovať z každodenného slovníka.

Natočte sa

Neexistuje lepšia spätná väzba, ako taká, pri ktorej sami seba vidíte a počujete. Ako hovoríte, aká je reč vášho tela, aké sú vaše zlozvyky. Keď svoje chyby vidíte na vlastné oči, dotknú sa vás viac, ako keby vám o nich hovoril niekto ďalší. A vy budete mať väčšiu potrebu ich už nerobiť.

Reklama

Sami sebe sme predsa najväčšími kritikmi.

Každý deň cvičte

Ak viete, akým slovám sa vyhnúť, najprv ich eliminujte z bežných každodenných interakcií. Dajte si na ne pozor počas rozhovoru s kamarátom alebo na káve s kolegyňou. Skúste každú konverzáciu zvládnuť bez nepotrebných slov.

Len čo ich prestanete používať v bežnom živote, pravdepodobne sa vám nepripletú do cesty ani pri dôležitej prezentácii či pohovore.

Mlčať je zlato

„Vypchávkové“ slová používame vo chvíli, keď nechceme mlčať. Pauza v rozhovore či v prejave ale nemusí byť vždy na škodu. Preto keď potrebujete pred odpoveďou chvíľu na rozmyslenie, nebojte sa na chvíľu odmlčať.

Autorkou článku je Anna Beránková. Článok vyšiel na webe Forbes.cz v rubrike Jak být lepší.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?