Aká je budúcnosť programovania? Túto otázku si spolu s kolegom Owenom Campbellom položil slovenský, dá sa povedať aj „sériový“, zakladateľ startupov Tomáš Halgaš.
Jeho firmy plnili stránky svetových médií už pred niekoľkými rokmi, napríklad keď Twitter kúpil četovaciu aplikáciu Sphere, ktorú spoluzakladal. Sumu za predaj síce ani jedna zo strán nezverejnila, no unikátne rozhranie zo slovenského pera zakomponovala americká sociálna sieť do svojho produktu a Tomášovi Halgašovi to minulý rok vynieslo aj miesto v rebríčku Forbes 30 pod 30.
Implementáciou do Twittera platforma de facto zanikla a mladému rodákovi z Bratislavy sa tak vytvoril priestor na formovanie ďalšieho produktu. Netrvalo dlho a projekt Sutro Software zaujal investorov, napríklad aj Petera Welindera z OpenAI.
Tomáš s Owenom, ktorí sa poznajú ešte zo štúdia na Oxfordskej univerzite, sa zhodli, že softvérové firmy venujú príliš veľa času riešeniu rutinných technických záležitostí. Namiesto toho by mali svoju energiu a potenciál investovať do toho, čo robí ich produkt jedinečným. A tak vznikla postupne platforma Sutro Software.
Zjednodušene ide o riešenie, ktoré pomôže aj technicky nie príliš zdatnému človeku za pár minút vyvinúť vlastnú aplikáciu. „Najprv vysvetlí ľudským jazykom, akú aplikáciu by chcel, o 30 sekúnd platforma prednesie prvý návrh a potom môže vo vizuálnom editore svoju aplikáciu doladiť,“ vysvetľuje Halgaš pre Forbes. Za pár minút teda dokáže užívateľ spraviť niečo, čo by ho inak stálo mnoho úsilia a zdrojov.
Biznis za desiatky miliárd
Celá platforma je postavená na filozofii no-code, ktorá je na vzostupe od pandémie, niektoré zdroje očakávajú, že by do roku 2027 mohla celosvetovo narásť na hodnotu 45,5 miliardy dolárov.
Hlavnou myšlienkou tohto prístupu je, že softvér sa dá vyvíjať aj bez písania kódu. „Zo začiatku sa to môže zdať ako paradox, ale dáva to zmysel. Keď komunikuje netechnický nadriadený s programátorom, tak mu vie opísať, čo chce dosiahnuť, ako by mala aplikácia vyzerať a čo by mala robiť. Programátor tieto inštrukcie potom preloží do kódu. Ale čo keby sme vytvorili nástroje, ktoré by toho programátora preskočili,“ uvažuje Halgaš, ktorý v startupe pôsobí na poste CTO.
Nie je to však také jednoduché. Za každou interakciou s aplikáciou je totiž veľmi veľa otázok, ktoré musí strojca aplikácie zodpovedať. Napríklad: čo ak sa počas tej interakcie preruší internetové spojenie, čo ak používateľ otočí displej telefónu, čo ak je systém preťažený? A ako vôbec vyjadriť logiku všetkého, čo sa má stať v pozadí, ak nie kódom?
Ako dodáva Halgaš, práve preto je väčšina no-code nástrojov zameraná na veľmi jednoduché časti programátorskej práce – vizuálne aranžovanie a jednoduché dátové výmeny s databázou. To znamená, že tieto nástroje sú veľmi obmedzené a trvá veľmi dlho vyskladať novú aplikáciu z týchto jednoduchých kúskov.
Zložitejšie časti mozaiky
Na druhej strane však zdôrazňuje, že im sa so Sutro podarilo pracovať so zložitejšími dielmi mozaiky. „Zatiaľ čo na bežnej no-code platforme by trvalo hodiny zadefinovať, ako fungujú také hviezdičkové hodnotenia, ako vidíme na Amazone, u nás je to otázka jedného povelu. A takto rozpoznáva stovky bežných vzorcov aplikácií. Preto sa v Sutro dajú aplikácie poskladať oveľa rýchlejšie,“ opisuje.
Ich systém funguje aj vďaka automatizácii a spolupráci s umelou inteligenciou GPT. Tá preloží vstup od používateľa do približného opisu funkcionalít a zvyšok už dokončí platforma.
Halgaš okrem toho upozorňuje, že GPT dnes nemá schopnosť urobiť celú prácu sám. Dokáže síce napísať jednoduchý kód, no aj ten musí skontrolovať či opraviť programátor.
„Pri kóde stačí jedna malá chybička a celý projekt nefunguje. Alebo ešte horšie, funguje, ale v pozadí sa niečo kazí a my o tom ani nevieme, kým nie je neskoro. Bude trvať veľmi dlho, kým generatívne modely ako GPT budú vedieť poskytnúť takú úroveň istoty vo fungovanie aplikácií, ako vieme poskytnúť my,“ vysvetľuje.
Aj to je podľa Halgaša jeden z dôvodov, prečo do nich zainvestoval Welinder, jeden z hlavných vývojárov OpenAI. Okrem toho, časť úspechu aplikácií je stále postavená na interakcii medzi človekom a nástrojom.
Dnes Sutro využívajú zákazníci v testovacej verzii a môžu pomocou neho vybudovať sociálnu sieť či online obchod. Tieto aplikácie si síce vyžadujú zložité systémy, no sú vyskladané z bežných súčiastok, s ktorými dokáže Sutro pracovať, preto ich dokáže zložiť aj do 30 sekúnd.
Milióny od investorov
Svojím biznisom primárne cielia na vývojárov a firmy, ktoré dokážu takto ušetriť náklady aj čas. Podľa Halgaša je biznisový potenciál veľký, o čom svedčí aj záujem investorov. Už koncom roka 2021 sa im podarilo získať niekoľko investorov z Kalifornie, ktorí ich podporili sumou 2,2 milióna dolárov. Keďže no-code oblasť sa aktuálne zrýchľuje, dvojica momentálne zbiera aj ďalší kapitál.
Halgaš na záver pripomína, že ich cieľom nie je nahradiť profesionálnych vývojárov, ktorí sa venujú stratégii a výskumu, takýchto ľudí ani nebude možné automatizáciou len tak ľahko zastúpiť. Avšak na druhej strane kodéri, ktorí rutinne programujú bežné aplikácie bez inovatívneho prístupu, budú nútení prejsť na pokročilejšie aktivity, pretože práve na automatizáciu tejto práce sa Sutro zameriava.