1. marca 2021

Venus nechcela čakať, kým sa ekologické správanie stane populárnym a ľudia si konečne uvedomia, čo nám reálne hrozí. Preto sa rozhodla vziať veci do vlastných rúk. Viesť deti k ekologickému správaniu treba už od útleho veku. A tak žiaci v jej škole a škôlke sadia stromy, pestujú zeleninu a triedia odpad. Popri vonkajších aktivitách sa naučia aj praktickú fyziku či matematiku. Do ekologických aktivít zapájajú celé rodiny a vytváraj tak uvedomelú komunitu.

Venus Jahanpour je Iránčanka, ktorá už vyše 20 rokov žije na Slovensku a v Bratislave a Stupave vlastní medzinárodnú školu a škôlku Brilliant Stars International Primary school and Kindergarden. To, čo jej kedysi ukázal otec, dnes učí žiakov i rodičov. Vedie deti k ekologickým princípom a súžitiu s prírodou už od útleho veku.

Deti v spojení s prírodou

„Verím, že deti musia byť obklopené krásou a zeleňou natoľko, že keď vyrastú, budú sa sami usilovať o to, aby neustále žili v spojení s prírodou,“ hovorí Venus. Aj preto areál školy v Petržalke vyzerá úplne inak ako sme bežne pri školách zvyknutí.

Stromy, kvety, kríky, zelenina a ovocie tvorí len zlomok z toho, čo sa Venus spoločne s deťmi a učiteľmi podarilo za tie roky vybudovať.

Nie vždy to však bolo jednoduché. Na začiatku sa museli vysporiadať s nepochopením susedov, neskôr s rôznymi obmedzeniami zo strany mesta.

Reklama

„Naučili sme sa, s akými problémami sa pasuje magistrát, a ako si dokážeme navzájom pomôcť,“ dodáva Venus. Dnes okrem pravidelných hodín ekológie a mnohých environmentálnych aktivít, má škola vybudovanú vlastnú záhradu, ktorú čoskoro plánuje sprístupniť ako inšpiráciu ostatným materským a základným školám.

Deti sa starajú o stromy a kvety samy. Učia sa tak zodpovednosti. Foto: Archív Venus Jahanpour

Navyše, v rámci vlastnej iniciatívy spoločne s deťmi a rodičmi vysadili na jeseň 50 stromov, z toho 28 v areáloch iných materských a základných škôl.

Financie čerpali z vlastných zdrojov a zo zdrojov získaných príspevkami od rodičov. Hneď nato sa aj vďaka skúsenostiam stali partnerom zelenej iniciatívy hlavného mesta pod názvom „10 000 stromov – stromy pre naše deti“. Cieľom je podľa Venus rozzelenať bratislavské školy a škôlky.

„Je dôležité, aby i napriek aktuálnej neľahkej situácii s pandémiou zostala problematika zmeny klímy a minimalizácia jej dopadov našou prioritou,“ hovorí.

Deti pomáhali sadiť stromu aj hlavnému mestu. Foto: Archív Venus Jahanpour

Do všetkého sa vždy snaží zapojiť deti, a to aj v rámci vyučovania. „Keď ich necháme zasadiť kvet, krík, zeleninu či strom, oveľa viac sa oň následne zaujímajú a starajú,“ vysvetľuje Venus.

Interaktívna matematika či fyzika

O to, že by mali radšej sedieť v triede a počítať zlomky, sa nebojí. Prostredníctvom ekológie a vzťahu k prírode sa totiž podľa nej dá sprostredkovať aj bežná matematika či fyzika. „Ak sadíme, počítame – napríklad koľko kysličníka uhličitého absorbuje dospelý strom a celý les. Rovnako aj pri varení zo sezónneho ovocia a zeleniny. Krájame, delíme a riešime zlomky. Samotné varenie je v podstate aj tak trochu chémia,“ vysvetľuje.

Navyše, z aktívnych detí podľa nej vyrastú aktívni dospelí. „Samozrejme, že by bolo jednoduchšie, ak by sme si veci urobili sami. Ak však necháme deti, aby nám pomohli, v budúcnosti nebudú čakať, že za nich urobia veci ostatní,“ dodáva.

Vytváranie komunity

Do rôznych činností, či už je to sadenie stromov alebo spoločný zero waste piknik v školskej záhrade, sa snaží zapojiť aj rodičov a vytvoriť tak komunitu.

Na jeseň je práca v záhrade bežnou súčasťou eko výučby. Foto: Archív Venus Jahanpour

Rovnako zmýšľajúcich ľudí však nachádza tiež prostredníctvom medzinárodného programu Zelená škola, ktorý vznikol v Dánsku, no už dnes je doňho zapojených niekoľko stoviek škôl aj na Slovensku, vrátane tej, ktorú riadi Venus.

Každá škola či škôlka môže byť ekologickejšia,  je to jednoduché. Treba sa len rozhodnúť, v čom sa chce z hľadiska ekológie zlepšiť.  Následne si urobí environmentálny audit, vytvorí plán, založí eko kolégium a snaží sa deti viesť k bezodpadovému spôsobu života.

„Nemusí ísť o megalomanské ciele. Stačí, aby deti začali viac recyklovať či prestali používať plastovú fľašu. Alebo prikážu svojim rodičom, aby išli do školy a práce namiesto auta hromadnou dopravou či na bicykli,“ hovorí Venus.

Zelená škola učí k zodpovednosti

Problémom podľa nej nie je ani súčasná situácia vyvolaná koronavírusom. Deti sa síce učia doma, no všetko, k čomu ich viedla škola, presadzujú aj v domácom prostredí. Venusina škola sa snaží, aby okrem online kontaktu nestratili aj ten ľudský a ozajstné hodnoty si pripomínajú stále.

„Na Deň Zeme sme spoločne s kolegami kúpili sadbové semiačka a zaniesli ich domov každému dieťaťu. Porozprávali sme sa, chvíľu sme sa videli a už o pár týždňov začali posielať prvé fotografie toho, čo im vyrástlo. Vidia výsledky, učia sa zodpovednosti a chápu význam, prečo si Deň Zeme vôbec pripomíname,“ dodáva riaditeľka školy.

Súčasnú situáciu preto nevidí až tak negatívne, skôr ju považuje za príležitosť ako sa naučiť niečo nové.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk.

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?