15. marca 2021

Po Švédsku a Nemecku, kde už Volkswagen na batériách pre elektromobily pracuje dlhšie, má pribudnúť aj továreň pravdepodobne v Španielsku a v roku 2027 ďalšia, ktorá by mala byť umiestnená buď v Poľsku, Česku alebo na Slovensku.

Nové plány oznámilo vedenie koncernu v pondelok. „E-mobilita sa stala základom nášho podnikania,“ zdôraznil šéf globálnej skupiny Volkswagen Herbert Diess.

Matka najväčšej automobilky na Slovensku sa chystá spolu s partnermi postaviť  šesť gigafabrík do konca tohto desaťročia. Mali by byť rozmiestnené regionálne. Prvé dve – v spolupráci s koncernom Northvolt vo švédskej Skelleftea (v roku 2023) a v nemeckom Salzgitteri – by mali byť obe schopné vyrábať batérie s kapacitou po 40 GWh ročne.

Tretia by mala vzniknúť pravdepodobne v Španielsku, prípadne Portugalsku, respektíve na juhu Európy. Umiestnenie štvrtej fabriky zatiaľ takisto nie je jasné, aktuálne podľa koncernu prebiehajú rokovania s vládami a partnermi v rámci Česka, Poľska a Slovenska, ako aj s Európskou komisiou.

Na Slovensku plány postaviť gigafabriku prezentovalo v minulých rokoch konzorcium Inobat, preinvestovať sa má miliarda eur, lokalita fabriky zatiaľ nie je jasná.

Reklama

Prinesú úsporu aj zníženie cien áut

Nové batérie Volkswagenu majú dostať jednotný dizajn, vďaka čomu majú umožniť úspory a zníženie cien áut. Celkovo majú plánované gigafabriky produkovať až 240 GWh ročne.

„Znižujeme náklady a komplexitu batérie, súčasne zvyšujeme dojazd a výkon, vyhlásil Thomas Schmall, člen predstavenstva koncernu Volkswagen pre techniku a batérie. Schmall aj Diess zdôraznili, že vďaka novému typu batérií by elektromobily mali byť výrazne dostupnejšie pre zákazníkov.

Európska komisia hrozí pokutami

Koncern zdôvodnil novú stratégiu nutnosťou pokryť dopyt, ktorý bude v najbližších rokoch kvôli rýchlemu nástupu elektromobility drasticky stúpať.  Automobilky v posledných rokoch tlačí legislatíva zo strany Európskej komisie k výraznému zvyšovaniu podielu elektromobilov v rámci vyrábaných vozidiel.

Ak kvóty nesplnia, hrozia im drastické pokuty. Aktuálne je však výroba elektromobilov závislá od dodávok z Ázie, najmä z Číny.

Volkswagen v pondelok tiež oznámil, že do roku 2025 chce v Európe prevádzkovať až 18-tisíc rýchlonabíjacích staníc.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk.

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?