13. januára 2022

Ministerstvo financií (MF) SR posúva posledný termín registrácie seniorov vo veku 60 plus na odmenu za očkovanie. Uviedol to podpredseda vlády a minister financií SR Igor Matovič (OĽANO) na štvrtkovej (13. 1.) tlačovej konferencii. Zástupcovia kultúry a zdravotníctva sa dohodli, že budú pravidelne rokovať o situácii spojenej s covidom.

„Vláda na včerajšom rokovaní prijala nariadenie, ktorým urobila posledné predĺženie termínu. Tentokrát sa nepredlžovali všetky termíny, ale posledný jeden termín,“ povedal Matovič.

Pokračoval, že ľudia, ktorí sa ešte očkovať chcú, a čakajú na pridelenie termínu, môžu ísť na očkovanie aj bez daného termínu do 31. januára. „Ak ľudia prídu aj bez registrácie na očkovanie, tak sa to počíta,“ povedal.

Zvyšné termíny sa nemenia. Posledný predĺžený termín MF predĺžilo z technických dôvodov stavu čakárne na očkovanie ľudí 60 plus. „Pridelený termín ešte dokonca januára má skoro 30-tisíc dôchodcov. Na termín čaká približne 7-tisíc dôchodcov a keďže je tam riziko, že by ho nemuseli včas dostať, zvolili sme tento postup,“ konštatoval Matovič.

Dotácie a opatrenia pre kultúru

Premiér Eduard Heger, minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský a ministerka kultúry Natália Milanová sa vo štvrtok stretli so zástupcami kultúry a diskutovali o podmienkach jej fungovania.

Reklama

Heger označil kultúru za „jeden zo sektorov, ktorý je najviac postihnutý pandémiou“. O ďalšom vývoji aj v oblasti kultúry podľa neho rozhodne vlna omikron, ktorá je „predo dvermi alebo vo dverách,“ respektíve miera zaočkovanosti. „Tu je, žiaľ, Slovensko na chvoste Európskej únie,“ povedal.

Na otázku, či vláda pripravuje pre kultúru finančnú pomoc, odpovedal premiér, že bude potrebné „následné stretnutie technického charakteru“ a dodal, že „z hľadiska sanácie a následného rozvoja bude potrebné pozrieť sa bližšie na nejaké nové modely.“

Pripomenul tiež, že „žiadna dotácia nenahradí tržby“ a vláda nedokáže zabezpečiť podmienky na fungovanie kultúry, „pokiaľ máme nízku mieru zaočkovanosti obyvateľstva“.

Skracovanie karantény

Minister zdravotníctva generál Lengvarský vyhlásil, že „ak bude (omikron) prebiehať podobne ako v iných krajinách,“ možnosť skracovania karantény tu bude, najmä z titulu výpadkov služieb. Zatiaľ na skrátenie karantény podľa Lengvarského dôvod nie je, situáciu však sledujú.

Ministerka kultúry Natália Milanová tvrdí, že kultúra zažila za posledné dva roky najťažšie obdobie svojej existencie. „Na našom dnešnom stretnutí, ktoré naozaj považujem za mimoriadne konštruktívne, sa už zhmotnili a skonkrétnili absolútne také presné pravidlá spolupráce, čo sa týka komunikácie s ministerstvom zdravotníctva, napríklad ohľadom pripravovaných opatrení,“ povedala doslovne ministerka kultúry.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?