16. júla 2021

Ak by vám dnes v e-mailovej schránke pristál jednoduchý textový dokument zaslaný stovke ďalších adresátov, zrejme by ste to považovali za spam, ak nie rovno za vírus. Presne takto sa však pred polstoročím začala prvá distribúcia e-knihy. Napriek odvážnym predpovediam prežili aj klasické knihy, no v dovolenkovej sezóne si mnohí z nás nevedia vynachváliť práve tie elektronické.

O titul vynálezcu e-knihy súperí viacero jedincov, najčastejšie sa však spomína Michael S. Hart. Vari preto, že jeho prvotina z júla 1971 vyústila do globálnej iniciatívy Project Gutenberg. Bol to však až zakladateľ Amazonu Jeff Bezos, ktorý svojou dostupnou čítačkou Kindle spravil z e-kníh mainstream.

Michael S. Hart. Foto: Project Gutenberg, v licencii CC BY-SA 3.0

Michael S. Hart bol študentom na University of Illinois a zhodou okolností mal voľný a neobmedzený prístup do počítačovej miestnosti, ktorej prístroje boli napojené na predchodcu internetu.

Istý čas nevedel prísť na to, ako tento čas pri moderných mašinách využiť, no keď mu na Deň nezávislosti (4. júla) v potravinách venovali text Deklarácie nezávislosti Spojených štátov, dostal nápad.

Celú deklaráciu prepísal do počítača vo verzálkach, aby text bol čo najlepšie čitateľný na akomkoľvek zariadení. Kolega mu povedal, že zaslanie 5-kilobajtového súboru stovke adresátov by položilo sieť, a tak len zdieľal adresu, kde text nájdu.

Reklama

Prvú e-knihu si stiahlo šesť ľudí. Jej (ne)úspech nebol až taký podstatný. Dôležitejšie bolo, že Hart po tejto skúsenosti založil Project Gutenberg, dobrovoľnícku iniciatívu na digitalizáciu kultúrnych diel a na podporu tvorby a distribúcie e-kníh. Do roku 1993 prepísali do databázy len 100 klasických diel (s vypršanými autorskými právami). Dnes už Project Gutenberg obsahuje viac ako 60-tisíc titulov.

Discman sa neujal, Kindle áno

Sony Data Discman. Foto: Wikimedia/Lawrie, v licencii CC BY-SA 3.0

E-knihy, ktoré ste si museli čítať na monitore ťažkého a pomalého počítača, to veru ešte nebolo sexy médium. Prvé pokusy o ich kompaktné verzie boli celkom úsmevné. Napríklad Sony po svojich hudobných hitoch – kazetovom Walkmane (1979) a cédečkovom Discmane (1984), prišlo v roku 1992 s Data Discmanom. Jeho majitelia si mohli na cestách čítať knihy, ktoré mali uložené na CD, dokonca v texte aj vyhľadávať. Vynález sa však neujal.

Možno aj preto, že ľuďom sa nechcelo čítať dlhé hodiny text z malého monitora s nízkym rozlíšením. S riešením prišla v roku 1997 spoločnosť E Ink Corporation – vynašla obrazovku, ktorá nepotrebovala podsvietenie a neunavovala oči ako displej počítača. Po takzvanom elektronickom papieri vyštartovala opäť medzi prvými spoločnosť Sony, no ani jej čítačky Librie a Sony Reader sa nestali masovým hitom.

Revolúciu odštartovala až spoločnosť Amazon (ktorá začínala ako kníhkupectvo, pamätáte si?). Keď v novembri 2007 firma dala do predaja svoju novú čítačku Kindle s cenovkou 399 dolárov, do šiestich hodín bola vypredaná.

So zlacňovaním nových modelov Kindle (a s príchodom lacnejších alternatív od iných výrobcov) sa začala rozširovať aj ponuka e-kníh vo svete, aj u nás. Martinus vlani napríklad oslavoval 10 rokov tohto média na Slovensku.

Audio killed the e-book star

Amazon Kindle z roku 2007. Foto: Wikimedia/Jon ‚ShakataGaNai‘ Davis, v licencii CC BY-SA 3.0

S nástupom lacných čítačiek sa však spustila aj vlna bombastických predpovedí o budúcnosti. „Okolo roku 2009 vládlo presvedčenie, že trh ovládnu e-knihy a v priebehu piatich až desiatich rokov budú tvoriť polovicu obratu,“ povedal v apríli tohto roku pre Forbes šéf Martinusu Michal Meško.

Dodal, že e-knihy majú aktuálne na Slovensku jednotkové alebo veľmi nízke dvojciferné podiely na trhu. Kedy sa raketový rast a veľké očakávania zastavili?

Podľa portálu Statista sa najviac čítačiek kníh v USA predalo v roku 2013, odvtedy ich predaj medziročne pozvoľna klesá (s výnimkou roku 2020, ale v tom mala prsty pandémia a zavreté kníhkupectvá). Desiate narodeniny Kindlu sa už niesli vo vyslovene ponurej atmosfére. Britská asociácia knižných vydavateľov v roku 2017 oznámila, že kým tržby za papierové knihy vzrástli o 8 %, predaj tých elektronických klesol o 17 %.

Okrem lásky knihomoľov k papieru môžu za stagnovanie e-kníh aj stále populárnejšie audioknihy. Podľa amerických vydavateľov sa tržby za ne medzi rokmi 2018 a 2020 zvýšili o 15 % (v rovnakom čase predaj e-kníh klesol o takmer 9 %).

Audioknihy „alternatívnym“ knihám kraľujú aj v roku 2021 – hovorí vydavateľka Karen Mc Dermott. Ale ak nás príbeh e-kníh niečo naučil, tak to, aby sme neodpisovali žiadny formát vopred. Ani e-knihy.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?