28. februára 2021

V nedeľu večer schválila vláda návrhy vedcov z okrúhleho stolu. Nové opatrenia majú platiť od stredy, oficiálne ich má vláda predstaviť v pondelok. Ako by mal vyzerať od 3. marca systém opatrení proti pandémii?

  • Od 8. marca bude povinné nosiť respirátor FFP2 v obchodoch a v hromadnej doprave, od 15. marca vo všetkých interiéroch.
  • Zruší sa výnimka, ktorá povoľuje COVID-pozitívnym osobám vychádzať z domu na akýkoľvek účel (vrátane vstupu do predajní), okrem odôvodnenej návštevy lekára a lekárne.
  • Do práce bude možné chodiť iba s potvrdením o mieste výkonu práce, ktorá nemôže byť vykonávaná z domu a s covid testom v zmysle nariadení Covid automatu pre jednotlivé okresy.
  • Do prírody bude možné chodiť v rámci okresu, Bratislavčania v rámci Bratislavského kraja, Košičania v mestských okresoch a v okrese Košice okolie,  ak pôjde o okres v IV. stupni automatu, bude potrebný test.
  • Zavedie sa nočný zákaz vychádzania od 20.00 do 1.00, okrem cesty k lekárovi.
  • Minister vnútra dostal úlohu zintenzívniť policajné kontroly dodržiavania opatrení.

Vláda schválila aj podstatne širšiu informáciu o návrhu opatrení, ktoré vyplývajú z odporúčaní okrúhleho stola vedcov. (Ide napríklad o otvorenie prvého stupňa základných škôl a materských škôl pre žiakov rodičov, ktorí  chodia do práce, posilnenie testovania, vyhľadávania nových variantov vírusu, či aktualizáciu stratégie očkovania, ako aj prípravu na tvrdý lockdown od 21. marca, ak sa situácia nezlepší).

Čo hovorí automat

Na jeho základe bude Slovensko od 1. marca naďalej bordovo-čierne, v červenej farbe s nižším rizikom nákazy zostalo po aktualizácii len šesť okresov na severe. Najhoršiu situáciu automat vykazuje v páse okresov od Dunajskej Stredy na sever po Ilavu, respektíve od Trenčína na východ po Detvu.

Regionálne zohľadnenie covid automatu platné od 1. marca

Zdroj: NCZI, MZ, ÚVZ, infografika: Forbes

Čísla automatu prezentoval ešte v utorok, keď sa (márne) čakalo na prvé výstupy z okrúhleho stola, minister zdravotníctva Marek Krajčí. Trend vývoja epidémie je, vyhlásil v utorok, ustálený, mierne stúpajúci.

Reklama

Po piatich dňoch (utorok-sobota) pribudlo ďalších 518 úmrtí, v piatok prekročil počet obetí pandémie na Slovensko 7-tisíc. Pondeľňajších vyše 4-tisíc hospitalizovaných spočiatku mierne kleslo na zhruba 3850, v sobotu však už bolo v nemocniciach opäť vyše 3 900 ľudí.

Päť dní PCR testov odhalilo ďalších takmer 13-tisíc nakazených. Sedemdňový priemer všetkých pozitívnych testov, vrátane antigénových, sa oproti 5-tisícom z pondelka ešte zhoršil na 5 231.

Čo sa týka očkovania, v piatok prekročil počet začkovaných prvou dávkou 300-tisíc. Po deviatich týždňoch očkovania tak prvú dávku dostalo 5,5 percenta všetkých obyvateľov Slovenska.

Z ohláseného očkovania predavačov, ktoré naznačil Krajčí v utorok, sa napokon vykľulo aj očkovanie taxikárov, sprievodcov, vodičov hromadnej dopravy, kontrolórov mestskej hromadnej dopravy, sprievodcov a vlakvedúcich.

V rovnakom čase pritom viaceré štáty, napríklad Nemecko či Rakúsko ohlásili, že vakcínou AstraZeneca začnú očkovať aj starších ľudí, keďže nová štúdia ukázala, že im nespôsobuje problémy.

Antigénový test môže byť nejasný

V utorok Krajčí upozornil na jeden z aspektov, ktorý sťažuje boj proti epidémii, teda fakt, že negatívny výsledok antigénového testu nemusí znamenať, že testovaná osoba nie je nakazená. „Malo by sa skôr hovoriť o nejasnom výsledku,” povedal a dodal, že ten, kto mal úzky kontakt s pozitívne testovaným, sa má testovať až na ôsmy deň, a to PCR testom.

Názor, že antigénové testovanie má zásadné negatíva, prezentoval v posledných dňoch aj štátny tajomník ministerstva zdravotníctva Peter Stachura. Ak si ministerstvo zdravotníctva tento názor osvojí, bude to prakticky presne štyri mesiace po tom, ako sa začalo prvé masové testovanie antigénovými testami.

Od tých čias (31. októbra) zomrelo na Covid-19 na Slovensku 6 970 ľudí.

Pravidlá pre jednotlivé okresy podľa covid automatu

Materské školy, 1. stupeň základných škôl, záverečné ročníky stredných škôl:
Čierne okresy – zatvorené
Bordové okresy – na základe odporučenia RÚVZ
Červené okresy – otvorené

Platnosť testu v zamestnaní:   
Čierne okresy (IV. stupeň varovania) – 7 dní
Bordové okresy (III. stupeň varovania) – 7 dní
Červené okresy (II. stupeň varovania) – 14 dní
Ružové okresy (I. stupeň varovania, v tejto fáze zatiaľ nie je žiadny okres) – 21 dní

Cestovanie medzi okresmi do prírody:
Čierne okresy – zakázaný vstup aj výstup z okresu
Bordové, červené a ružové okresy – povolený pohyb medzi okresmi (okrem čiernych) s testom nie starším ako 7 dní.
Potvrdenie o negatívnom teste na ochorenie COVID-19 na cestu do prírody nepotrebujete v rámci okresu.

Kto nepotrebuje potvrdenie o negatívnom teste:
– Ak ste zaočkovaný obidvomi dávkami vakcíny a ubehlo už 14 dní od podania druhej dávky.
– Ak ste v uplynulých 90 dňoch prekonali ochorenie Covid-19.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?