27. januára 2021

Od 18. do 26. januára sa v rámci celoplošného skríningu ochorenia Covid-19 vykonalo 2 949 017 antigénových testov. Z toho 36 547 bolo pozitívnych. Miera pozitivity v rámci Slovenska dosiahla 1,24 %.

Medzi okresy s najlepšími výsledkami patria Veľký Krtíš, Tvrdošín a Svidník. Naopak, najhoršie dopadli okresy Topoľčany, Levice a Hlohovec s mierou pozitivity nad dve percentá. Oproti priebežným výsledkom, ktoré vláda zverejnila v utorok, si polepšila Bratislava a Kežmarok. Namiesto nich pôjdu do druhého kola testovania Zvolen a Dolný Kubín.

V oranžových okresoch prebehne druhé kolo testovania. Foto: Úrad vlády

Minimálne do 7. februára však čaká celé Slovensko lockdown s tým, že v horších okresoch ešte prebehne druhé kolo testovania. O tom, ako bude prebiehať, budú informovať konkrétne mestá. Napríklad Košice už avizovalo, že testovať začne od piatka (29. 1.), pričom skríning potrvá do nedele.

Primátor Bratislavy Matúš Vallo zase na svojom Facebooku napísal, že napriek tomu, že v hlavnom meste nebude potrebné druhé kolo celoplošného testovania, v priebehu víkendu zriadia zopár testovacích miest, „aby sa v nich mohol otestovať každý, kto chce, alebo potrebuje.“ Zoznam zverejnia v krátkom čase.

Covid semafor

Ako je to s návratom detí do škôl? Ešte minulý týždeň minister zdravotníctva Marek Krajčí tvrdil, že od 1. februára by sa mohli vrátiť do škôl tie najnižšie a končiace ročníky. Teraz to už tak reálne nevidí: „Situácia nie je dobrá. No najviac ma zaujímajú tvrdé dáta z nemocníc. Na nich reálne uvidíme, ako na tom sme,“ hovorí. O tom, či sa od 1. februára otvoria školy, rozhodnú spolu s odborníkmi zajtra (28. januára).

Reklama

Rozhodovať sa bude aj o možných zmenách v covid automate, ktorý má platiť od 8. februára. Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) už včera uviedol, že sa im podarilo určiť najviac zamorené okresy, čo im pomôže lepšie nastaviť kritériá a opatrenia. Rovnako sa chcú zamerať aj na detekciu novej mutácie covidu a odoberanie vzoriek.

Konzílium však zatiaľ žiadne sprísňovanie neavizovalo. Prípadné zmeny v covid automate podľa neho oznámia v piatok.

Nové zmeny platné od 27. 1. 2021

Od stredy 27. januára začali platiť nové pravidlá zákazu vychádzania. Ak chcete ísť napríklad do práce alebo na poštu, musíte mať pri sebe certifikát z celoplošného testovania alebo iné negatívne výsledky z PCR či antigénových testov. Prípadne potvrdenie o tom, že ste pred menej ako 90 dňami prekonali ochorenie Covid-19, alebo potvrdenie o výnimke z testovania. Negatívny výsledok testu platí do utorka 2. februára na celom území Slovenska. Od 3. februára sa už obyvatelia „horších“ okresov budú musieť preukázať dokladom z pretestovania.

Kde od 27. januára potrebujete negatívny test:

– na cestu do a z práce, na pracovný pohovor, prípadne ak idete podpísať pracovnú zmluvu,
– na pošte, v banke či v poisťovni,
– v čistiarni odevov, v opravovni obuvi, v trafike, v optike či v knižnici,
– v servise bicyklov, v autoservise a v prevádzkach STK,
– na výdajných miestach obchodov, zásielkovní a e-shopov,
– orgán verejnej moci na úkon, ktorý sa nedá spraviť na diaľku
– na pobyt v prírode vrátane individuálneho športu v okrese (výnimky majú deti do 15 rokov a seniori nad 65 rokov, osoby ZŤP),
– na vycestovanie do zahraničia a na cesta späť,
– na cestu žiaka 2. stupňa a poslucháča do školy,
– na sprevádzanie dieťaťa do materskej školy, žiaka a poslucháča do školy,
– na povolené hromadné podujatie.

Kam môžete ísť od 27. januára bez negatívneho testu:

  • na nákup za účelom zaobstarania nevyhnutných životných potrieb v najbližšej predajni alebo výdajni (potraviny, drogéria, krmivo pre zvieratá),
  • k lekárovi a do lekárne,
  • na testovanie na Covid-19,
  • na pohreb/uzavretie manželstva/krst,
  • za účelom starostlivosti o blízku osobu, ktorá je na to odkázaná,
  • na vychádzku s dieťaťom do 3 rokov do 1 km od bydliska,
  • zaobstarať veterinárnu starostlivosť,
  • odprevadiť dieťaťa do materskej školy alebo na prvý stupeň základnej školy,
  • odprevadiť dieťa za rodičom,
  • dostaviť sa pred orgány činné v trestnom konaní a na súdne pojednávanie.

Kompletný zoznam nájdete TU.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk.

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?