Tento článok je prestige. Čo to znamená?
13. februára 2020

Mária Švarbová je fotografka zo Slovenska, ktorej podmanivé zábery si získali medzinárodné uznanie.

Vašim najznámejším projektom je In Swimming Pool, séria fotografií zo slovenských plavární. Prečo práve plavárne?

Najskôr som len hľadala čistý priestor. Vybrala som si socialistickú plaváreň ako lokalitu, pretože som v nej videla minimalizmus, nadčasovosť, až akési sci-fi. Keď som prvýkrát prišla na miesto a chcela odfotiť portréty, nakoniec som však neodfotila ani jeden. Tá architektúra ma úplne uchvátila. Všetky tie kachličky a čisté línie ma fascinovali svojou geometriou. Zároveň mi učarovali odrazy na vodnej ploche. Kontrast medzi vodným živlom alebo niečím mäkkým a statickou “suchou” architektúrou. Je v tom nekonečná hra, akoby ďalší svet.

Ako vznikol váš vizuálny štýl?

Predtým som fotila skôr expresívne a viac emócie. Postupne som sa ale “prefotila” k štýlu, ktorý začal pri In swimming pool a používam ho doteraz. Prvýkrát som tu použila výrazové prvky ako absencia emócií, čisté línie, minimalistická scéna, viac pastelových farieb s kontrastom červenej alebo žltej, vyrovnané línie či pohľad spredu. Podobne ako Tatra banka teraz vyhlásila svoj manifest, pre mňa sa mojim manifestom stala séria In Swimming Pool.

Prečo ste si z tejto série vybrali na kartu práve dielo Origins?

Origins znamená pôvod. Na fotografii sú dve rozdielne dievčatá. Jedna je tam sama a pôsobí autentickejšie. Tá druhá sa už opakuje, je klonovaná či kopírovaná. Vzniká otázka, čo je vlastne originalita. Narážame tak na autenticitu umelca. Každý dobrý umelec bojuje s plagiátorstvom a túži byť originálny. Všetci chceme vytvoriť niečo, čo je len naše. Máme však odvahu experimentovať a robiť veci inak?

Kreditná karta Visa Platinum s dielom Márie Švarbovej. Zdroj foto: Archív klienta