12. marca 2021

Výbušný rozhovor princa Harryho a jeho manželky Meghan Markle s moderátorkou Oprah Winfrey určite spôsobil kráľovskej rodine množstvo vrások. Ako môže ovplyvniť ich tisíc rokov starý biznis?

Po ničivom a mimoriadne sledovanom televíznom interview, ktoré sa v USA vysielalo 7. marca, sa „Firma“ ocitla na vratkej zemi. Vysokí členovia rodiny Windsorovcov však mali tušiť prichádzajúce problémy. „Neviem, ako mohli čakať, že po tom všetkom budeme ďalej mlčať, ak hrá ‚Firma‘ stále aktívnu rolu v živení neprávd o našej rodine,“ povedala Markle počas rozhovoru.

Prezývka „Firma“ sa pritom datuje do obdobia pred viac ako 80 rokmi, po najrozporuplnejšej epizóde moderných kráľovských dejín, keď abdikoval Edward VIII. Na trón nastúpil jeho brat Juraj VI., otec kráľovnej Alžbety II., ktorému sa pripisuje autorstvo tohto pomenovania pomerov v monarchii. Druhým možným pôvodcom hanlivej prezývky je princ Philip, manžel súčasnej panovníčky.

Prince Harry s vojvodkyňou zo Sussexu počas rozhovoru s Oprah Winfrey. Foto: Sita/AP

„Firma“ je verejnou tvárou impéria s hodnotou 28 miliárd dolárov, ktoré do ekonomiky Spojeného kráľovstva pumpuje každý rok stovky miliónov libier. Veľkolepé svadby vysielané v televízii (podpora britskej ekonomiky z kráľovskej svadby Harryho a Meghan bola odhadovaná na 1,5 miliardy dolárov), rušné prehliadky krajín Commonwealthu a verejne prezentovaná pompéznosť generujú tomuto globálnemu obchodnému podniku obrovský záujem (a zisky), ktoré prichádzajú z prostredia najlepších nehnuteľností v centre Londýna, ale aj z odľahlých poľnohospodárskych pôd v Škótsku.

Tichá dohoda s médiami

Sága kráľovskej rodiny je tiež zlatou baňou pre britské médiá. Markle prehovorila o „neviditeľnom kontrakte“ medzi kráľovskou rodinou a bulvárnymi médiami. Tento vzťah opísala ako symbiotický, pätolizačský a hrozivý.

Reklama

Osobný majetok kráľovnej má hodnotu 500 miliónov dolárov a nadobudla ho vďaka investíciám, klenotom a dvom zámkom.

No predaju novín a televíznym ratingom vyhovuje. Pred tromi rokmi odhadla spoločnosť Brand Finance, britská spoločnosť hodnotiaca značky, príspevky kráľovskej rodiny do mediálneho priemyslu na sumu takmer 70 miliónov dolárov. Toto číslo sa však môže javiť ako malé po tom, čo bol rozhovor Harryho a Meghan vysielaný vo viac ako 60 krajinách.

Téma, kto bude súčasťou „Firmy“ a bude využívať jej výhody, sa stala v priebehu rokov predmetom veľkého sporu. Po tom, čo sa Harry a Meghan vzdali kráľovských povinností, sa počet seniorných kráľovských členov na plný úväzok znížil na ôsmich.

Okrem panovníčky Alžbety II. patrí do tejto elitnej skupiny princ Charles, čakateľ na kráľovský trón, jeho manželka Camilla, vojvodkyňa z Cornwallu; princ William, druhý v poradí na trón, a Kate, vojvodkyňa z Cambridge; princezná Anne, dcéra kráľovnej; a princ Edward, najmladší syn kráľovnej, a jeho manželka Sophie, grófka z Wessexu.

Podľa historičky a kráľovskej komentátorky Carolyn Harris je dôvodom zúženia vnútorného kruhu konsolidácia zdrojov a tiež udržanie dobrej povesti. „Tieto snahy smerujú k uspokojeniu verejnosti, ktorá je znepokojená tým, že by suverénny grant (platba, ktorú vláda každoročne vypláca panovníkovi na financovanie jeho úradných povinností, pozn. red.) smeroval k príliš veľkému počtu ľudí,“ hovorí Harris.

Influenceri s modrou krvou

Organizačná štruktúra „Firmy“ je testamentom tisícročného rodinného podniku a jeho úspech je závislý od pozitívneho vnímania verejnosti, ktorá ho udržuje. „Je to veľmi formalizovaný influencerský biznis,“ vysvetľuje David Haigh, výkonný riaditeľ spoločnosti Brand Finance.

Na rozdiel od celebritných rodín, ako sú napríklad Kardashianovci, však Windsorovci osobne zo samotného podnikania neťažia. Hoci pred pandémiou prispievali do ekonomiky Spojeného kráľovstva odhadom 2,7 miliardami dolárov ročne. Pomáhajú predovšetkým cestovnému ruchu, ale, ako dodáva Haigh, existujú aj ďalšie výhody, ako je napríklad bezplatné mediálne pokrytie Británie (odhaduje sa, že v roku 2017 im prinieslo 400 miliónov dolárov).

Sobáš princa Charlesa a Diany Spencerovej sledovalo v júli 1981 viac ako 750 miliónov ľudí v 74 krajinách sveta. Foto: SITA/AP

Pomáhajú aj tzv. „royal warrants“, kráľovské rozkazy udelené panovníkom, najmä akási pečiatka schválenia špičkových spotrebných výrobkov, ako sú napríklad bundy Barbour či whisky Johnnie Walker. Haigh odhaduje, že takýto kráľovský rozkaz môže zvýšiť príjem držiteľa až o 10 %. Ekonomické výhody pre tieto spoločnosti a inštitúcie teda ďaleko presahujú prevádzkové náklady kráľovskej rodiny vo výške 550 miliónov dolárov, tvrdí Haigh.

Nie každý však chce byť súčasťou mechanizmu monarchie. Obrovský tlak, ktorý s tým prichádza, vytlačil niektorých členov rodiny, vrátane princeznej Diany a teraz aj Harryho a Meghan. No nie vždy sa to skončilo dobre pre tých, ktorí odišli alebo boli vytlačení. Vyzbrojení mocnými priateľmi medzi americkými celebritami a niekoľkými hollywoodskymi dohodami sa Harry a Meghan môžu finančne (a emocionálne) zabezpečiť oveľa lepšie ako tí, ktorí v kráľovskej „Firme“ ostávajú, podľa slov princa Harryho, „uväznení“.

Elizabeth Corp.

„Firme“ predsedá kráľovná Alžbeta, odkedy v roku 1952 zdedila trón po svojom otcovi. Aj keď pri riadení podnikania nemá posledné slovo. Princ Philip, 99-ročný patriarcha rodiny Windsorovcov, bol kedysi mocným členom rodiny, ale od svojich oficiálnych povinností už formálne ustúpil.

Vlani zavrhla princa Andrewa po odhalení jeho blízkeho vzťahu so zosnulým finančníkom a odsúdeným pedofilom Jeffreym Epsteinom. Aj Andrew mal v roku 2019 vlastný katastrofický televízny rozhovor.

Okrem širšej rodiny má „House of Windsor“ tisíce zamestnancov po celom svete. Samotný Buckinghamský palác zamestnáva približne 1 200 ľudí. The Crown Estate, inštitúcia, ktorá dohliada na aktíva monarchie, zamestnáva ďalších 450 ľudí, vrátane správnej rady prijímajúcej finančné rozhodnutia pre monarchiu.

Členstvo vo „Firme“ zahŕňa aj veľké očakávania, pokiaľ ide o udržiavanie chodu stroja na zarábanie peňazí pre ďalšie generácie. Koruna síce drží, ale nemôže predať aktíva v hodnote takmer 28 miliárd dolárov. Najväčší podiel má Crown Estate (19,5 miliárd dolárov), nasleduje Buckinghamský palác (odhad 4,9 miliárd dolárov), kniežatstvo v Cornwalle (1,3 miliárd dolárov), vojvodstvo v Lancasteri (748 miliónov dolárov), Kensingtonský palác (odhad 630 miliónov dolárov) a Crown Estate Scotland (592 miliónov dolárov). Forbes tiež odhaduje, že kráľovná Alžbeta má ďalších 500 miliónov dolárov v osobnom majetku.

Kráľovská „Firma“: Kto v skutočnosti vládne kráľovskej rodine?

Zdroj: Forbes US

Vo fiškálnom roku, ktorý sa skončil 31. marca 2020, spoločnosť Crown Estate pritiahla viac ako 700 miliónov dolárov a zisky dosiahli viac ako 475 miliónov dolárov. Kráľovská rodina dostáva 25 %  príjmu Crown Estate, ktorý je tiež známy ako suverénny grant (tzv. Sovereign grant), a zvyšných 75 % ide do britskej štátnej pokladnice. Najnovší suverénny grant, ktorý kráľovskí členovia dostali, bol na úrovni zhruba 120 miliónov dolárov.

Pandémia okresala príjmy o 45 miliónov dolárov

Rodina tieto peniaze využíva výlučne na oficiálne výdavky, ktoré zahŕňajú mzdové náklady, bezpečnosť, cestovanie, upratovacie práce, náklady na údržbu a výdavky na IT. Súkromné ​​výdavky kráľovnej a jej širšej rodiny sú podporené aj ďalším príspevkom prostredníctvom vojvodstva v Lancasteri s názvom Privy Purse. V poslednom fiškálnom roku vykázalo čistý zisk 30 miliónov dolárov.

Rovnako ako v každom podnikaní, aj v oblasti kráľovských príjmov si vyžiadala daň pandémia. V septembri správca Privy Purse uznal, že kráľovská súvaha čelí potenciálnemu deficitu vo výške 45 miliónov dolárov, najmä v dôsledku veľkého poklesu cestovného ruchu a návštev kráľovských pamiatok vo Veľkej Británii. Dodal tiež, že kráľovskí príslušníci nebudú požadovať ďalšie financovanie zo štátnej pokladnice. Nie že by kráľovná potrebovala naplniť svoju kasu.

Reklama

Osobný majetok jej veličenstva, ktorý tvoria najmä investície, umenie, klenoty a nehnuteľnosti (vrátane dvoch hradov: Sandringham House a Balmoral Castle) má hodnotu 500 miliónov dolárov. Väčšina tohto majetku prejde na princa Charlesa, keď konečne zasadne na trón. A rovnako ako jeho matka, ani on nebude priamo vlastniť väčšinu z týchto 28 miliárd dolárov, ktoré zahŕňajú osobné bohatstvo kráľovnej, aktíva v rámci korunného majetku, jej majetky v Škótsku, vojvodstvo Lancaster, vojvodstvo v Cornwalle a dva paláce: Buckingham a Kensington.

Charles, Inc.

Dnes 72-ročný princ Charles vedie druhú najväčšiu prevádzku v kráľovskej rodine. Ako vojvoda z Cornwallu dostáva okrem peňazí zo suverénneho grantu aj príjem z vlastného vojvodstva. To bolo založené v 14. storočí Eduardom III., ktorý chcel takto zamestnať svojho prvorodeného syna počas čakania na kráľovský trón. V súčasnosti má vojvodstvo 150 zamestnancov a spravuje portfólio viac ako 130-tisíc akrov (viac ako 50-tisíc hektárov) majetkov v juhozápadnom Anglicku v hodnote takmer 1,3 miliardy dolárov.

Rovnako ako v prípade Crown Estate, ani princ Charles nemôže predať aktíva patriace k vojvodstvu. Ale môže na nich zarábať. Len prenájom nehnuteľností maloobchodníkom, poľnohospodárom a obyvateľom priniesol v minulom roku tržby viac ako 50 miliónov dolárov, z ktorých šlo 30 miliónov dolárov princovi z Walesu a jeho potomkom.

Aj bez koruny je vojvodstvo z Cornwallu pre Charlesa oveľa lukratívnejšie ako suverénny grant, ktorý mu minulý rok vyplatil necelých 2,5 milióna dolárov. Z toho 7,3 milióna dolárov financovalo 132 osobných zamestnancov princa, 6,75 milióna dolárov išlo na dane a 4,4 milióna dolárov bolo venovaných na charitatívne činnosti vrátane charity Prince’s Trust, Charlesovej pomoci nezamestnanej mládeži.

Aktíva spoločnosti v hodnote takmer 28 miliárd dolárov

Zdroj: Forbes US

Značná časť Charlesovho príjmu sa použila aj na podporu jeho synov. Princ William a princ Harry dostali minulý rok spolu 7,8 milióna dolárov na podporu svojich vlastných činností, ale ako Harry uviedol v rozhovore pre Oprah, pre neho to už neplatí. V tom istom rozhovore Meghan tiež naznačila, že ich odchod z kráľovej rodiny „podporil“ aj zámer rodiny odoprieť ich synovi Archiemu titul princa spolu s finančnou podporou od kráľovského rodu.

Podľa kráľovskej historičky Harris je to prejavom Charlesovho osobitného zamerania na obmedzenie počtu vyšších členov a konsolidáciu zdrojov. Aj keď rozhodnutie vylúčiť Archieho bolo čisto obchodné, Harris poznamenáva, že „jeho optika nie je dobrá, pretože by sa dala interpretovať aj tak, že vylučuje zmiešaného člena kráľovskej rodiny.“

„Najhorším možným obvinením v rozhovore s Oprah bolo, že kráľovská rodina je rasistická,“ hovorí Haigh zo spoločnosti Brand Finance. „To by mohlo poškodiť ekonomický efekt (kráľovských členov).“

Vo svojom prvom vyhlásení po nedeľnom rozhovore sa kráľovná snažila zmierniť negatívny dopad na rodinu. „Problémy, ktoré sa nastolili, najmä pokiaľ ide o rasu, sú znepokojivé,“ zaznelo z Buckinghamského paláca. „Aj keď sa niektoré spomienky môžu líšiť, sú brané veľmi vážne a rodina ich bude riešiť súkromne. Harry, Meghan a Archie budú vždy veľmi milovanými členmi rodiny,“ odkázala vnukovi a jeho rodine Alžbeta II.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa The Royal Family (@theroyalfamily)

William, LLC

Prvý syn princa Charlesa a tretí v poradí na trón, princ William, nemá žiaden priamy zdroj príjmu prostredníctvom otcovho vojvodstva. On a jeho manželka Kate však majú moc zvyšovať predaj značiek aj bez tzv. kráľovského rozkazu. Ten podľa Brand Finance priniesol v roku 2017 britskej ekonomike 165 miliónov dolárov.

„Haló efekt Kate“ často zvýšil predaj značiek, ktoré nosí, alebo tých, ktoré napodobňujú jej štýl. V roku 2015 spoločnosť Hurt & Sons, ktorá vyrobila šálik princeznej Charlotte, zaznamenala 100 000 návštev po tom, čo sa v britskej tlači objavili fotografie novorodenca.

Vojvoda a vojvodkyňa z Cambridgea však nedostávajú za svoj vplyv žiadne peniaze. 38-ročný William dostáva ročný príjem z vojvodstva z Cornwallu na pokrytie súkromných výdavkov svojej rodiny. Vo fiškálnom roku, ktorý sa končí v marci 2020, dostal princ takmer 8 miliónov dolárov, o ktoré sa musel podeliť s princom Harrym a Meghan Markle predtým, ako oznámili, že odstupujú od svojich kráľovských povinností.

Vojvoda z Cambridge však nie je úplne závislý od príjmu z vojvodstva, rovnako tak nie je ani Harry. Princovia získali časť pozostalosti po zosnulej matke, princeznej Diane, po dovŕšení 25. narodenín. Vďaka sume, ktorú Forbes odhaduje na 10 miliónov dolárov, sa Harry a jeho rodina mohli usadiť v Kalifornii, povedal v nedeľu Oprah po tom, čo uviedol, že ho jeho rodina „finančne odrezala“.

Von z biznisu

Odrezanie od britskej kráľovskej rodiny je pre Harryho len ťažko finančný rozsudok smrti. S Meghan sa teraz usadili v kalifornskom sídle v Santa Barbare v hodnote 14,7 milióna dolárov a majú niekoľko zmlúv, ktoré im pomôžu prežiť nasledujúce desaťročia. Napríklad zabezpečenie ich nepretržitej ochrany by mohlo stáť až 4 milióny dolárov ročne.

V decembri dvojica zverejnila prvý podcast na Spotify s názvom Archewell Audio a podpísala trojročnú dohodu o podcastingu s týmto hudobným gigantom, ktorá môže mať hodnotu od 15 do 18 miliónov dolárov, informoval vo februári Forbes.

Tiež podpísali dohodu s Apple TV+ na reláciu o duševnom zdraví, ktorú bude Harry vyrábať spolu s moderátorkou Oprah Winfrey za doposiaľ nezverejnenú sumu. Ďalších 100 miliónov by im mal priniesť päťročný kontrakt s Netflixom. Očakáva sa, že produkovanie dokumentov, hraných filmov a programov pre deti na streamovacích službách by im mohlo vyniesť štvornásobok toho, čo dostávali od vojvodstva z Cornwallu.

To, že si na svoj prvý veľký „pokráľovský“ rozhovor vybrali práve moderátorskú legendu, sa im môže tiež hodiť. Keď Meghan otvorila tému svojho boja so samovražednými myšlienkami a chýbajúcu podporu duševného zdravia, Oprah spomenula jej partnerstvo s Harrym. „Nikto by si nemal prejsť niečím takým,“ povedala okamžite. „Vieš, Harry a ja pracujeme na sérii o duševnom zdraví pre Apple, takže počujeme veľa týchto príbehov,“ povedala.

Bez „Firmy“ teda Harry a Meghan nebudú mať finančné problémy ako kráľ Eduard VIII., keď sa vzdal koruny, aby sa oženil s rozvedenou Američankou Wallis Simpsonovou. Ak svoj biznis rozšíria aj do oblasti šperkov či odevov, mohli by sa stať značkou v hodnote 1 miliardy dolárov, myslí si Haigh.

Článok vyšiel na Forbes.com. Autorkami sú redaktorky amerického Forbesu Ariel Shapiro a Deniz Çam, ktoré píšu o miliardároch.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?