20 vízií pre dopravu budúcnosti

Od jari sa hovorí o tom, ako koronakríza zmení cestovanie. Jazda v autobusoch v rúšku, nové kontroly na letiskách a iné rozmiestnenie sedadiel v lietadlách – to sú však kozmetické a možno iba dočasné zmeny. Aké riešenia a dopravné prostriedky majú ambíciu skutočne zmeniť spôsob dopravy?

Keď to dokáže Elon Musk, zvládneme to aj my

„Budúcnosť dopravy? To ste správne,“ usmieva sa Vladimír Pekár na prahu hangára na letisku v Senici. Hoci mu posledná ekonomická kríza položila prvú firmu, uprostred tej aktuálnej pôsobí optimisticky. Jeho Shark je už známa značka ultralightov, počet vyrobených kusov dosiahol trojciferné číslo a podaril sa predaj licencie do Číny. 

Očkovanie po slovensky

Slovenská biotechnologická spoločnosť Axon Neuroscience sa radí medzi pionierov vývoja vakcíny proti ochoreniu Covid-19. Jej CEO Michal Fresser tvrdí, že testovanie na dobrovoľníkoch spustia už čoskoro.

Koledujeme si o vyhubenie

Podľa Jaroslava Flegra bude mať súčasná pandémia aj svojich víťazov, mnohým pozitívne zmení život. Ten istý muž však zároveň tvrdí, že koronakrízu musíme brať aj ako tréning na oveľa nebezpečnejšie infekcie. O tom, že taká infekcia v dohľadnom čase príde, je profesor evolučnej biológie presvedčený.  

Súkromie je prežitok

„Aj tak žiadne súkromie nemáte,“ povedal jedného krásneho dňa v roku 1999 šéf firmy Sun Microsystems Scott McNealy skupine novinárov. A dodal: „Vyrovnajte sa s tým.“ Možno by sme ho mohli považovať za proroka, možno za vizionára… O súkromí na webe píše vývojár a expert na kyberbezpečnosť Michal Špaček a ďalší.