23. januára 2021

Legendárny moderátor Larry King zomrel vo veku 87 rokov v nemocnici Cedars-Sinai v Los Angeles, kam ho previezli kvôli ťažkému priebehu ochorenia Covid-19. Presná príčina jeho úmrtia nie je zatiaľ známa. Svet ho poznal najmä ako moderátora ikonického programu CNN „Larry King Live“. 

Podľa oficiálneho vyjadrenia na twitterovom účte moderátorskej legendy: „S hlbokým smútkom mediálna spoločnosť Ora Media oznamuje smrť nášho spoluzakladateľa, moderátora a priateľa Larryho Kinga, ktorý zomrel v nemocnici Cedars-Sinai v Los Angeles. Celých 63 rokov vysielal na viacerých rozhlasových a televíznych staniciach, pričom viedol tisícky rozhovorov a za svoj jedinečný moderátorský talent získal veľké množstvo ocenení a svetového uznania.“

Prezidentskí kandidáti aj celebrity

Larry King sa vo svojej šou Larry King Live, ktorú vysielala televízia CNN, vyspovedal mnohé celebrity či prezidentských kandidátov. Ďalšie rozhovory robil po roku 2012 vo svojej novej šou Larry King Now, ktorú vysielala produkčná stanica Ora TV.

Tú založil spolu s mexickým miliardárom Carlosom Slimom Helú, jeho majetok odhaduje Forbes na takmer 60 miliárd dolárov.

„Napriek tomu, že Larryho meno bolo to, ktoré sa vždy objavovalo v záverečných titulkoch, on sám považoval za pravých hrdinov svojich šou svojich hostí a seba pokladal len za objektívneho hlásateľa, ktorý prepájal hostí s publikom,“ uviedla ďalej spoločnosť v príspevku na Twitteri.

Reklama

Larry King sa rád pýtal krátke, priame a jednoduché otázky. Bol totiž presvedčený, že poskytujú najlepšie odpovede. „A nemýlil sa v tom,“ dodala jeho mediálna spoločnosť na Twitteri.

Na tejto archívnej fotografii z decembra 1999 je okrem moderátora Larryho Kinga (vľavo) aj prezidentský kandidát George W. Bush. Foto: SITA/AP

Larry King, vlastným menom Lawrence Harvey Zeiger, sa narodil 19. novembra 1933 v Brooklyne. Svoju kariéru odštartoval ako redaktor lokálneho floridského rádia v 50. a 60. rokoch minulého storočia.

Počiatky svojho masívneho úspechu vždy datoval do roku 1964, kedy sa na Miami Beach začala nakrúcať šou amerického komika Jackieho Gleasona pod hlavičkou televíznej stanice CBS. King to sám uviedol v rozhovore v roku 1996, keď ho uvádzali do Moderátorskej siene slávy.

„Jackie (Gleason) zostal po nakrúcaní so mnou hore celú noc, niekedy sme sa rozprávali až do piatej rána. Stal sa mojim mentorom,“ povedal King. Neskôr sa sám stal presláveným moderátorom, najmä kvôli jeho mimoriadne populárnej talkšou Larry King Live, ktorú televízna stanica CNN vysielala celých 25 rokov, presnejšie medzi rokmi 1985 a 2010.

Podľa televíznej stanice CNN viedol King počas svojej kariéry viac ako 30-tisíc rozhovorov. Neskôr moderoval politickú diskusnú reláciu Politicking with Larry King, ktorú na týždennej báze vysielali televízne stanice Hulu a RT America, a to od roku 2013 až do jeho smrti.

King mal zdravotné problémy

Moderátor trpel posledné desaťročia viacerými zdravotnými problémami. Prekonal niekoľko infarktov a mal diagnostikovanú cukrovku aj rakovinu pľúc, ktorú sa mu však podarilo prekonať.

Minulý rok zahynuli dve z jeho piatich detí, tieto tragédie sa stali iba pár týždňov po sebe. Jeho syn Andy King zomrel na infarkt vo veku 65 rokov a dcéra Chaia King na rakovinu pľúc vo veku 51 rokov.

Celkovo mal moderátor päť detí a bol počas životá osemkrát ženatý. Detaily poslednej rozlúčky zo zosnulým moderátorom nie sú známe, mediálna stanica oznámila že ich upresní neskôr.

Článok pôvodne vyšiel na Forbes.com, jeho autorom je prispievateľ Marc Berman, ktorý píše o zábavnom priemysle. Článok vznikol s prispením Forbes Slovensko. 

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?