23. septembra 2021

Do našich kín prišiel film dokumentaristky Eriky Hníkovej Každá minúta života. Je o slovenskej rodine Hanuliakovcov, ktorá vychováva svojho syna Miška podľa kamevédy. Štvorročnému chlapcovi sa rodičia Lenka a Michal venujú s takým nasadením, že už od narodenia má naplánovanú každú minútu svojho bytia.

Na leňošenie nie je v Miškovom živote miesto – tréning strieda s učením, hrou či cvičením, pretože rodičia z neho chcú vychovať podľa metódy Pavla Zacha „kvalitného človeka“ po všetkých stránkach.

Kým v našich zemepisných šírkach diskutujeme, či má taký prístup zmysel, v anglosaskom svete vyšla kniha novinára Olivera Burkemana pod názvom Four Thousand Weeks: Time Management for Mortals.

Aj ona spôsobila rozruch, hoci zastáva celkom opačnú filozofiu než rodičia malého dieťaťa, ktoré už v predškolskom veku hrá na niekoľkých hudobných nástrojoch, ovláda pár svetových jazykov a je profesionálnym športovcom.

Reklama

Náš čas je obmedzený

Podľa Burkemana je prokrastinácia a ničnerobenie nielen nevyhnutným, ale aj kľúčovým okamihom nášho bytia. Pokiaľ nevytvoríme antitézu k svojmu pracovnému času – teda voľno, v ktorom sa nesnažíme dosiahnuť žiadne výkony – len tým popierame jasnú skutočnosť.

Foto: Martinus

A tá podľa jedného z najpopulárnejších stĺpčekarov Guardianu nie je o ničom inom, než o prijatí svojich vlastných obmedzení. Tie nie sú dané iba tým, že nemôžeme byť dokonalými bytosťami, ale predovšetkým časom, ktorý nám zostáva.

Odkazuje na to už samotný titul knihy: pri priemernej dĺžke života máme k dispozícii štyritisíc týždňov. Áno, náš pozemský život je ozaj veľmi krátky. A preto vždy bude existovať úloha, ktorú nespravíte, sľub, ktorý nesplníte, schôdzka, na ktorú nedorazíte. Veď ani nevieme, čo s nami bude o pol hodiny. Ako môžeme tušiť, že náš „to-do list“ bude niekedy prázdny?

Žijeme len raz

Čím skôr si uvedomíme, že sa pravdepodobne nikdy nenaučíme mandarínčinu a japonskú kaligrafiu (alebo áno, no výmenou za iné veci), tým viac si podľa Olivera Burkemana vychutnáme čas, ktorý nám z tých 4-tisíc týždňov zostáva.

Príroda má tendenciu zapĺňať prázdne mieste a s našou produktivitou je to podľa knihy Four Thousand Weeks: Time Management for Mortals rovnaké. Keď budeme príliš rýchlo odpovedať na e-maily, budeme ich aj viac dostávať.

Pritom koncept neustálej činorodosti nie je pre človeka úplne zažitý. Veľkú časť dejín ľudstvo prežilo s predstavou života po smrti, teda predstavou nekonečného množstva času. Priemyselná revolúcia prináša voľný čas, no aj uvedomovanie si fenoménu YOLO.

Akronym You Only Live Once napĺňa úzkosťou aj záväzkom. Žijeme predsa len raz, technické vymoženosti nás zbavili nutnosti tvrdo fyzicky pracovať, tak ako byť lepší?

Nudné povinnosti vs. zásadné činnosti

Burkeman odporúča nielen prijatie skutočnosti, že nestihneme všetko. Time manažment a rôzne triky nám môžu pomôcť rýchlo sa vysporiadať s upratovaním, zaplatením šekov alebo inými mandatórnymi, no zúfalo nudnými vecami.

Uvoľnený objem času Oliver Burkeman odporúča venovať tomu, čo je pre nás naozaj dôležité. Niekedy nás to podľa neho môže naopak uvrhnúť do prokrastinácie, pretože veľké ciele so sebou prinášajú mnoho obáv. Ale kľúčové je opäť sa vrátiť k tomu, čo má pre nás zásadný význam.

Článok vyšiel na webe Forbes.cz, jeho autorkou je Anna Nosková.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?