18. novembra 2021

Vláda vo štvrtok 18. novembra schválila sprísnenie pravidiel, tzv. covid automatu. Obmedzenia sa dotknú významným spôsobom najmä nezaočkovaných. Sprísnenie však môžu očakávať aj zaočkovaní ľudia, najmä čo sa týka hromadných podujatí, bohoslužieb či vstupov na športoviská. „Lockdown pre nezaočkovaných“ bude platiť od budúceho pondelka a mal by trvať tri týždne. Následne ho vláda podľa vývoja situácie prehodnotí. 

„Upravili sme covid automat – dočasne – na stabilizovanie kritickej situácie, ktorú tu máme,“ uviedol premiér Eduard Heger po zasadaní vlády.

Dôvodom sprísňovania je podľa Hegera fakt, že počet hospitalizovaných sa blíži k počtu 3-tisíc, pričom 80 percent z nich tvoria nezaočkovaní ľudia. Aktuálne sú už podľa neho takmer nedostupné ventilácie či miesta pre pacientov na jednotkách intenzívnej starostlivosti.

„Do tejto situácie sme sa nechceli dostať. Ohrození sú nielen covid pacienti, ale aj ostatní pacienti z pohľadu operácií, ktoré sa odkladajú. Tento stav chceme zvrátiť. Preto prichádza táto zmena,“ povedal Heger.

Čo sa zmení od pondelka 22. 11. 2021:

  • Zavádza sa režim OP (očkovaní, prekonaní), ktorý má platiť napríklad v prípade hromadných podujatí, bohoslužieb, športových podujatí – umožní vstup do 200 ľudí na podujatie v okrese s červenou farbou covid automatu, 100 ľudí v bordovej farbe a 50 ľudí v čiernej farbe.
  • Hromadné podujatia pre červené, bordové a čierne okresy však budú zakázané v základnom režime OTP.  Vstup v režime OTP (očkovaní, testovaní, prekonaní) platí v ostatných okresoch len pre maximálny počet šesť osôb.
  • V zelených a oranžových okresoch platí režim OP bez akýchkoľvek obmedzení.
  • Obmedzenie otváracej doby neesenciálnych obchodov v bordových a čiernych okresoch od 5.00 hod. do 22.00 hod.
  • Vstup do zamestnania bez obmedzení v zelených a oranžových okresoch, režim OTP bude platiť v červených, bordových a čiernych okresoch.
  • Vstup do obchodných centier bez ohľadu na farbu okresu povolený v režime OP, v režime OTP môžu byť otvorené v zelených a oranžových okresoch.
  • Od červeného okresu vyššie sa pre skupinu nezaočkovaných obmedzuje „všetko“. V práci sa budú povinne dvakrát do týždňa testovať, budú môcť navštevovať len prácu, lekára, lekárne a spraviť si základné nákupy v potravinách či drogérii.
  • Nosenie rúška sa bude vyžadovať v interiéri a na hromadných akciách v zelených a oranžových okresoch, v prípade červených, bordových a čiernych okresov bude povinný respirátor (v interiéri), respektíve rúško (v exteriéri).

Ako dodal minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský, tieto opatrenia „by nám mohli pomôcť vlnu sploštiť, získavame čas. Ak progres nebude taký, ako si predstavujeme, prejdeme k opatreniam prísnejšieho charakteru.“

Reklama

Nemocniciam pomôže aj armáda

Ako uviedol minister obrany Jaroslav Naď, ozbrojené sily sú pripravené urobiť všetko preto, aby pomohli nemocniciam. „Situácia je naozaj zlá. To si treba povedať otvorene. Urobíme všetko preto, aby sme pomohli v nemocniciach, lebo zdravotníctvo je naozaj na hrane,“ povedal Naď.

Od dnešného dňa preto Armáda SR nasadzuje 400 ľudí po celom Slovensku na pomoc pri riešení covidovej situácie a čoskoro chcú túto pomoc ešte viac posilniť.

Kontrola dodržiavania opatrení

Minister vnútra Roman Mikulec zároveň dodal, že polícia bude kontrolovať a tvrdo postihovať nedodržiavanie protipandemických opatrení.

„Prosím, zaočkujte sa, je to jediná najbezpečnejšia cesta na to, aby sme s covidom skončili,“ vyzval premiér a dodal, že kapacity v očkovacích centrách budú v nadchádzajúcich dňoch aj z tohto dôvodu posilnené.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?