11. mája 2021

Keďže naša myseľ má okrem iného za úlohu udržiavať nás v bezpečí, celkom určite sa jej nepáčia situácie, keď sa nám v živote dejú veľké kariérne zvraty. Páve preto sa mnohí necítime dobre v situáciách, keď nás čaká dôležitý pracovný pohovor, dokončujeme nejaký obchod či prezentáciu pred kolegami – zvlášť vtedy, ak veci nejdú, ako sme si to naplánovali.

Každý občas zažíva pocity úzkosti a nie je na tom nič zlé. Istá úroveň úzkosti nám dokonca pomáha, motivuje nás a ochraňuje pred potenciálnymi hrozbami. Priveľká úzkosť však môže byť odzbrojujúca a má vplyv na našu koncentráciu, pracovné výkony, vzťahy a celkový úspech v práci.

Niekedy sa na úzkosť dá zvyknúť do takej miery, že si už ani neuvedomujeme, že ju pociťujeme. Dobrá správa je, že existujú kroky, vďaka ktorým môžeme úzkosť okamžite utíšiť. Tu je v skratke 12 užitočných rád:

1. Zamerajte sa na svoje predošlé úspechy.

Úzkosť môže spôsobiť, že si pripomínate svoje zlyhania z minulosti. A to vám zabraňuje v prijímaní správnych rozhodnutí v nových situáciách. Tento zlozvyk však môžete zmeniť.

Pripomínajte si svoje úspechy a zároveň svoje zlyhania a chyby využívajte ako skúsenosti, z ktorých sa môžete ponaučiť a robiť lepšie rozhodnutia. Nedávna štúdia ukázala, že keď premýšľate nad tým, ako ste prekonali osobné alebo pracovné prekážky, môže vám to pomôcť posilniť sebadôveru.

Reklama

2. Nepremýšľajte priveľa.

Úzkosť a frustrácia sídlia vo vašej hlave. Keď sa tam zdržiavate pridlho, môže sa stať, že zostanete zaseknutý v úzkosti. Keď sa priveľmi snažíte a priveľa premýšľate napríklad o kariérnych výzvach, môže sa vám to vrátiť. Vaša úzkosť sa znásobí.

Niekedy je teda lepšie ponechať veci osudu a veriť svojmu šiestemu zmyslu a nie hlave.

3. Doprajte si pravidelný päťminútový relax.

Krátke päťminútové alebo aj kratšie prestávky vám vyčistia myseľ a mozgu dajú šancu, aby sa „resetoval“. Zníži sa napätie aj únava a prestane vo vás narastať zbytočná úzkosť.

Stačí, ak sa jednoducho ponaťahujete, prejdete sa hore a dole schodmi, zhlboka sa nadýchnete, pozriete sa von z okna na okolitú prírodu, dáte si niečo malé pod zub alebo si na päť minút zameditujete.

4. Naučte sa tolerovať neistotu.

Keď neakceptujete, že fungovať sa dá aj v neistote, vaša úzkosť môže zosilnieť. Ak to dokážete akceptovať a byť uvoľnený aj v neistote, zmierni sa vaša úzkosť.

Nie je to ľahké, no keď akceptujete neistotu (a naučíte sa v nej žiť), môžete svoju myseľ nastaviť na rast a budovať na tomto pozitívnom nastavení.

5. Nerobte unáhlené závery.

Niekedy očakávate ten najhorší scenár ešte skôr, ako sa príslušná udalosť vôbec odohrá. A to spúšťa paniku.

Ak si spomeniete na podobné situácie, zistíte, že katastrofické scenáre vo vašej mysli nakoniec vôbec nekorešpondovali s tým, ako to celé v skutočnosti dopadlo. Ušetríte si veľa zbytočného stresu, keď si budete pripomínať, že trápiť sa predčasne nestojí za to a že jednotlivé „body“ si netreba spájať v hlave skôr, ako sa udejú, ale až po nich.

6. Rozprávajte sa so svojou úzkosťou.

Vaša úzkosť, to nie ste vy. Je to niečo vo vás, ale nie ste to vy. Keď si to uvedomíte, môžete si od nej vybudovať istý odstup a úzkosť začne ustupovať. Spriateliť sa so svojou úzkosťou namiesto toho, aby ste s ňou bojovali, je cesta k tomu, aby ste ju postupne skrotili.

7. Obráťte to naopak.

Úzkostlivá myseľ bráni naplneniu vášho potenciálu. Keď ste úzkostliví, vaša perspektíva sa zužuje a zameriavate sa na negatívnu stránku vecí a situácií. To pomáha úzkosti rásť.

Úzkosť môžete zmenšiť tak, že zmeníte svoju perspektívu a budete stavať na pozitívnych aspektoch negatívnych situácií. Nerobte z kariérnych neúspechov slona. Aj v ťažkej situácii nájdete niečo, na čom sa dá stavať.

8. Na veci sa pozrite iným spôsobom.

Niektoré situácie, pri ktorých vzniká úzkosť, v sebe nesú zabudované skúsenosti. Keď čelíme stresu v práci, je prirodzené, že pociťujeme úzkosť. Ale keď sa na situácie, ktoré sa nám nevyhnutne dejú, pozrieme iným spôsobom, môžeme z danej situácie vyťažiť to najlepšie. Aj kariérne lapsusy môžu hrať vo váš prospech, keď sa budete pýtať, čo sa z nich môžete naučiť.

9. Zamerajte sa na to, čo máte pod kontrolou.

Keď čelíte kariérnym výzvam, zamerajte sa na veci, ktoré máte pod kontrolou a na ktorých naozaj záleží. Z osobného hľadiska je dôležité zostať zdravý, dostatočne dlho spať, cvičiť, meditovať, jesť kvalitnú stravu a budovať si spoločenské vzťahy a podporu. Pripomeňte si, že toto všetko vám pomáha prekonávať rôzne situácie. Doprajte si horúci kúpeľ, meditáciu alebo dobrú masáž. Urobte niečo pre seba.

10. Pamätajte na poplašný systém.

Keď na vás prichádza úzkosť, zastaňte a opýtajte sa samých seba, či ste hladný, nahnevaný, osamelý alebo unavený. Keď vám úzkosť zabráni podávať výkon v práci, tento poplašný systém vám môže pomôcť opäť nájsť rovnováhu.

Ak ste zistili, že vás trápi práve niečo z týchto štyroch vecí, urobte zopár nádychov a výdychov, spomaľte a upokojte sa. Ak ste hladný, najedzte sa. Ak ste nahnevaný, obráťte sa na človeka, s ktorým to môžete riešiť. Ak ste osamelý, choďte za niekým, komu veríte. A ak ste unavený, oddýchnite si.

11. Nájdite si spôsob, ako vypustiť paru.

Takmer 47 percent respondentov v prieskume Joblist uviedlo, že keď majú kde „vypustiť paru“, je to nesmierne efektívny spôsob, ako si uľaviť od stresu. Jeden z 10 ľudí uviedol, že svoj stres ventiluje aj na mítingoch v práci. Hovorte o strese, ktorý zažívate v práci – či už s kolegom alebo s niekým, komu dôverujete. Ak máte človeka, ktorému sa môžete vyplakať či vyrozprávať, pomáha to.

12. Majte súcit sami so sebou.

Len málo ľudí chápe spojitosť súcitu voči samým sebe a kariérnym úspechom. Takýto súcit vám pomôže absorbovať šok, ktorý vzniká medzi vami a úzkosťou.

Reklama

Ak ste na seba príliš tvrdý a navyše ešte zažívate úzkosť, je to akoby ste bojovali proti hasičom, keď vám horí dom. Ak ste k sebe láskavý, keď ste v strese, je to akási svojpomocná linka, ktorá vám pomáha rýchlejšie sa spamätať a umožňuje vám prekonávať prekážky.

Autorom článku je prispievateľ z amerického Forbesu  Bryan Robinson, Ph.D.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?