22. júna 2021

Počas lockdownu ste si možno užili samoty až priveľa. Vedci tvrdia, že samotársky spôsob života škodí zdraviu: zvyšuje riziko predčasného úmrtia, je spojené s vysokým krvným tlakom, obezitou a úpadkom kognitívnych schopností. Najmä pokiaľ sme sa neocitli sami na základe vlastného rozhodnutia. Hoci s uvoľnením opatrení sa naskytá množstvo príležitostí na socializáciu, nezabudnite si v tom zhone nájsť aj chvíľku pre seba.

Odborníci sa zhodujú na tom, že samota nemusí mať len negatívne účinky. Naopak, pokiaľ si cielene naplánujeme, že strávime nejaký čas osamote – trebárs každý deň po práci alebo na začiatku dňa – môže to mať na nás až blahodarné účinky.

Čo nám prináša samota?

Možno to bude znieť ako rozporuplné tvrdenie, ale čas, ktorý trávime sami so svojimi myšlienkami, je kľúčový preto, aby sme si pestovali dobré vzťahy s druhými ľuďmi. Dôvod je jednoduchý.

  • Tento čas nám pomáha konfrontovať sa s tým, čo prežívame a zároveň nám dáva priestor reflektovať nad tým, čo sa deje okolo nás.
  • Práve momenty samoty nám pomáhajú prežívať a kontrolovať vlastné emócie, čo je zásadným predpokladom pre korektné vzťahy s ostatnými.
  • Rovnako vďaka týmto chvíľam posilňujeme svoju schopnosť empatie, sme prístupnejší a otvorenejší voči druhým názorom a celkovo sa s nami ľahšie komunikuje.
  • Zámerne vyhľadávaná samota sa spája so zvýšenou kreativitou. Absencia druhých, ktorí by nás mohli súdiť, nám pomáha prekonať mentálny blok, ktorý môžeme mať v ich prítomnosti.
  • Keď sme sami, necenzúrujeme sa. Nerozhodujeme sa na základe toho, čo si o nás druhí myslia. Naopak, počúvame vlastné myšlienky a veríme svojim inštinktom. Potvrdzuje to napríklad táto štúdia, ktorá zistila, že ľudia prichádzajú s lepšími nápadmi, keď brainstormujú osamote.
  • V neposlednom rade – chvíle bez prítomnosti druhých nám pomáhajú vypnúť a poriadne si odpočinúť. Tak, ako si to žiada naše telo a naša myseľ, bez toho, aby sme sa museli prispôsobovať plánom a požiadavkám ostatných.

Nedokážete si nájsť chvíľku pre seba?

Pokiaľ do svojho denného programu zaradíte polhodinu, počas ktorej budete sami, bude to mať na vás blahodarné účinky. Zatvorte sa do tichej miestnosti a buďte sami so sebou, nič viac. Len dýchajte a premýšľajte.

Aj keď to môže zo začiatku vo vás vyvolávať nepríjemné pocity, uvidíte, že si rýchlo zvyknete a na tieto chvíle sa dokonca budete tešiť.

Reklama

Pokiaľ máte pocit, že si vo svojom nabitom programe nedokážete nájsť ani len 30 minút, ktoré by ste strávili osamote, máme pre vás hneď niekoľko tipov, ako na to:

1. Naobedujte sa osamote.

Pokiaľ chodíte bežne na obed s kolegami, skúste aspoň občas stráviť obednú prestávku osamote. Namiesto telefónu si vezmite napríklad dobrú knihu (alebo aj vôbec nič) a najedzte sa bez zbytočných rušivých vplyvov. Najprv sa vám to možno bude zdať divné, ale po pár razoch uvidíte, že to má svoje výhody.

2. Privstaňte si.

Pokiaľ si myslíte, že 30 minút ničnerobenia hneď zrána je len mrhaním vášho času, mýlite sa. Namiesto toho, aby ste začali deň v zhone, budete mať pocit pokoja a dobrú náladu. Pokiaľ teda nezabudnete, že tento čas je vyhradený pre vás, nie pre technológie, ktoré môžu odlákať vašu pozornosť.

A má to minimálne tri benefity:

  • vďaka tomuto časovému oknu budete mať konečne chvíľu na prebudenie,
  • vstanete s čistou hlavou,
  • budete mať tiež možnosť ponoriť sa na chvíľu do svojich myšlienok a nápadov.

3. Nájdite si čas na samotu v práci.

Chvíle osamote si môžete pre seba uchmatnúť aj v práci. Napríklad ich vtesnajte medzi pracovné stretnutia. Pokojne si v kancelárii chvíľu len tak poseďte alebo sa prejdite po budove či jej okolí.

Samozrejme, počas tejto krátkej meditácie je úplne zakázané vyťahovať telefón či pohľadom utekať k ďalším technológiám, ktoré ponúkajú presný opak samoty.

Táto polhodina, počas ktorej budete premýšľať o práci (alebo o čomkoľvek inom, čo vám napadne), vám pomôže získať potrebný odstup na to, aby ste mohli robiť správne rozhodnutia a zaujať v práci postoj lídra.

Článok vyšiel na webe Forbes.cz.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?