25. júla 2021

Láka vás Škandinávia? Ak si neviete vybrať medzi Kodaňou, Oslom či Štokholmom, skúste navštíviť všetky metropoly – napríklad vlakom.

Pohyb medzi hlavnými mestami po železnici je zvyčajne lacnejší ako lietanie, navyše vám poskytuje výhodu scénických výhľadov počas cesty. Na niektorých trasách vám ušetria nočné vlaky aj náklady na ubytovanie.

Hlavnými nevýhodami cestovania vlakom na veľké vzdialenosti je čas strávený v dopravnom prostriedku a v Nórsku aj nie príliš hustý grafikon. Ale s dobrým plánovaním sa môže pomalé cestovanie stať výhodou, najmä ak zohľadníte krásne výhľady, ktoré získate.

Pred cestou si overte, aké sú aktuálne protipandemické opatrenia v krajinách, do ktorých sa chystáte. Nájdete ich na webe slovenského ministerstva zahraničných vecí. Aktuálne je Slovensko na mape ECDC medzi zelenými krajinami, karanténe sa teda môžete po príchode do väčšiny krajín únie vyhnúť covid pasom, očkovacím certifikátom či potvrdením o prekonaní ochorenia.

Z Kodane do Štokholmu

Začnite svoj itinerár jedným alebo dvoma dňami v Kodani, ktorá sa často nazýva najšťastnejším mestom na svete. Zhodnoťte to sami a pripojte sa k miestnym obyvateľom pri kúpaní v prístave alebo na prechádzke záhradami Tivoli.

Reklama

Pre tých, ktorí sa zaujímajú o umenie, bude pravdepodobne vrcholom Múzeum moderného umenia Louisiana či Carlsberg Glyptotek so súkromnou umeleckou zbierkou pivovarníckeho magnáta Carla Jacobsena. Obzvlášť zaujímavá je zimná záhrada so sklenenými klenbami a pôsobivá zbierka starorímskych a gréckych sôch.

Priamym spojom sa z Kodane do Štokholmu dopravíte za približne päť hodín. Ak však preferujete trasu cez Göteborg alebo Malmö, počítajte s ôsmimi hodinami strávenými vo vlaku. Jednosmerné cestovné môže byť pri rezervácii v dostatočnom predstihu len 30 eur, ale rátajte skôr s cenou od 40 do 100 eur.

Cestu by ste tiež mohli prerušiť a stráviť nejaký čas v Malmö, len necelú hodinu od Kodane vlakom. Odtiaľ jazdia vlaky do Štokholmu každú hodinu, dopravíte sa tam za 4,5 hodiny.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Sweden Travel and Tour (@swedenkrona)

Po príchode do Štokholmu choďte na juh od hlavnej stanice a pešo preskúmajte to najlepšie zo starej štvrte Gamla stan.

V múzeu Vasa zase nájdete neuveriteľne dobre zachovanú vojnovú loď Vasa zo 17. storočia, ktorá sa potopila v štokholmskom prístave na svojej prvej plavbe. No a fanúšikovia skupiny ABBA by určite nemali zmeškať zábavu v jej múzeu.

Zo Štokholmu do Osla

Cestovné obmedzenia, ktoré platia aj v lete 2021,  znamenajú, že medzi švédskym a nórskym hlavným mestom momentálne nepremávajú žiadne priame vlaky, takže cestujúci musia absolvovať zachádzku cez Kodaň a Malmö pri moste Öresund. Áno, je to ten most, na ktorom sa začína severská mrazivá séria Bron/Broen.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa msmerrild (@msmerrild)

Reklama

Po návrate do normálu by mali byť lístky k dispozícii pre službu SJ vopred od 30 eur do približne 100 eur. Priama cesta trvá asi šesť hodín a prechádza prevažne rovinatou ale malebnou krajinou, vrátane rozsiahleho jazera Vänern.

Stojí za to vyhradiť si celý deň či dva na návštevu múzeí v Osle. Hoci slávne múzeum vikinských lodí od 1. októbra zatvorí svoje brány pre  rekonštrukciu, v nórskom hlavnom meste sa nachádza mnoho ďalších, ktoré si zaslúžia návštevu.

Sú to napríklad Múzeá Kon-Tiki a Fram, ktoré prezentujú nórsku históriu námorného prieskumu, ale aj Norsk Folkemuseum, čo je najväčšie nórske múzeum kultúrnej histórie, ktoré ukazuje, ako sa žilo za posledných 500 rokov.

Je to tiež skvelá príležitosť vidieť tradičný drevený kostol stavkirke, ktorý sem presunuli z mesta Gol.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Pia Nat Chuakaew (@pia_nat)

Z Osla do Bergenu

Aj keď doterajšia cesta pokrývala všetky tri hlavné mestá, žiadna škandinávska cesta by nebola úplná, keby ste obišli svetoznámu trať do Bergenu. Počas šesťapolhodinovej výpravy môžete obdivovať aj krásy náhornej plošiny Hardangervidda, ktoré vám vyrazia dych v každom ročnom období.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa |Norway|Odda| Turglede| (@celinejessen)

Fanúšikovia pomalého cestovania by tiež mali zvážiť obchádzku po ohromujúcej flåmskej železnici. Uvidíte na nej Myrdal, čo je malá dedinka horských chatiek vo výške vyše 900 metrov nad morom bez cestného spojenia. Odtiaľto sa železnica kľukatí bujným údolím Aurland do Flåmu, odkiaľ sú k dispozícii výlety loďou po Aurlandsfjorde a Nærøyfjorde, ktorý je na zozname svetového dedičstva UNESCO a je jednou z najkrajších častí Nórska.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Maryna Paletska (@_ma.ry.na._)

Lístky na Flåmskú železnicu, vrátane kombinovaných lístkov na trasu Bergen, je možné rezervovať vopred. Ak sa vám nechce plánovať cestu, môžete si kúpiť balík predplatených lístkov, ktorý kombinuje trasy Bergen a Flåm s prehliadkou loďou a autobusom, navyše s voliteľným nocľahom pozdĺž cesty.

Čo môžete čakať vo vlakoch?

Železničné systémy vo Švédsku aj v Nórsku sa zameriavajú viac na efektívnosť než na luxus. To neznamená, že vlaky nie sú pohodlné, ale ani v prémiovej triede by ste nemali čakať oveľa viac ako teplé nápoje, väčšie sedadlo a tichší vozeň.

Medzi typické zariadenia patria nabíjacie porty a bezplatné bezdrôtové pripojenie na internet, hoci pokrytie bude nepravidelné, najmä v nórskych horách. Občerstvenie a vo väčšine prípadov aj teplé jedlá si môžete kúpiť v jednoduchom jedálenskom vozni.

Okrem spacích vlakov nepotrebujete nikde check-in, ale je potrebné rezervovať si sedadlo, čo je ďalší dôvod na kúpu vopred.

Článok vyšiel na Forbes.com. Autorom je prispievateľ David Nikel. S prispením Forbes Slovensko.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?