17. marca 2021

Vláda v stredu jednohlasne odsúhlasila predĺženie núdzového stavu, ktorý musí ešte odobriť parlament. Po novom tiež nebude povolené vycestovať za hranice z dôvodu rekreácie. Dočasný minister zdravotníctva Eduar Heger vyzval na zodpovednosť aj v súvislosti s blížiacou sa Veľkou nocou.

Epidemická situácia na Slovensku sa pomaly zlepšuje. Od pondelka budúceho týždňa bude na regionálnom semafore v čiernej farbe 20 okresov, teda o 15 menej ako tento týždeň. Napriek tomu podľa Hegera nie je dôvod uvoľňovať opatrenia a nemôžeme poľaviť. Vládny kabinet na rokovaní predĺžil núdzový stav od piatka 19. marca

Prehľad epidemickej situácie v jednotlivých okresoch a s tým spojené pravidlá platné od pondelka 22. marca si môžete pozrieť tu.

Dôvodom je obmedzenie mobility, a tým pádom aj sociálnych kontaktov, čo vláda považuje za jeden z najúčinnejších spôsobov obmedzenia šírenia koronavírusu.

Ak by sa núdzový stav nepredĺži, skončil by napríklad aj zákaz vychádzania. „Robíme to výlučne z dôvodu ochrany životov a zdravia občanov. Je to vážna situácia a mali by sme byť naďalej enormne zodpovední, ešte to vydržme,“ vyzval Heger a dodal, že by si prial, aby to bolo poslednýkrát, čo musíme núdzový stav predĺžiť. Závisí to však najmä od zodpovednosti ľudí.

Uvoľnenie opatrení podľa neho nemáme očakávať ani počas veľkonočných sviatkov. „Veľká noc 2021 nebude Veľkou nocou 2019,“ dodal.

Reklama

Koniec dovolenkám

Vláda sa tiež rozhodla zakázať dovolenky v zahraničí. Zatiaľ však nie sú jasné presné pravidlá ani to, odkedy bude návrh platiť. Heger na tlačovej besede uviedol, že návrh čoskoro predstaví podpredseda vlády.

Zatiaľ je známe, že cestovanie za hranice bude povolené, no nie z dôvodu rekreácie. Týmto spôsobom chcú zamedziť neférovosti, keď ľudia nemôžu v rámci Slovenska cestovať z okresu do okresu, ale na dovolenku do zahraničia áno. Taktiež je to podľa dočasného ministra zdravotníctva risk, že si na Slovensko donesieme mutáciu, ktorú nebudeme zvládať.

Heger vyzval ľudí, aby toto pravidlo nezneužívali a nehľadali spôsoby, ako obísť nariadenie. V nasledujúcich dňoch tiež vláda spustí aplikáciu e-hranica. „Určite bude väčšia kontrola toho, kto prechádza cez hranice,“ uviedol štátny tajomník ministerstva zdravotníctva Peter Stachura.

„Rozhodnutie zákazu vycestovať do zahraničia s cieľom rekreácie prijala vláda SR, na základe odporúčania pandemickej komisie. Opatrenie má platiť od prijatia predĺženia núdzového stavu, t. j. od soboty (20. 3.),“ priblížil pre TASR Ivan Rudolf, hovorca Ministerstva dopravy a výstavby.

Ďalšie schválené opatrenia:

  • lieky pre chronicky chorých pacientov by mohol predpisovať aj obvodný lekár, nielen špecialista,
  • ľudia so stredne ťažkým alebo ťažkým priebehom koronavírusu budú mať nárok na kúpeľnú liečbu, ktorá bude preplácaná z verejného zdravotníctva, rozhodnúť o predpísaní liečby bude môcť všeobecný lekár,
  • zavádza sa jednorazové odškodnenie rodín zdravotníkov, ktorí sa pri výkone práce nakazili a podľahli koronavírusu, má ísť o sumu 58-tisíc eur,
  • prístup k očkovaniu získajú aj ľudia, ktorí dlžia na zdravotnom poistení či ľudia bez domova,
  • výnimku zo zákazu vychádzania získajú aj študenti vysokých škôl zdravotníckeho zamerania na účely praxe.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk.

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?