9. apríla 2021

Kráľovná Alžbeta II. sa dnes, 9. apríla, naposledy rozlúčila so svojím milovaným partnerom princom Philipom. Zbohom si dali po 73 rokoch manželstva. Oznámil to Buckinghamský palác na oficiálnej stránke. O dva mesiace mal princ Philip osláviť svoje sté narodeniny. 

Len 16. marca ho prepustili z nemocnice. Ako informovala agentúra AFP, hospitalizovaný bol od 16. februára. Podľa informácií od kráľovskej rodiny bol liečený na bližšie nešpeficikovanú infekciu, zdôraznili však, že nešlo o covid.

„Princ Philip si získal náklonnosť mnohých generácií nielen v Spojenom kráľovstve či krajinách Commonwealthu, ale naprieč celým svetom. Bol najdlhšie slúžiacim druhom britskej panovníčky v histórii. Bol jedným z posledných občanov našej krajiny, ktorí bojovali počas druhej svetovej vojny. Ako vojvoda z Edinburghu inšpiroval životy nespočetného množstva mladých ľudí. Zúčastnil sa na desiatkach tisíc podujatí. Budeme si ho pamätať a ctiť za jeho neochvejnú oporu, ktorú poskytoval jej výsosti kráľovnej. Po jej boku stál pevne každý deň po viac ako 70 rokov,“ povedal k jeho pamiatke Boris Johnson.

Po boku kráľovnej bol 73 rokov

Narodil sa 10. júna 1921 na gréckom ostrove Korfu princeznej Alice von Battenberg a gréckemu a dánskemu princovi Andreasovi. Mal len 18 mesiacov, keď ostrov opustili.

Rodina sa usadla vo Francúzsku a ďalšiu časť svojho života princ strávil v Nemecku a Škótsku. Svoju budúcu manželku stretol po prvý raz, keď mal 13 rokov, malá princezná Alžbeta mala vtedy 8. O ruku ju požiadal o 13 rokov neskôr.

Princ Philip sa stal významnou osobnosťou britskej kráľovskej rodiny. V roku 1947 si zobral vtedy len 21-ročnú princeznú Alžbetu. Ich manželstvo bolo najdlhším v histórii britskej kráľovskej rodiny – boli svoji neskutočných 73 rokov.

Princ Philip so svojou milovanou manželkou kráľovnou Alžbetou II. Foto: SITA/AP

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?