V dobrých časoch je potrebné si odkladať na tie horšie. Pravidlo, ktoré v teoretickej rovine znie logicky, no v praktickej rovine sa už dodržiava horšie. Opatrenia na zastavenie šírenia koronavírusu v podobe zatvárania prevádzok však prekvapili aj tých najpripravenejších.
Podnikatelia, ktorí museli zo dňa na deň zatvoriť svoje prevádzky čakali niekoľko dní na to, ako bude postupovať vláda a v akej podobne sa im dostane sľubovanej pomoci. Ešte počas týždňa predstavila vláda opatrenie, ktoré upravovalo vyplácanie mzdy v prípade, že sa človek dostane do povinnej karantény. A teda, že zamestnancovi bude od prvého dňa vyplácať 55 percent zo mzdy nie zamestnávateľ, ale Sociálna poisťovňa.
Ako môžete v čase koronavírusu zachrániť svoj biznis? Tu je 5 oblastí, kde si viete pomôcť sami
Dnes už prišlo aj na konkrétnejšie riešenia. Podľa ministra hospodárstva Richarda Sulíka však tento balík opatrení nie je konečný, počas týždňa by sa mala predstaviť ďalšia, užšie cielenejšia pomoc.
Prvá pomoc zamestnancom a SZČO
- štát preplatí 80 percent platu zamestnanca v tých firmách, ktoré boli povinne uzatvorené
- príspevky pre živnostníkov a zamestnancov vo firmách, ktoré zaznamenali pokles tržieb, sa bude odvíjať od výšky ich prepadu:
- pokles viac ako 20 percent – príspevok na zamestnanca 180 eur
- pokles viac ako 40 percent – príspevok na zamestnanca 300 eur
- pokles viac ako 60 percent – príspevok na zamestnanca 420 eur
- pokles viac ako 80 percent – príspevok na zamestnanca 540 eur
- štát poskytne bankám mesačné bankové záruky vo výške 500 miliónov eur, ktoré potom komerčné banky posunú k podnikateľom za výhodných podmienok
- pre zamestnancov v karanténe a OČR uhradí Sociálna poisťovňa 55 percent z ich hrubej mzdy
- odklad platby odvodov za zamestnávateľa pri poklese tržieb viac ako o 40 percent, za mesiac marec o viac ako 20 percent
- odklad preddavkov dane z príjmu pri poklese tržieb viac ako o 40 percent
- možnosť započítania si doteraz neuplatnenej straty od roku 2014
Ako na margo týchto opatrení povedal minister práce, Milan Krajniak, zamestnanec dostane 80 percent zo svojej mzdy od štátu, čo firmu nebude stáť ani euro, no zároveň by mal toto pracovné miesto udržať. Štát chce týmto krokom predchádzať masívnemu prepúšťaniu ľudí.
Štát uvoľňuje niektoré opatrenia. Nakupovanie však bude prísnejšie
„Zamestnávateľov nenecháme padnúť na dno. Chcem ich poprosiť, aby zvážili každú jednu výpoveď. Bolo by to veľmi nešťastné. Zisky im síce nenahradíme, no touto krízou trpíme všeci a snažíme sa ju prekonať,“ dodal na záver minister hospodárstva Richard Sulík.
Forbes oslovil aj zopár podnikateľov v gastrosegmente, ktorých sa spomínané opatrenia zrejme najviac dotknú. O ich stanoviská budeme článok aktualizovať.
Ako spomína spolumajiteľ reštaurácie Regal Burger, Jozef Bardík, opatrenia oni, aj ďalší prevádzkovatelia vítajú, rozumejú, že ide zatiaľ o prvú pomoc, no momentálne znenie nepovažujú za dostatočné. Na jednej strane očakávajú ich konkrétnejšie definovanie, na strane druhej aj rozšírenie, keďže neriešia viacero problémov maloobchodníkov. „Viaceré opatrenia sú nedostatočne zadefinované a nejednoznačné. Napríklad pri opatrení, že štát uhradí 80 percent platu zamestnanca vo firmách, ktorých prevádzky sú povinne uzavreté, nie je jasné, či pôjde o hrubú mzdu, alebo ako to vlastne bude. Verím, že sa to v najbližšom čase vysvetlí. Nastavený maximálny limit príspevkov 200-tisíc eur na jednu spoločnosť považujeme za diskriminačný voči väčším zamestnávateľom a môže ohroziť veľké množstvo pracovných miest,“ vysvetľuje Bardík.
Kto môže, pomôže. Dobrovoľníci dokážu veľa, hovorí Šimon Šicko z iniciatívy Kto Pomôže Slovensku
Upozorňuje však, že považuje za fér, že opatrenia neriešia mzdy, ktoré sa zamestnancom v gastre vyplácali v hotovosti alebo ako sprepitné. „Teraz sa totiž ukáže rozdiel medzi tými, ktorí platili mzdy oficiálne a ktorí aj „neoficiálne“ a trochu to odmení tých, ktorí sa snažili robiť veci len podľa zákona,“ dopĺňa s tým, že základom všetkého je veci zbytočne nekomplikovať, a prijímať jednoduché riešenia, ktoré sa už dali čerpať napríklad aj v súčasnoti.