27. decembra 2020

Spoločnosť Chemosvit Fibrochem je jednou z tých, ktoré prežili zmeny v roku 1989. V polovici 90. rokov vyvinula vlastné polypropylénové mikrovlákna, ktoré vo svojich produktoch dnes využívajú svetové športové značky. V marci tohto roku v reakcii na pandémiu vo Svite pohotovo spustili zdravotnícku líniu Prolen Medical, ktorej výrobky nedávno získali aj certifikáciu, že chránia proti vírusu SARS-CoV-2.

Nielen vývoj vakcíny je zdĺhavý proces. V Chemosvite Fibrochem vyrábajú antimikrobiálne modifikované vlákna Prolen Siltex a Prolen Bodyfresh už od roku 1998. V marci, keď sa nový koronavírus objavil aj na Slovensku, sa firma pokúšala nechať si potvrdiť, že spomínané vlákna dokážu chrániť aj proti vírusu SARS-CoV-2. Do laboratória sa ich výrobky podarilo dostať až v októbri, ďalšie dva mesiace čakali v poradovníku. „Doteraz sme vždy testovali len antibakteriálnu a antifungálnu efektivitu, avšak antivirálnu aktivitu nie,” hovorí výkonná riaditeľka firmy Alena Balogová. Testy však aktivitu proti novému koronavírusu napokon koncom tohto roka potvrdili. 

Výkonná riaditeľka Chemosvit Fibrochem Alena Balogová. Foto: archív Chemosvit Fibrochem

Firma navyše paralelne začala spolupracovať aj s Biomedicínskym centrom SAV. „Konkrétne s doktorom Klempom a doktorkou Slávikovou, ktorí nám pomohli otestovať naše vlákna a zároveň potvrdili virucídnu aktivitu proti koronavírusu SARS-CoV-2 s viac ako 99 % redukciou,” dodáva Balogová. Výrobky v zdravotníckej línii využívajú len tieto špeciálne vlákna s antimikrobiálnymi aditívami na báze striebra a zinku, ktoré sú ukotvené v hmote samotných vlákien. Podľa Balogovej dopyt po nich stúpa, ich zdravotnícke materiály ako oblečenie pre zdravotníkov, ochranné rukavice, rúška, či posteľná bielizeň, majú odberateľov po celom svete.

Zdravotnícke oblečenie Prolen Medical. Foto: archív Chemosvit Fibrochem

V náročnom covidovom roku sa už firma stihla konsolidovať. Iná situácia bola na jar, keď najmä v začiatkoch pandémie nestíhali s výrobou rúšok, a preto zastavili produkciu pre iných klientov – napríklad aj prebiehajúce vojenské a policajné tendre pre Talianov, Rakúšanov a Turkov. Korona ovplyvnila aj nezdravotnícku produkciu. „Počas prvej vlny nám poklesli objednávky vlákien najmä kvôli lockdownom v Európe a v USA, čo skomplikovalo aj logistiku. No väčšina firiem sa čoskoro preorientovala na výrobu pre medicínsky sektor, kde je polypropylénové vlákno využívané kvôli svojej čistote a vlastnostiam už dlhé roky,” dodáva riaditeľka.

Keďže je slovenská firma v kontakte s výrobcami z celého sveta, už v januári predpokladala, že dôjde k možnému šíreniu nákazy aj v Európe a predzásobila sa surovinami, najmä aditívami. „Vzhľadom na naše skúsenosti a poznatky sme už vtedy predpokladali, že majú naše vlákna okrem antimikrobiálnych vlastností aj antivirálnu aktivitu. Žiaľ na naše podnety nik z vlády Slovenskej republiky nereagoval. Začiatkom marca sme spustili úplne novú produktovú radu Prolen Medical počnúc najmä rúškami, neskôr aj textíliami a oblečením pre zdravotníkov ako primárnej ochrannej bariéry,” hovorí o pohotovej zmene Balogová.

Reklama

O svetových trendoch vedia dva roky vopred

Svit založila v roku 1934 firma Baťa a už do týchto čias sa datuje začiatok tradičnej výroby vlákien v tomto meste. Počiatočnú výrobu viskózových a neskôr polyamidových vlákien, nahradila v roku 1974 výroba polypropylénových jemných vlákien pod menom Prolen. „Ja som s výrobou vlákien spojená takpovediac od plienok. Vlastne doslova, keďže aj tie boli z nášho vlákna,” usmieva sa Balogová, ktorej obaja rodičia po skončení chemického inžinierstva začínali pracovať vtedy v cechu výroby polypropylénového hodvábu a pracujú vo firme doteraz. Balogová začala firmu zastupovať počas štúdia na Taiwane, pred návratom na Slovensko ju zastupovala aj v Mexiku. 

Kvalifikovaná a lojálna pracovná sila je podľa nej jednou zo silných stránok spoločnosti. „Mnoho našich pracovníkov, technikov, či údržbárov je v našej spoločnosti od skončenia školy až po dovŕšenie dôchodkového veku, čo dáva našej výrobe stabilitu,” hovorí Balogová, ktorá je v kresle riaditeľky od roku 2017. V rukách má podnik, ktorý spustil výrobu polypropylénových multifilamentných vlákien v roku 1974 ako prvý na svete a už dva roky po zmene režimu v roku 1989 dokázala dodávať svoje výrobky aj na americký trh. V roku 1997 spustili v Svite vlastný vývoj, ktorého výsledkom sú napríklad aj spomínane antimikrobiálne vlákna.

Výroba v závode Chemosvit Fibrochem. Foto: archív Chemosvit Fibrochem

V súčasnosti Chemosvit Fibrochem dodáva vlákna aj pre svetoznáme športové značky akými sú Nike, North Face či Helly Hansen. Zástupcom týchto a ďalších značiek každý rok ponúkajú nové typy vlákien a snažia sa ich presvedčiť o ich pridanej hodnote. „Po niekoľkomesačnom testovaní a schválení produktu, spracovateľov – teda pletiarov, či tkáčov vlákien – ďalej inštruujeme o konkrétnom type nákupu. Niekedy to ale funguje aj opačne. V spolupráci so spracovateľmi vyvinieme nový produkt a tento potom spoločne prezentujeme svetovým značkám,” vysvetľuje Balogová.  

Firma každý rok vystavuje na dvoch až troch športových a technických výstavách v Európe a USA a tam väčšinou diskutuje o ďalšom vývoji a novinkách. „Uvedenie nového produktu na trh v textilnom priemysle trvá niekedy viac ako rok až dva. My dokonca vieme, aké farby budú in dve sezóny dopredu,” hovorí riaditeľka. Konkurenčnou výhodou firmy je podľa nej fakt, že je skrz náročnosť výroby jeden z mála výrobcov funkčných aditívovaných mikrovlákien. „Ďalšou výhodou je ekologická podstata výroby vlákien ako takých. Naše vlákna majú najnižšiu uhlíkovú stopu v porovnaní s ostatnými syntetickými vláknami,” uvádza.

Prekonanie krízy a vlastné značky

Vlastná značka Johny Tatrosh. Foto: Chemosvit Fibrochem

V posledných rokoch sa firma rozhodla časť výroby presunúť na Ukrajinu a táto investícia a náklady spojené s ňou dobiehali ešte v roku 2019, odpisy spoločnosti Chemosvit Fibrochem vtedy predstavovali 1,23 milióna eur. „Rozhodli sme sa tak v dôsledku nedostatku pracovnej sily v predchádzajúcich rokoch a veľmi nepružných a obmedzujúcich zákonov týkajúcich sa zamestnávania cudzincov, najmä v našom regióne,” vysvetľuje Balogová. V roku 2019 pocítili aj predzvesť krízy, ktorú tradične pocíti medzi prvými odevný priemysel. Veľa klientov slovenskej firmy hlásilo pokles tržieb o 40 a viac percent.   

„Do toho sa pridal agresívny nárast čínskych importov do Európy bez akejkoľvek ochrany vnútorného trhu a domácich výrobcov. V tomto roku sa nám podarilo otočiť tento trend a rok by sme mali ukončiť s pozitívnejšími výsledkami. Za 11 mesiacov tohto roku zisk plus odpisy vykazujú hodnotu vyše 750-tisíc eur,” hovorí riaditeľka. „Skokové nárasty príplatkov a zvýšenie minimálnej mzdy prispeli k významnému zvýšeniu osobných nákladov, na ktoré sme museli reagovať opatreniami v podobe zmien organizácie práce – aj prepúšťaniu – a optimalizáciou výrobných procesov.”  

Tento rok k oživenou pomohol aj spomínaný štart línie Prolen Medical. Rúška počas prvej vlny dodávali do nemocníc, záchrankám, policajtom, hasičom, do sociálnych domovov a mnoho firmám na Slovensku a v zahraničí. „V súčasnosti je to najmä predaj pre civilné obyvateľstvo a firemných zákazníkov. Najvýznamnejší zákazníci sú nemocnice u nás aj v zahraničí, ale aj individuálni zdravotníci. Musím podotknúť, že tieto výrobky sú od základnej polymérnej suroviny až po finalizáciu 100-percentne vyrobené na Slovensku,” uzatvára Balogová. Ďalšie výrobky predáva firma zo Svitu pod vlastnými značkami Karpathia, Folkies, či Johny Tatrosh.  

„Využívame v nich naše vlákna, chceli sme na trh dostať kvalitné, ekologické a najmä funkčné výrobky s plným využitím vlastností polypropylénu, ako je nulová absorpcia vlhkosti, transfer potu, tepelno-izolačné vlastnosti, farebná stálosť  – bez úniku pigmentov a farbív do pokožky, ako je to u povrchovo farbených vlákien – ľahkosť a vysoká odolnosť. Našou snahou nie je konkurovať lacným ázijským produktom, a ani bojovať so substitútmi z iných masovo nasadených syntetických a prírodných vlákien, ale priniesť na lokálny trh to, čo využívajú svetové značky vo svojich špičkových vyšších produktových radách,” uzatvára Balogová.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?