Slovenská vláda v stredu (7. 12.) odsúhlasila pilotné zmluvy s investormi BWSG a Kooperativa na zabezpečenie 9000 nájomných bytov v hodnote približne 1,5 miliardy eur.
Na tlačovej konferencii po rokovaní vlády o tom informoval predseda Národnej rady (NR) SR Boris Kollár (Sme rodina).
Možnosť nájomného bývania je podľa šéfa parlamentu v súčasnosti vzhľadom na rast cien nehnuteľností a úrokových sadzieb na hypotékach ešte dôležitejšia ako v uplynulom období.
Vicepremiér pre legislatívu Štefan Holý (Sme rodina) pripomenul, že tento typ výstavby bytov nezaťažuje štátny rozpočet a štát v ňom vystupuje výlučne ako regulátor.
Na celoživotné bývanie
Podľa Holého ide o pilotné zmluvy, po ktorých budú koncom januára alebo začiatkom februára nasledovať ďalšie. Dodal, že do Vianoc by mala byť spustená webová stránka, na ktorej si záujemcovia môžu zistiť, či vyhovujú podmienkam pre pridelenie nájomného bytu.
Pre každý samosprávny kraj a pre každý zo štyroch typov bytov sú stanovené iné podmienky.
Nájomné byty budú určené na celoživotné bývanie a po prvých piatich rokoch by sa mala nájomná zmluva na dobu určitú zmeniť na dobu neurčitú.
Podľa ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Milana Krajniaka (Sme rodina) bol do kritérií na výber nájomníkov zahrnutý aj sociálny aspekt, aby niektoré kategórie rodín neboli vyradené.
Zároveň bude časť bytov vyhradených pre vybrané skupiny ľudí, napríklad pre učiteľov.