11. januára 2021

Zákaz vychádzania ani ďalšie obmedzenia, ktoré vláda prijala na Silvestra, nemali želaný efekt. Premiér Igor Matovič tvrdí, že máme jeden z najprísnejších lockdownov, preto jediné riešenie vidí v ďalšom celoplošnom testovaní. V okresoch, kde budú výsledky zlé, by sa malo opakovať dovtedy, kým pozitivita neklesne pod 0,5 percenta.

Všetky regióny by sa mali otestovať počas víkendu 23. a 24. januára. „Treba to urobiť tak, ako to bolo na jeseň na Orave, systematické testovanie v troch vlnách za sebou, inak to nefunguje,“ vyhlásil premiér.

Samosprávy, ktoré budú pripravené skôr, môžu obyvateľov testovať už aj tento týždeň. Vzhľadom na nedostatok testov premiér očakáva, že sa zapoja najmä regióny s najhoršou epidemickou situáciou. O podrobnostiach má ešte dnes (11. januára) rokovať vláda s odborníkmi.

Bez testov ani do práce

Matovič zdôraznil, že pre tých, ktorí na testy nepôjdu, budú platiť rovnaké obmedzenia ako boli napríklad pri prvom celoplošnom testovaní na Orave, teda nemohli by chodiť do práce, iba k lekárovi, do lekárne, či nakúpiť si nevyhnutné potraviny.

„Najneskôr od budúceho víkendu spustíme týždeň čo týždeň plošné testovanie. Najprv pôjdu všetky okresy a následne budeme testovať dovtedy, kým pozitivita nesklesne pod 0,5 percenta,“ povedal. Podľa neho je v súčasnej situácii nereálny návrat detí do škôl.

Reklama

Čísla zvyšuje aj nová mutácia

Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) upozornil, že situácia po vianočnom lockdowne sa nezlepšila tak, ako sa očakávalo: „Jeden z dôvodov môže byť ten, že neboli dodržiavané opatrenia, ktoré boli nastavené.“

No dodal, že zvyšujúci sa počet nakazených zrejme výrazne ovplyvňuje nový infekčnejší kmeň koronavírusu. „Reprodukčné číslo je dnes nad hodnotou 1, čo znamená, že vírus sa ďalej šíri,“ povedal Krajčí.

Miliardová strata

Na jednu miliardu eur vyčíslil minister financií Eduard Heger straty slovenskej ekonomiky spôsobené tvrdým lockdownom. Podľa výpočtov jeho rezortu by sa mala krajina dostať do „bezpečnej zóny“ z pohľadu nákazy novým koronavírusom k 1. marcu tohto roka.

Matovič prezentoval aj graf, podľa ktorého je „4 300 zbytočných obetí“ údajne dôsledkom toho, že rezort hospodárstva pod vedením Richarda Sulíka (SaS) nezabezpečil včas dostatok antigénových testov. Premiér mu plánuje túto kompetenciu odňať. Kto bude mať na starosti nákup ďalších testov, Matovič neupresnil, no vyhlásil, že nechá „dobehnúť“ súčasné zmluvy.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?