12. januára 2021

„Opájajú sa prácou, aby nevideli, akí v skutočnosti sú,“ napísal anglický spisovateľ Aldous Huxley. Závislosť od práce má mnoho podôb a niekedy je ťažké ju odhaliť. Ľudia, ktorých trápi tento problém, pracujú priveľa, ale ani zďaleka sa nesprávajú rovnako. Niektorí nedokážu začať, druhí sa vrhnú na tucet projektov a len málo z nich aj dokončia. Bývalý profesor z Univerzity v Severnej Karolíne a autor kníh o vorkoholizme opísal pre americký Forbes štyri typy ľudí závislých od práce.

Na prvý pohľad môže štýl práce a života vorkoholikov vyzerať rovnako – nevyvážený život a dlhé hodiny v kancelárii. Aj závislosť od práce je však rôznorodá a z jedného východiskového bodu sa rozpína široké spektrum vorkoholikov.

Na základe vlastných klinických pozorovaní a výskumov som určil štyri hlavné klasifikácie závislosti od práce: vytrvalý, bulimický, nepozorný a pôžitkársky. Všetky sú rozdelené podľa pomeru počiatočnej fázy, keď úlohu začínate, a konečnej fázy, keď úlohu dokončujete.

Vytrvalý vorkoholik

Ak ste vytrvalý alebo zaryto závislý od práce, tak sa do pracovných úloh vrháte rýchlo a aj ich rýchlo dokončujete.

Pracujete nutkavo a neustále. Cez deň, v noci, počas sviatkov a víkendov, bez ohľadu na termín. Ste usilovný perfekcionista, vaša práca je dôkladná a štandardy sú prakticky nedosiahnuteľné. Vo vašom živote neexistujú prestávky. Voľný čas a rekreácia sú zriedkavé. 

Reklama

Namiesto toho, aby ste sa približovali k termínu pomaly, isto a postupne, radšej splníte úlohu aj týždeň vopred. Projektu, na ktorý máte šesť mesiacov, sa venujete s takým nasadením, ako keby ste ho mali dokončiť už zajtra. To vás nabíja adrenalínom. A vďaka tomu, že projekt dokončíte skôr, získate čas a môžete sa sústrediť  na ďalšiu prácu. Neustále sa zameriavate na to, aby ste čo najskôr začali a splnili úlohu za každú cenu. 

Bulimický vorkoholik

Pokiaľ ste bulimický vorkoholik, tak máte nekontrolovateľné pracovné návyky. Do pracovných úloh sa púšťate pomaly, ale snažíte sa ich dokončiť čo najrýchlejšie.

V časovej tiesni pociťujete adrenalín, ste zbesilo produktívny a po tejto fáze prichádza útlm. Potom čakáte do poslednej možnej minúty a v panike sa vrhnete na dokončenie úlohy. Na rozdiel od vytrvalých vorkoholikov prechádzate dlhými obdobiami, počas ktorých nepracujete. 

Je pravdepodobné, že by o vašej závislosti ľudia ani nevedeli, keby vás zastihli počas niektorého z týchto výpadkov. K termínom sa blížite v prokrastinačnom móde – čakáte do poslednej možnej minúty a nakoniec sa pustíte do práce.  

Prokrastinácia a „zbesilá“ práca sú dve rôzne strany mince pracovnej bulímie. Môžete sa natoľko zamerať na dokonalosť, až ste paralyzovaný a neviete sa pustiť do projektu. Napriek tomu ste posadnutý tým, ako dokončiť úlohu.

Počas obdobia prokrastinácie, keď ste paralyzovaný a nemôžete vytrvalo pracovať, trpíte pracovnou anorexiou. Vyhýbanie sa práci je pre vás rovnakým tlakom a znakom pracovnej závislosti ako prepracovanie kvôli posadnutosti.  

Nepozorný vorkoholik

Ak patríte medzi nepozorných vorkoholikov, tak sa do pracovných úloh rýchlo vrháte, ale dokončujete ich pomaly.

Hľadáte adrenalín, ľahko podliehate nude a rozptýleniu. Máte radi veci, ktoré vám adrenalín dodávajú – rizikové zamestnania, rekreáciu a život na hrane. Vaša túžba po vzrušení, kríze a intenzívnej stimulácii je stratégiou, ktorú podvedome používate, aby ste sa sústredili na prácu. Nastavenie tesných termínov, veľa rozpracovaných projektov a riskovanie v práci vám komplikujú príležitosť spomaliť a relaxovať. 

Vyhľadávate zamestnania, v ktorých vidíte potenciál vzrušenia. Detaily vás nudia, a tak preskočíte na ďalší bod programu. Keď sa dostanete do krízy, môžu byť pre vás dramatické aj drobnosti, aby ste si dobili dávku adrenalínu. Napríklad dostanete záchvat zúrivosti, pretože niekto mešká na stretnutie. Ľahko sa zapálite pre nové nápady a brainstorming, ale následne sa pustíte do projektov, ktoré nedokončíte.  

Výsledkom je, že začnete veľa projektov, veľa z ich nedokončíte a prechádzate k ďalším. Impulzívne púšťanie sa do práce ešte skôr, ako si premyslíte plán alebo sa uistíte, že sa do toho naozaj pustiť chcete, vám sťažuje dokončenie úloh v termíne. Končí to tak, že neustále musíte po sebe upratovať vlastný zmätok. 

Pôžitkársky vorkoholik

Pokiaľ ste pôžitkársky vorkoholik, tak ste presným opakom predchádzajúcej skupiny. Ste pomalý, rozvážny a metodický. Pre vás je typické, že sa do pracovných úloh púšťate pomaly a aj ich pomaly dokončujete.  

Ste perfekcionista a obávate sa, že hotový projekt nie je nikdy dostatočne dobrý. Máte ťažkosti rozpoznať, či je niečo nekompletné alebo hotové. Vychutnávate si svoju prácu tak, ako si milovník alkoholu vychutnáva pohár bourbonu. Keď ste s úlohou takmer hotový, tak ju neúmyselne predĺžite a nájdete si na nej ďalšiu prácu.  

Ste známy vytváraním to-do listov, ktoré vám zaberú viac času ako dokončenie samotnej úlohy. Pedantný štýl práce vám komplikuje prácu v tíme. Prehnane sa sústreďujete na detaily a nie ste schopný nechať projekt tak, čo hnevá vašich kolegov a tí sa sťažujú, že vám všetko dlho trvá. 

Keď sú vaši kolegovia pripravení pohnúť sa ďalej, vy ich brzdíte nadmernou analýzou, rozoberaním nápadov a všetkých uhlov pohľadu, zapletením sa do detailov. Keďže sa vaše projekty javia ako nedokončené, čo si myslia aj ostatní ľudia, tak máte ťažkosti s ukončením starej úlohy a začatím novej.  

Článok vyšiel na Forbes.com. Autorom je prispievateľ Bryan Robinson, ktorý píše najmä o témach z kariérnej oblasti.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?