Vylúčiť z obchodovania so štátom uchádzačov z krajín, ktoré sú nepriateľské voči Slovensku a jeho občanom, prípadne im zamedziť vstup do kritických oblastí podnikania, ako sú napríklad energetika alebo obranné zákazky.
Takúto možnosť prináša návrh novely zákona o verejnom obstarávaní, ktorú na stredajšie (16. 3.) rokovanie vlády predložila vicepremiérka Veronika Remišová (Za ľudí) v spolupráci s podpredsedom vlády pre legislatívu Štefanom Holým (Sme rodina).
Kabinet právnu normu schválil a navrhuje Národnej rade (NR) SR prerokovať ju v skrátenom legislatívnom konaní. Návrh posilňuje mechanizmus na obmedzenie účasti subjektov z takzvaných „rizikových krajín“ vo verejnom obstarávaní.
Rizikové krajiny
Ako upozornil Denník N, zákon by sa mohol týkať napríklad firmy Strabag, ktorá by mala byť vlastnícky prepojená s ruským oligarchom, miliardárom Olegom Deripaskom.
Podľa utorkovej správy rakúskeho denníka Der Standard však vedenie Strabagu zmluvu s Deripaskovým holdingom Rasperia už vypovedalo.
Novela umožní vláde reagovať na situácie, keď je z bezpečnostného hľadiska potrebné, aby verejní obstarávatelia a obstarávatelia v určitých oblastiach nevstupovali do zmluvných vzťahov s dodávateľmi z konkrétnych krajín.
Takisto umožní prikázať verejným obstarávateľom a obstarávateľom nekontrahovať určité typy komodít od subjektov, ktoré majú sídlo v konkrétnom štáte, alebo využívať kapacity takýchto subjektov.

Prezident Ruska Vladimir Putin (vľavo) a ruský magnát Oleg Deripaska. Foto: SITA/Mikhail Klimentyev/Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP
Účinnosť má nastať od apríla
Úprava legislatívy je podľa Remišovej priamou reakciou na vojenský útok Ruska proti Ukrajine. „V tejto situácii je lepšie, keď zákazky financované z verejných zdrojov môžu získať slovenské firmy, a nie spoločnosti zo štátov, ktoré sa k Slovensku správajú nepriateľsky a agresívne,“ povedala vicepremiérka.
„Novela zákona o verejnom obstarávaní nám umožňuje reagovať nielen na vojnu na Ukrajine, ale aj na prípadné ďalšie bezpečnostné hrozby, ktorým môže naša krajina v budúcnosti čeliť,“ dodala Remišová.
Novela tiež odstraňuje chybu v doterajšej právnej úprave, ktorá umožňovala použitie výnimky v rámci priameho rokovacieho konania v čase núdzového stavu alebo mimoriadnej situácie len pre civilné zákazky a len pre verejných obstarávateľov.
Účinnosť novely sa predpokladá od 1. apríla.