3. júna 2021

Keď sa v 50. rokoch minulého storočia istý novinár spýtal herečky Marilyn Monroe, čo si oblieka, keď ide večer do postele, odpovedala mu legendárnou vetou: „Len pár kvapiek Chanel no. 5.“

Slová hollywoodskej hviezdy iba potvrdili exkluzivitu a obľúbenosť tohto ikonického parfumu, ktorý sa aj 100 rokov od svojho uvedenia na trh predáva v miliónoch (podľa niektorých informácií sa predá každých 30 sekúnd).

Nadčasový flakón

Chanel no. 5 je vnímaný ako na svoju dobu progresívne umelecké dielo, nielen pre vôňu samotnú, ale aj vďaka flakónu, v ktorom sa predáva. Na rozdiel od prezdobených fľaštičiek, v ktorých sa dali kúpiť iné parfumy v tej dobe, Gabrielle Coco Chanel sa rozhodla pre jednoduchý hranatý tvar fľaše v priehľadnom prevedení. Do popredia sa dostala priamočiarosť tvarov, čo dávalo naplno vyniknúť podstate tohto produktu – vôni, ktorú mnohí opisujú ako vôňu ženy.

Napokon, tento mix superlatívov zarezonoval aj v popkultúre a o niekoľko dekád neskôr inšpiroval napríklad Andyho Warhola k vytvoreniu série printov pod názvom Chanel (From Ads).

Legenda v hranatej fľaši. Chanel no. 5 oslavuje 100 rokov. Foto: unsplash.com

„Päťka“ bola vôbec prvým parfumom slávneho módneho domu a jeho storočnicu sa Chanel rozhodol poriadne osláviť. Okrem iného pri tejto príležitosti napríklad navrhol vzácny šperk – 55,55-karátový náhrdelník z bieleho zlata a diamantov s príveskom v tvare flakónu Chanel no. 5. (Áno, Coco Chanel verila v tajomnú silu čísel a päťka bola jej šťastným číslom.)

Reklama

Je nesporné, že je čo oslavovať. Do dnešného dňa rôzne rebríčky Chanel no. 5 radia na prvé miesto najikonickejších vôní pre ženy na svete. (Často mu šliape na päty vôňa Guerlain Shalimar, ktorá je, mimochodom, tiež už babičkou – vznikla len o štyri roky neskôr).

Luxusný imidž vône si značka dlhodobo pestovala a dala si záležať na tom, aby tvárami jej najznámejšieho parfému boli tie najslávnejšie mená zo sveta šoubiznisu. Okrem Marilyn Monroe patrili medzi tváre reklamných kampaní Chanel no. 5 napríklad herečky Catherine Deneuve (1979) či Nicole Kidman (2004).

Vôňu namiešal cársky parfumér

Je známe, že Coco Chanel svoju kariéru v módnom biznise odštartovala navrhovaním a výrobou klobúkov. Prvý butik otvorila v roku 1910 v Paríži. O tri roky neskôr k biznisu pridala aj navrhovanie šiat pre bohaté zákazníčky a v roku 1918 už bola vďaka veľmi slušným zárobkom schopná kúpiť si vlastnú budovu v luxusnej časti Paríža na Rue de Cambon. Butik Chanel je na tejto ulici dodnes.

Podnikanie Coco Chanel postupne rozširovala. Okrem iného napríklad navrhovala aj tanečné kostýmy pre baletnú spoločnosť Ballet Russe (Ruský balet, ktorý v tom čase pôsobil vo Francúzsku), ktorý viedol známy impresário tých čias, Sergej Pavlovič Ďagilev. Odtiaľ pramenia aj jej kontakty na ruskú komunitu žijúcu vo Francúzsku.

Neskôr prišla s nápadom, že by svojim zákazníčkam okrem luxusného oblečenia, klobúkov, šperkov a iných doplnkov, mohla ponúknuť aj unikátne vône. Chcela vytvoriť parfum, ktorý by pripomínal „vôňu ženy“.

Tu do hry vstupuje chemik a skúsený výrobca parfumov Ernest Beaux, ktorý sa narodil v Rusku a pomáhal tvoriť voňavky pre cársky dvor, ale neskôr emigroval do Francúzska. S Coco Chanel ho v lete 1920 zoznámil ich spoločný známy, veľkovojvoda Dmitrij Pavlovič Romanov.

Päťka zaujala najviac

A tak Ernest Beaux pre Coco Chanel navrhol niekoľko vzoriek nového parfumu a jednotlivé vzorky označil rôznymi číslami. Coco si z palety vybrala práve vzorku označenú číslom 5 a pod rovnakým menom ho aj zaregistrovala.

Ako uvádzajú historické zdroje, na začiatku vyrobili len 100 flakónov, ktoré Coco Chanel prezentovala svojim najlepším zákazníčkam. Vôňa ich očarila a tak sa Chanel pustil do výroby ďalších fliaš a parfum sa na trhu veľmi rýchlo uchytil.

Ernest Beaux, pôvodom ruský chemik a parfumér, ktorý pre Coco Chanel vyvinul vôňu Chanel no. 5. Foto: commons.wikimedia.org, autor neznámy

Ernest Beaux pri výrobe využil dovtedy revolučný postup. Ako prvá vôňa tých čias totiž využívala aldehydy, organické zlúčeniny, ktoré umocňujú každú jednu vonnú zložku parfumu a zároveň predlžujú trvanie vône na tele.

V minulosti totiž parfuméri vyrábali prevažne kvetinové vône, na výrobu ktorých využívali výťažky z citrusov ako citrón, bergamot či pomaranč. Ich nevýhodou bolo, že relatívne rýchlo vyprchali a dámy tak museli svoj obľúbený parfum nosiť neustále pri sebe a opakovane ho počas dňa aplikovať. Aldehydy v Chanel no. 5 tento problém vyriešili veľmi efektívne. A od tých čias sa datuje aj nová éra parfumérskeho biznisu.

Unesiete Chanel no. 5?

Nuž a aké je vlastne zloženie tejto ikony? Je jasné, že konkrétna formula je tajná, ide doslova o jedno z najväčších a najlepšie chránených tajomstiev vo svete parfumérie. Z pohľadu jednotlivých zložiek sa však Chanel no. 5 skladá zo zhruba 80 rôznych komponentov.

Hlavu tvorí citrón, bergamot, neroli, ylang-ylang a spomínané aldehydy. Srdce je výrazný jazmín (veľa, veľa jazmínu), ruža a konvalinka. A napokon, základom vône je vanilka, ambra, pižmo, cibetka, vetiver, pačuli a santalové drevo.

Dnes, v ére unisex parfumov a sviežich ľahkých vôní, sa môže Chanel navrhnutý pred 100 rokmi zdať až príliš výrazný, pretože je to skutočná explózia vôní.

Ak teda hľadáte minimalistický parfém, Chanel no. 5 nie je pre vás. Najlepšie by sme ho možno opísali aj slovami ako „omamný“ a „odzbrojujúci“ a ako každý kvalitný parfum, na pokožke sa postupne rozvíja a jeho jednotlivé komponenty sa menia do rôznych tónov dlhé hodiny.

Ak ste Chanel no. 5 nikdy nevyskúšali a premáha vás zvedavosť, možno vás inšpiruje opis tejto vône podľa módneho magazínu Vogue. Podľa nich je to totiž „najikonickejšia vôňa, ktorá je typicky ženská. Môže sa vám páčiť alebo nepáčiť, pretože ju vyrobili pred 100 rokmi a pretože je špecifická – ale vyskúšate ju, pretože jednoducho musíte.“

Reklama

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?