19. marca 2021

Viesť firmu počas posledného roka, to bolo niečo ako emočný intervalový tréning. Podnikanie vie byť náročné aj počas normálnych čias, aktuálne však žijeme uprostred bezprecedentne náročného obdobia v našich životoch a našej práci. To človeka dokáže vyžmýkať.

Neprestajný tlak na výkonnosť vedie mnohých podnikateľov a manažérov k vyhoreniu, čiže stavu emočného, fyzického a psychologického vyčerpania. Ak sa na takúto situáciu nepripravíte, môže poškodiť vaše zdravie aj firmu.

Podnikanie je maratón, ktorý zvládnete len vtedy, ak sa o seba staráte. Tak môžu byť aj cesta podnikateľským životom a aj miesto, na ktoré vás dovedie, rovnako úspešné. To si však žiada, aby ste sa vyhoreniu za každú cenu vyhli.

Meghan Walker, naturopatická lekárka, ktorá vedie firmu s miliónovými tržbami v oblasti optimalizácie zdravia, pripomína, že vyhorenie nie je príznakom slabosti. Skôr si ho môžeme predstaviť ako zabudovaný termostat, ktorý má vaše telo a mozog upozorniť, že majú spomaliť a zmeniť kurz.

Poraziť vyhorenie, to si žiada vybudovať systém, ktorý vás podporuje. Tu sú štyri rady od Meghan Walkerovej.

Reklama

1. Rešpektujte potrebu oddychovať.

„Kedysi sa ľudia, ktorí si dokážu odopierať spánok, tešili obdivu kolegov. Tá doba už je preč. V posledných rokoch sa objavilo obrovské množstvo výskumov, ktoré ukazujú, že strata kreativity, produktivity a fyziologickej odolnosti je dôsledkom nedostatku spánku,“ hovorí Walkerová.

Dodáva, že pravidlo o minimálne ôsmich hodinách spánku denne je dobré, no mali by sme sa snažiť najmä o hlboký tzv. REM spánok. To je fáza, ktorá podporuje obnovu pamäte, vylučovania hormónov či obnovu buniek. Čím viac spánkových cyklov stihnete, tým lepšie.

„Ľudia s povahou, typickou pre podnikateľov, sa často dokážu zobudiť skoro, nezvyknú však mať rovnaký úspech v načasovaní chodenia do postele. Kto pravidelne chodí spávať pred polnocou, minimalizuje používanie technológií, prípadne sleduje svoj spánok, maximalizuje obnovu svojho tela,“ hovorí Walkerová.

2. Zdravá energia.

„Naše telo má mechanizmy, ako zvládať stres aj dlhšie obdobie. Podobne ako v prípade motora však kvalita paliva má vplyv na odolnosť a výdrž. Keď sa aktivujú stresové mechanizmy, potreba príjmu výživy rastie tiež,“ hovorí Walkerová.

Káva nám síce podľa nej poskytne dočasné povzbudenie, chýbajú jej však vitamíny a minerály, ktoré ovplyvňujú zvládanie stresu dlhodobo. „Rastlinná strava bohatá na výživné látky má lepší prínos – smoothies, zelené nápoje, farebné jedlá, najmä na úvod dňa. Telu poskytnú dôležité ingrediencie.“

„Plánovanie je v tejto oblasti kľúčom k úspechu. Môžete si dať tie najlepšie predsavzatia, že sa budete stravovať zdravo, či každý deň postovať niečo na Instagrame. V živote ani v podnikaní sa však predsavzatia nepočítajú,“ dodáva.

3. Obmedzte tichý stres.

„Ovládanie vyhorenia nie je iba o tom, čo všetko si pridáte, ale čo uberiete. Alkohol, sedavý spôsob života a elektromagnetické polia sú kumulatívne stresové faktory, ktoré zvyšujú celkové zaťaženie tela. Zvyšujú požiadavky buniek, berú vám energiu. Takže obmedzte konzumáciu alkoholu a pri práci viac stojte, to sú jednoduché opatrenia,” hovorí Walkerová.

Odborníčka radí aj zmenšiť intenzitu elektromagnetického poľa okolo nás. Stačí nenosiť si telefón do spálne, vypínať na noc wi-fi a laptop položiť na stôl, nie na seba. „Je to trochu ako s peniazmi, ak obmedzíte tiché vyčerpávanie kapacity, pomôže to vašej odolnosti a výdrži. Nezáleží až tak na veciach, ktoré robíme občas, ale na prostredí, ktorému sme dlhodobo vystavení,” dodáva.

4. Zmysluplnosť.

„Po tom, ako som sa s tisíckami pacientov rozprávala o ich poslaní, som si uvedomila jednu vážnu vec. Ľudia, ktorí mali pocit, že ich práca a existencia má zmysel, mali menej chronických chorôb, boli menej úzkostní a zriedkavejšie čelili infekcii,” hovorí Walkerová.

„Literatúra uvádza, že klinickí lekári prichádzajú k podobným záverom. Je pozoruhodné, že to nemusí súvisieť len s vašou prácou, ale zmysel musí byť prítomný v celom vašom živote.“

Pocit zmysluplnosti má súvis s depresiou, úzkosťami, poskytuje ochranný mechanizmus proti vyhoreniu, pravdepodobne tým, že vplýva na stresový hormón kortizol. Či už chcete napríklad pomáhať ženám, ľuďom s chronickými chorobami alebo zachrániť svet, identifikujte svoj zmysel života a čerpajte z neho silu. Mať zmysel života nielen zmenší silu vyhorenia, ale poskytne aj pocit naplnenia.“

Autorka článku Stephanie Burns píše pre Forbes.com o podnikateľkách a osobnom brande.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?