18. júna 2021

Najbohatší ľudia na svete nikdy neboli bohatší a ich uhlíková stopa sa v dôsledku toho nesmierne zhoršila. Niektorí sa aktívne angažujú v boji proti zmene podnebia, zatiaľ čo iní až tak veľmi nie.

Rebríček najbohatších ľudí sveta nájdete tu.

Podľa správy OSN najbohatšie jedno percento svetovej populácie vytvára 15 % emisií. „V tejto oblasti nesú najväčšiu zodpovednosť bohatí. Táto elita bude musieť znížiť svoju stopu o faktor 30, aby zostala v súlade s cieľmi Parížskej dohody“ uvádza sa v správe.

Čo teda robí 10 najbohatších jednotlivcov na svete prostredníctvom osobného alebo firemného vplyvu, aby pomohli svetu vyhnúť sa najhorším následkom klimatickej zmeny?

Zatiaľ čo Jeff Bezos prisľúbil 10 miliárd dolárov na klímu a miliardy dolárov, ktoré má spoločnosť Amazon vynaložiť na zníženie svojej uhlíkovej stopy, Bill Gates sa touto témou intenzívne zaoberá a napísal knihu s názvom Ako sa vyhnúť klimatickým katastrofám, ktorá vyšla vo februári.

Reklama

Generálny riaditeľ spoločnosti Tesla Elon Musk pravdepodobne podnietil viacero automobiliek, aby začali vyrábať elektrické autá, a je dobre známy svojimi vyhláseniami o zmene klímy. Warren Buffett je pri vyhláseniach o rizikách zmeny klímy a reakcii jeho spoločnosti Berkshire Hathaway zdržanlivý.

Niekoľko z firiem najbohatších ľudí sveta sa podpísalo pod iniciatívu Science Based Targets (SBTi), koalíciu medzinárodných organizácií, ako je napríklad Globálny kompas OSN, ktorý podporuje a nezávisle hodnotí podnikové záväzky smerujúce k uhlíkovej neutralite.

Ich dosiahnutie by zabránilo globálnemu zvýšeniu teploty o viac ako 1,5 stupňov Celzia, predpokladajú odborníci. SBTi stanovila dva termíny:

  1. zníženie emisií skleníkových plynov na polovicu do roku 2030,
  2. dosiahnutie uhlíkovej neutrality do roku 2050.

Spoločnosti majú dva roky na predloženie svojich cieľov, keď sa pridajú k SBTi.

Ďalšie investície, filantropické iniciatívy a osobné názory desiatich najbohatších členov rebríčka Forbes dopĺňajú obraz o tom, ako vyzerajú ich záväzky v oblasti udržateľnosti a uhlíkovo neutrálnej budúcnosti. Tu je pohľad na 10 najbohatších ľudí na svete z tejto perspektívy. (Čistá hodnota ich majetku je k 21. aprílu 2021)

Jeff Bezos. Foto: SITA/AP

1. Jeff Bezos

Majetok: 194,4 miliardy dolárov

Zdroj bohatstva: Amazon

Záväzok SBTi: Áno, zatiaľ však nepredložil žiadne ciele. Amazon rozbehol svoju vlastnú iniciatívu The Climate Pledge so skupinou Global Optimism.

Najbohatší človek na planéte za posledné roky nešetril sľubmi o boji proti zmene podnebia, či už ide o klimatický prísľub spoločnosti Amazon, alebo jeho vlastný fond Bezos Earth Fund. Klimatický sľub The Climate Pledge, ktorý doteraz podpísalo 104 ďalších spoločností, si kladie za cieľ dosiahnuť čisté nulové emisie uhlíka do roku 2040.

Spoločnosť Amazon tiež zriadila klimatický fond v hodnote 2 miliárd dolárov, aby investovala do nových technológií potrebných na vybudovanie ekonomiky s nulovým prírastkom uhlíka.

Gigant o sebe hovorí ako o najväčšom kupcovi energie z obnoviteľných zdrojov na svete a stanovil si interné ciele, ako je nasadenie 100-tisíc elektrických vozidiel na doručovanie tovarov do roku 2030 a podpora technológií na znižovanie uhlíka v cloudových službách. Ciele Amazonu v oblasti udržateľnosti však neboli predložené iným organizáciám ako SBTi, ku ktorej sa pridal v máji 2020.

Posledná správa spoločnosti Amazon o udržateľnosti z júna 2020 ponúka pohľad na veľkosť problému s uhlíkovými emisiami, ktorému čelí monštrum e-commerce. Keďže spoločnosť v roku 2019 neustále rástla (tržby vzrástli o 22 %), zvýšila sa aj jej uhlíková stopa (o 15 %).

Spoločnosť Amazon si na definovanie svojej stopy zvolila inú metriku, ktorá sa nazýva „uhlíková intenzita“. Tá meria ekvivalent oxidu uhličitého spojený s každým dolárom hrubého predaja tovaru. Amazon tvrdí, že podľa jeho metriky „uhlíková intenzita“ v roku 2019 klesla o 5 % v porovnaní s rokom 2018.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Jeff Bezos (@jeffbezos)

Reklama

„Intenzita emisií môže byť užitočná na zobrazenie pokroku v oblasti klimatických opatrení, aj keď biznis expanduje,“ hovorí Dave Reay, profesor manažmentu a vzdelávania v oblasti uhlíka na univerzite z Edinburghu. „Môže sa však tiež použiť na skrytie nečinnosti. Nakoniec je dôležité iba to, čo vidí naša atmosféra: menej alebo viac uhlíka na celom svete.“

Bezos osobne sa pripojil k približne 20 významným investorom pod vedením Billa Gatesa pri zakladaní spoločnosti Breakthrough Energy Ventures v roku 2016. Jej cieľom je investovať najmenej 1 miliardu dolárov do spoločností vyvíjajúcich nové technológie s nulovými emisiami.

Bezos minulý rok ohlásil založenie Bezos Earth Fund vo výške 10 miliárd dolárov, v novembri prezradil, že dal 16 skupinám pracujúcim na zmene podnebia celkovo 790 miliónov dolárov – asi 0,4 % z jeho súčasnej čistej hodnoty majetku 194,4 miliárd dolárov.

Päť skupín, ktoré získali najväčší počet darov (každá po 100 miliónov dolárov), sú dobre známe neziskové organizácie pôsobiace v sektoroch udržateľnosti a životného prostredia: World Wildlife Fund, World Resource Institute, Natural Resources Defense Council, Nature Conservancy a Environmental Defense Fund.

Foto: Wikimedia Commons/Jérémy Barande, v licencii Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0

2. Bernard Arnault

Majetok: 179,9 miliardy dolárov

Zdroj bohatstva: LVMH

Záväzok SBTi: Áno, vo februári 2020, nie sú však stanovené žiadne konkrétne ciele.

Arnault je kráľom luxusu, jeho impérium LVMH spája 75 značiek, od Louis Vuitton a Givenchy cez nápoje a kozmetiku až po výrobu jácht. Všetky odvetvia, ktoré čelia zložitým výzvam v oblasti udržateľnosti.

Konzorcium často hovorí o udržateľnosti prostredníctvom svojho programu LIFE, ktorý bol v decembri premenovaný na „LIFE 360“. Vtedy predstavil ciele, ako je dosiahnutie stopercentného využitia energie z obnoviteľných zdrojov a eliminácia nových nerecyklovaných obalových plastov na fosílnej báze do roku 2026.

Spoločnosť LVMH sa tiež zaviazala v roku 2017 dosiahnuť 25-percentné zníženie emisií do roku 2020, čo je cieľ, ktorý podľa nich nielen dosiahla, ale aj prekonala, pričom uviedla zníženie o 37 %.

Odmietla sa však pripojiť k Paktu o móde (Fashion Pact) na čele s konkurenčným Keringom, v ktorom sa jeho členovia zaviazali dosiahnuť 25-percentný podiel materiálov s nízkym dopadom na ekológiu do roku 2025, používať 50 % obnoviteľnej energie vo vlastných prevádzkach do roku 2025 a 100% „čistej“ energie do roku 2030.

Arnault uviedol, že tieto ciele nemajú pre podnikanie LVMH zmysel, a dodal: „Uprednostňujeme činy pred paktmi.“ Francúzsky miliardár tiež drží investície do francúzskej módnej značky Hermés a obchodného reťazca s potravinami Carrefour. Obe tieto firmy podpísali Fashion Pact. Hermés sa tiež zaviazal k SBTi v decembri, ale zatiaľ nepredložil ciele. Carrefour ich už zverejnil.

Osobné názory a príspevky Arnaulta k udržateľnosti nie sú známe. Záblesk postoja najbohatšieho človeka v Európe k tejto téme sa objavil v roku 2019, keď Arnault kritizoval klimatickú aktivistku Gretu Thunbergovú, ktorú považoval za „úplne sa odovzdávajúcu katastrofizmu“. „Preferujem pozitívne riešenia, ktoré nám umožnia dosiahnuť optimistickejší stav,“ vyhlásil.

Elon Musk. Foto: SITA/AP

3. Elon Musk

Majetok: 175,5 miliardy dolárov

Zdroj bohatstva: Tesla, SpaceX

Záväzok k SBTi: Žiadny.

Elon Musk prvýkrát dosiahol status miliardára v roku 2012 vďaka podielom v automobilke Tesla a solárnej spoločnosti SolarCity, čo sú dve spoločnosti ponúkajúce alternatívu k fosílnym palivám. Musk tiež využil svoj vplyv na presadzovanie uhlíkovej dane (ktorú v USA nemajú) a na odsúdenie popierania zmeny klímy.

Poradnú úlohu v Bielom dome opustil po tom, čo sa prezident Donald Trump rozhodol odstúpiť od Parížskej klimatickej dohody.

Prvá správa o spoločnosti Tesla z roku 2019 berie na vedomie jej priame a nepriame globálne emisie uhlíka z roku 2017, pričom sa zameriava na to, ako spoločnosť dosahuje úspory energie a predchádza plytvaniu, no nestanovuje ciele. Niektorí komentátori, napríklad prispievateľ agentúry Bloomberg David Fickling, nedávno kritizovali spoločnosť za to, že nedokázala adekvátne zverejniť svoje emisie a svoju spotrebu energie a že neuznáva svoju zväčšujúcu sa uhlíkovú stopu.

Je však jasné, že na odstránenie uhlíka Musk myslí. Vo februári prisľúbil neziskovej organizácii XPrize 100 miliónov dolárov na štvorročnú súťaž, zameranú na hľadanie riešení „kolektívneho dosiahnutia cieľa zbavenia sa 10 gigaton uhlíka ročne do roku 2050“.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Tesla (@teslamotors)

Suma pochádza od Muska a jeho nadácie, ktorej činnosť je utajená. Jej webová stránka nie je nič iné ako prázdne HTML stránka s piatimi oblasťami záujmov, medzi ktoré patrí aj „výskum a podpora obnoviteľnej energie“. (Minulý rok Forbes analyzoval Muskove filantropické aktivity na základe daňových priznaní jeho nadácie.)

Niektoré Muskove filantropické aktivity boli široko medializované. V roku 2018 miliardár obhajoval príspevok vo výške 38 900 dolárov republikánskym politikom vyhlásením, že to bolo „0,5 % z toho, čo venoval environmentálnej skupine Sierra Club“.

Bill Gates. Foto: SITA/AP

4. Bill Gates

Majetok: 130,4 miliardy dolárov

Zdroj bohatstva: Microsoft, investície

SBTi záväzok: Áno, spoločnosť Microsoft si v septembri 2019 stanovila niekoľko cieľov: do roku 2030 získavať 100-percentne obnoviteľnú elektrinu a do roku 2030 znížiť intenzitu emisií skleníkových plynov za každý dolár príjmov o 30% oproti úrovniam z roku 2017. Microsoft je tiež signatárom Climate Pledge spoločnosti Amazon.

Gates možno za posledné roky stratil miesto ako najbohatší človek na svete, ale je jedným z najotvorenejších miliardárov, pokiaľ ide o investície na klimatické zmeny a filantropiu. Začiatkom roka vydal aj bestseller Ako sa vyhnúť klimatickým katastrofám.

Microsoft, ktorý z Gatesa urobil miliardára, si stanovil jeden z najambicióznejších klimatických cieľov technologického sveta – do roku 2030 sa stať uhlíkovo negatívnou spoločnosťou, čo znamená odstrániť z atmosféry viac uhlíka, ako vytvára.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Bill Gates (@thisisbillgates)

Ak by toto nestačilo, do roku 2050 si Microsoft kladie za cieľ vyčistiť svoju historickú uhlíkovú stopu „odstránením všetkého uhlíka, ktorý spoločnosť vyprodukovala buď priamo, alebo spotrebou elektrickej energie od svojho založenia v roku 1975“.

Zatiaľ čo svetoví lídri rokovali o Parížskej dohode, Gates v roku 2015  vyčlenil 2 miliardy dolárov zo svojho bohatstva na úsilie zamerané na boj proti klimatickým zmenám. V tom roku taktiež dal dokopy ďalších významných podnikateľov ako Jeff Bezos a Mark Zuckerberg, aby rozbehli Breakthrough Energy Coalition.

Investičná časť pre technológie s nulovým obsahom uhlíka, spoločnosť Breakthrough Energy Ventures, sa rozbehla v nasledujúcom roku s rozpočtom 1 miliardy dolárov. Doteraz investovala do 40 firiem a tento rok v januári získala ďalšiu miliardu dolárov. Gates začiatkom roka pre Forbes povedal, že v nasledujúcich piatich rokoch vyčlení ďalšie 2 miliardy dolárov na technológie s nulovými emisiami uhlíka.

Mark Zuckerberg. Foto: SITA/AP

5. Mark Zuckerberg

Majetok: 110,3 miliardy dolárov

Zdroj bohatstva: Facebook

SBTi záväzok: Áno, Facebook sa zaviazal v septembri 2020, ale ešte si nestanovil ciele.

Zuckerbergov Facebook práve v Deň Zeme oznámil, že dosiahol čistú nulu pre svoje vlastné emisie a energiu, ktorú nakupuje. Taktiež pracuje na dosiahnutí uhlíkovej neutrality do roku 2030 pre emisie nepriamo vytvárané aktivitami Facebooku, napríklad služobnými cestami. Facebook tiež uviedol, že uznáva SBTi, ku ktorému sa zaviazal v septembri, hoci ešte nepredložil ciele.

Snahy spoločnosti Facebook o udržateľnosť sa zameriavajú hlavne na obnoviteľné zdroje energie. Pochválila sa napíklad tým, že v roku 2019 bola najväčším korporátnym kupcom energie z obnoviteľných zdrojov. O tento titul však prišla, keď ju predbehol Google a neskôr aj Amazon. Facebook tvrdí, že má v pláne investovať do „projektov na odstraňovanie uhlíka a do prírodných riešení“.

Nedávne úsilie Facebooku zamerať sa na dezinformácie zdieľané na platforme (obrat o 180 stupňov pre Zuckerberga, ktorý predtým odmietal rolu kontrolóra faktov), odteraz zahŕňa aj sekciu zameranú na mýty o klimatických zmenách.

Čo sa týka Zuckerbergových osobných aktivít, v roku 2015 uviedol, že podporuje Gatesovu Breakthrough Energy Coalition, nie je však jasné, ako k nej prispel. V tom istom roku založil so svojou manželkou Priscillou Chan spoločnosť Chan Zuckerberg Initiative, ktorá je zameraná na charitatívne účely, a do ktorej má smerovať 99 % ich podielov vo Facebooku.

Iniciatíva Chan Zuckerberg zatiaľ vyčlenila na rôzne projekty niečo vyše dvoch miliárd dolárov. Žiadna z oblastí, na ktorú sa nadácia zameriava, nie je vyslovene orientovaná na problémy súvisiace so zmenou podnebia, ale udržateľnosť je súčasťou ich priorít.

Kalifornská iniciatíva TransForm, ktorá sa zameriava na podporu udržateľných komunít, ktoré nie sú pri preprave odkázané na motorové vozidlá, získala v rokoch 2018 až 2021 od spoločnosti CZI (Chan Zuckerberg Initiative) 725-tisíc dolárov.

Warren Buffett. Foto: SITA/AP

6. Warren Buffett

Majetok: 104,6 miliardy dolárov

Zdroj bohatstva: Berkshire Hathaway

SBTi záväzok: Nie.

Buffettovo vyhlásenie z roku 2015 v liste akcionárom spoločnosti Berkshire Hathaway o to, že klimatické katastrofy by mohli zvýšiť zisky jeho poisťovacích spoločností, z dnešného pohľadu nevyzerá dobre. Zaisťovatelia čelia 100-miliardovým stratám len za rok 2020 po sérii katastrofických požiarov, hurikánov a povodní.

V liste Buffett zdôraznil záväzok spoločnosti o obnoviteľnej energii, podporujúci Parížsku dohodu. Keď však došlo na vypracovanie správy o klimatických zmenách, ktoré predstavujú riziko pre biznis, Buffett sa rázne postavil proti. „Ak uvažujete iba ako akcionár významnej poisťovne, zmena klímy by nemala byť na vašom zozname starostí,“ napísal Buffett.

Za šesť rokov sa Buffettov postoj k riziku klimatickej zmeny nezmenil – je proti novému návrhu akcionárov podať správu o klimatických zmenách. Berkshire vo svojej výročnej správe uvádza, že predstavenstvo „jednomyseľne uprednostňuje hlasovanie proti návrhu“.

Larry Ellison. Foto: SITA/AP

7. Larry Ellison

Majetok: 101,3 miliardy dolárov

Zdroj bohatstva: Oracle

SBTi záväzok: Nie.

Ellisonova softvérová spoločnosť má jasnú pozíciu, keď ide o udržateľnosť: „Spoločnosť Oracle uznáva, že udržateľné podnikanie je dobré podnikanie,“ toto vyjadrenie hrdo uvádzajú na ich webovej stránke o udržateľnosti, spolu so zobrazením cieľov do budúcnosti (tie zatiaľ neboli SBTi predložené) a ich doterajšom pokroku.

Ellison odstúpil z funkcie výkonného riaditeľa Oracle v roku 2014, no zostal predsedom predstavenstva a technologickým riaditeľom. Niektoré z jeho záľub, napríklad jachtárstvo, ukazujú, ako vníma udržateľnosť. Ellison rozbehol v roku 2018 preteky katamaránov SailGP. V súčasnosti sa ich hodnota odhaduje na 200 miliónov dolárov. Slogan „poháňaní prírodou“ zdôrazňuje záväzok, že do roku 2025 bude stopercentne využívať obnoviteľné zdroje energie.

Ellisonov najambicióznejší projekt je však zmena havajského ostrova Lanai, ktorý kúpil v roku 2012 za 300 miliónov dolárov, na utópiu čistej energie a wellnessu. Spoločnosť Sensei na ostrove prevádzkuje kúpeľné centrum s cenou 3 000 dolárov za noc a taktiež hydroponické skleníky na solárny pohon. Farmy sú napájané výlučne slnečnou energiou a Ellison sa snaží, aby to v budúcnosti platilo pre celý ostrov.

Ellison minulý rok zrušil dobročinné nadácie a väčšinu svojich darov zameral na vzdelávanie, zdravotnú starostlivosť a najnovšie aj na boj s pandémoiu Covid-19.

„Filantropia je definíciou pojmu ‚neudržateľný‘,“ povedal pre Forbes minulý rok v apríli. „Podnikanie je definíciou udržateľného.“

Larry Page a Sergey Brin. Foto: SITA/AP

8. a 9. Larry Page a Sergey Brin

Majetok: 98,9 miliardy / 95,9 miliardydolárov

Zdroj bohatstva: Google

SBTi záväzok: Nie

Spoločnosť Google, založená s mottom „nebuďte zlí“, bola jednou z prvých veľkých spoločností, ktoré sa zaviazali k uhlíkovej neutralite. A v roku 2009 oznámila, že emisie z roku 2007 a časť emisií z roku 2008 boli neutralizované nákupom „vysoko kvalitných uhlíkových offsetov.“

Odvtedy Google vytvoril novú holdingovú spoločnosť, materskú Alphabet. Ten tvrdí, že od roku 2017 svoju energiu získava z obnoviteľných zdrojov. Posledným z cieľov, ktoré si spoločnosť stanovila, je do roku 2030 prevádzkovať dátové centrá a kampusy, využívajúce len bezuhlíkovú energiu.

Spoluzakladatelia spoločnosti Google sa otvorene vyjadrujú o svojich záväzkoch k udržateľnosti, aj keď to vyvolalo spory. Napríklad v roku 2014, keď opustili lobistickú skupinu American Legislative Exchange Council pre jej väzby k popieračom klimatických zmien.

Page a Brin však zároveň v roku 2019 čelili vlne kritiky za trojdňové tajomné podujatie v Taliansku, ktoré ich údajne stálo 29 miliónov dolárov. Hlavným dôvodom kritiky bola skutočnosť, že mnohí z ich hostí prileteli na diskusiu o klimatických zmenách súkromnými lietadlami.

Okrem Alphabetu majú spoluzakladatelia podobné biznisové záujmy v oblasti inovatívnych technológií. Page investoval do (nedávno rozpadnutého) startupu zaoberajúceho sa ťažbou na asteroidoch Planetary Resources a do spoločností zaoberajúcich sa lietajúcimi autami Kitty Hawk a Opener.

Brin bol údajne posledné štyri roky zaneprázdnený investovaním miliónov dolárov do utajeného startupu LTA Research, ktorého úlohou je stavba vzducholodí na vodíkový a héliový pohon, ktoré by sa dali nasadiť v katastrofických zónach.

Françoise Bettencourt Meyers. Zdroj: Forbes US

10. Françoise Bettencourt Meyers

Majetok: 81,6 miliardy USD

Zdroj bohatstva: L’Oréal

SBTi záväzok: Áno, v apríli 2018 sa spoločnosť L’Oréal zaviazala znížiť emisie skleníkových plynov.

Najbohatšia žena na svete sa vyhýba pozornosti médií a verejnosti. Možno sa to dalo čakať po tom, čo bola roky zapletená do veľmi verejného škandálu, nazývaného Aféra Bettencourt. Žalovala fotografa, ktorý dostal od jej matky dary v hodnote takmer 1 miliardy dolárov.

Kozmetický kolos L’Oréal, v ktorom Bettencourtová Meyersová vlastní 33-percentný podiel, sa verejne zaviazal znižovať emisie. V roku 2018 oznámil, že do roku 2030 zníži svoje absolútne emisie skleníkových plynov o 25 % oproti úrovniam v roku 2016.

Rovnaký termín si stanovili aj na to, aby 95 % zložiek ich kozmetiky pochádzalo z obnoviteľných rastlinných či minerálnych zdrojov. Bettencourtová Meyersová pravdepodobne odsúhlasila tieto návrhy aj preto, lebo je členkou predstavenstva výboru pre stratégiu a trvalo udržateľný rozvoj spoločnosti L’Oréal.

Šéfuje tiež rodinnej nadácii, ktorá sa orientuje na „umenie, prírodné vedy a inkluzívnu spoločnosť“. Investičná odnož jej rodiny, Tethys, sa zameriava na zdravotníctvo a biológiu – zatiaľ však neboli zverejnené žiadne investície do projektov udržateľnosti alebo klimatickej zmeny.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?