20. januára 2021

Nový prezident Spojených štátov Joe Biden je všetko iné než „rýchlokvasený“ politik. Do funkcie sa dostal až po rokoch snahy a nevydarených pokusov.

V politike je takmer 50 rokov, nedávno oslávil 78. narodeniny – a teraz je najstarším prezidentom Spojených štátov v histórii. Jeho život je plný ťažkých situácií a schopnosti vydržať. „Vydržať“ je heslo, ktoré sa ťahá celým Bidenovým životom a kariérou. Tu je päť momentov zo života nového prezidenta USA a poučenie, ktoré si z nich môžeme zobrať.

Neúspešné prezidentské kampane

Biden si „podával prihlášku“ do toho istého zamestnania 32 rokov. Prvú kampaň v boji o úrad prezidenta viedol v roku 1988, potom ďalšiu až v roku 2008 a potom sa stal viceprezidentom popri novej politickej hviezde, prezidentovi Obamovi.

Kampaň v roku 2016 vynechal a vlani v novembri porazil prezidenta Donalda Trumpa. Na tretí pokus – a po 32 rokoch. V úrade zrejme oslávi 80. narodeniny.


V biznise a politike sa často stáva, že nedostanete pracovnú pozíciu, ktorú chcete, aspoň nie na prvý pokus. Chce to čas, kým si vybudujete svoju osobnú značku, vytvoríte pracovné siete, naučíte sa pracovať s ľuďmi a získate si dôveru publika.

Chce to odvahu pokúšať sa o to. Ak skutočne veríte, že niečo vám jedného dňa bude patriť, záleží na tom, v ako ďaleko je tá „budúcnosť“? Ak každý deň urobíte pár malých krokov k cieľu, raz sa tam dostanete.

Energia a vytrvalosť prekonajú všetko

Biden vyrastal s poruchou reči. Zajakal sa. Naučil sa obmedziť tieto problémy až ako dvadsiatnik. Keď sa ho spýtali, ako to dokázal, povedal, že si pred zrkadlom recitoval básne.

V liste, ktorý napísal predsedovi Národnej asociácie zajakavých v roku 2009, Biden povedal:

„Stále si pamätám bolestivé skúsenosti a ťažké lekcie z toho, ako som vyrastal so zajakaním, ale tieto skúsenosti ma naučili toto: Keď sa natrvalo oddáte svojmu úsiliu, keď vydržíte aj zoči-voči zápasom a keď nájdete potešenie a podporu od iných, objavíte nové sily a schopnosti, ktoré vám pomôžu zvládnuť výzvy, ktoré pred vami stoja.“

Slabiny sa môžu zmeniť na silné stránky, ak si ich uvedomíte a pracujete na nich. Prinajmenšom môžete dosiahnuť to, že vás nebudú zrážať na zem. Či už recitujete pred zrkadlom poéziu, učíte sa prejavy alebo sa snažíte stať lepším lídrom, vydržať sa oplatí.

A zlepšenia sa časom dokážu znásobovať. Ako to povedal jeden z amerických otcov zakladateľov Benjamin Franklin, „energia a vytrvalosť prekonajú všetko.“

Na vzťahoch záleží – a na dobré sa čakať oplatí

Biden priznal, že je vďačný svojej druhej manželke Jill Jacobs za to, že sa opäť začal zaujímať o politiku a život potom, ako sa stretli v roku 1975 na slepom rande. Hovorí sa, že Biden ju o ruku žiadal päťkrát, kým povedala áno. Skôr ako prikývla, povedala „ešte nie, ešte nie, ešte nie.“

Biden sa však nenechal odstrašiť a žiadal ju o roku až do svadby v júni 1977.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Joe Biden (@joebiden)


Takmer pred sto rokmi vyhlásil prezident Calvin Coolidge, že „nič na tomto svete nenahradí vytrvalosť.“ Na mnohé z tých najlepších vecí sa oplatí čakať, vrátane príležitostí, ktoré zmenia život, alebo aj na klientov či na partnerov.

„Ešte nie“, neznamená nikdy. Znamená to – premyslite si to, nadýchnite sa a vráťte sa neskôr silnejší, aby ste následne počuli „áno“.

Neľahké straty a dlhé cesty od detí do práce

Po tragickej nehode v roku 1972, ktorá pripravila o život jeho prvú manželku a dcéru, boli jeho dvaja synovia hospitalizovaní so zlomeninami.

Reklama

Biden rozmýšľal, či rezignuje na svoje kreslo v Senáte, ale napokon prísahu zložil – v nemocnici. A tak, keď jeho synovia na tom boli dostatočne dobre na to, aby ich mohol opustiť, začalo sa jeho známe viac ako 350-kilometrové dochádzanie do práce zo štátu Delaware do Washingtonu D.C.

Trojhodinová cesta vlakom každý deň – aby mohol byť aj s deťmi.

Záväzok k jednej veci nemá znamenať nezáujem o druhú. Ak máte dostatočne pevnú vôľu a jasný cieľ, môžete aj z takmer najhorších možností, aké si viete predstaviť, urobiť úspešný príbeh.

Ak máte iba obmedzený čas, môžete vás to priviesť k vyššej produktivite a sústredeniu. Zároveň eliminujete nepodstatné a sústredíte sa na vaše hlavné a najdôležitejšie ciele.

Problémy v detstve

V detstve, keď vyrastal v Scrantone, prežíval ekonomický prepad. Jeho otec mal problémy zohnať prácu. Skôr, ako sa Biden narodil, dostal sa Joe starší do špirály finančných problémov.

Niekoľko rokov žila rodina s Bidenovými prarodičmi z matkinej strany. Neskôr sa Bidenovi staršiemu podarilo uspieť. Stal sa predajcom áut a rodina si mohla užívať život typický pre strednú triedu.

Ak vidíte, ako sa z neúspechu podarí vyrobiť prosperitu, získate vďaka tomu sebadôveru a vieru v to, že možnosť zmeniť situáciu je vo vašich rukách. Nezáleží na tom, kde začnete, ide o to, kde skončíte.

Koľko ľudí by sa vzdalo dávno predtým, ako by prekonali problémy, predtým, ako by popracovali na svojich slabostiach, či zažili niekoľkokrát odmietnutie?

Vydržať – a držať sa tejto filozofie – v jednom aspekte života má prínos aj v iných oblastiach. Ukáže sa, že ste odolná osobnosť, ktorá bude čoraz silnejšia. Tlčte na tie dvere, kým sa nezačnú otvárať.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Joe Biden (@joebiden)


Autorom článku je Jodie Cook, ktorý píše na Forbes.com a podnikaní, šťastí a životnom štýle.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?