Slovenský vedec u Billa Gatesa

Pracovať vo vedeckej inštitúcii najväčších svetových filantropov – manželov Gatesovcov – sa podarí málokomu. Po rokoch vo farmagigante Pfizer a práci pre Medzinárodný inštitút vakcín v Južnej Kórei sa to podarilo Slovákovi Viliamovi Pavliakovi. Vo veľkom rozhovore nám priblížil, ako sa pozerá na vakcíny proti covidu aj aká bola jeho výskumná cesta vedúca až do Bill & Mellinda Gates Medical Research Institute.

Aj koše môžu byť smart

Manželia Andrea a Martin Basilovci sa do projektu smart riadenia odpadov Sensoneo vrhli len pred štyrmi rokmi. Dnes sa ich riešenie rozširuje napríklad do celej Prahy a používa sa už v 20 krajinách sveta. Cesta „smart košov“ sa tým zďaleka nekončí, hovoria zakladatelia.

Ako nám mobily ovládli mozog

Švédsky psychiater Anders Hansen napísal ďalšiu knihu, tentoraz s názvom Zachovaj si zdravý rozum. Ukáže vám silu nových technológií a ich vplyv na naše rozmýšľanie a konanie. Áno, mobily nám „hackli“ mozog, ale sú možnosti, ako zo zlých pánov opäť urobiť dobrých sluhov, odkazuje v rozhovore autor. Recenziu na knihu si môžete prečítať na našom webe.

Roztáčajúci sa biznis

Ondrej Slivka začal pred necelou dekádou z lásky k hudbe a zvlášť k retro nosičom, vinylovým platniam, s ich ručným vyrezávaním. Platne sú medzi zberateľmi čoraz obľúbenejšie (vedeli ste, že vlani ich predaje vo svete predbehli cédečká?) a Slivka si trúfa už na väčší projekt, preto v Trenčíne spúšťa lisovňu. V rozhovore s Ondrejom Slivkom sa dozviete, ako sa dá záľuba premeniť na biznis.