14. septembra 2021

Okolie benátskeho hotela Excelsior začiatkom septembra zaplavili filmoví fanúšikovia. Obšmietali sa aj okolo prístavu, kam prichádzali filmové hviezdy. Ich cieľ bol jasný: aspoň kútikom oka zahliadnuť hviezdy Duny, zrejme najočakávanejšieho filmu súčasnosti.

V piatok 3. septembra mal totiž na benátskom filmovom festivale premiéru, tlačovú konferenciu a novinárske premietanie. A bola to veľkolepá a zároveň nanajvýš strážená udalosť.

Hviezdy na červenom koberci chránila pred fanúšikmi veľká stena, žurnalisti zase museli odovzdať pred projekciou telefóny do uzatvárateľných vrecúšok. To však viedlo ku komickým situáciám, keďže mnohí z nich mali v mobiloch lístky, a potom márne hľadali svoje miesto v Sala Darsena, kde sa Duna pre novinárov premietala.

Ale všetko nakoniec dopadlo dobre, pred projekciou zaznel osemminútový potlesk v stoji. Ale čo samotný film?

Reklama

Istota, ktorá zhasla

Fanúšikovia naňho vsádzajú ako na neochvejnú istotu: skvelá sci-fi predloha Franka Herberta, jeden z najžiadanejších režisérov súčasnosti Denis Villeneuve a neskutočne nabité obsadenie s hviezdami ako Timothée Chalamet, Zendaya, Oscar Isaac, Javier Bardem či Josh Brolin. A k tomu hudba od Hansa Zimmera. To predsa nemôže dopadnúť zle…

…a potom zrazu bum. Rozruch vyvolala hlavne recenzia na webe IndieWire, ktorá označila Dunu za obrovské sklamanie. Vyčíta jej predovšetkým, že nedokázala naplno vyťažiť potenciál predlohy. Autor končí recenziu s nelichotivým hodnotením C-.

Jeho výčitky nie sú ojedinelé. Prestížny magazín Variety taktiež podotýka, že Duna síce exceluje vo vykreslení mimozemských svetov, zlyháva však v rozprávaní príbehu.

Vanity Fair už v titulku oznamuje, že sa „Duna stratila vo vesmíre“ a zamýšľa sa, či sa dá komplexná Herbertova predloha vôbec rozumne sfilmovať.

Villeneuvova verzia podľa webu „popri všetkej kráse zabúda na základné veci, ako predložiť divákom niekoho alebo niečo, komu fandiť a o koho sa zaujímať či o kom premýšľať“. IGN konštatuje, že v druhej polovici Dune dochádza tempo.

Odzbrojujúci výkon

Našlo sa však aj množstvo nadšených ohlasov. Cinema Blend označila novú Dunu za filmovú interpretáciu, na ktorú sme čakali dekády, magazín Empire za adaptáciu, o ktorej sme vždy snívali. A napríklad Guardian za chýbajúci článok spájajúci multiplexy a umenie. Všetky recenzie chvália vizuálnu stránku a odzbrojujúci výkon Chalameta v hlavnej úlohe Paula Atreidesa.

Dvadsaťpäťročný miláčik publika sa nijako netajil tým, že o túto rolu nesmierne stál. Pre Deadline dokonca prezradil, že keď počul o tom, že Villeneuve natáča novú adaptáciu, nastavil si upozornenie na jeho meno do Google News, aby si vytvoril čo najviac príležitostí, ako sa s ním stretnúť. Nakoniec sa nemusel ani tak veľmi snažiť, režisér s ním od začiatku počítal.

Na tlačovej konferencii potom prehlásil, že má veľmi rád aj predchádzajúcu veľkú filmovú adaptáciu Duny od Davida Lyncha z roku 1984, ktorá je inak prijímaná veľmi rozpačito: „Pustil som si ju dva mesiace pred natáčaním. Ale keď vás Denis požiada, aby ste s ním urobili jeho verziu filmu, tak na všetko zabudnete a snažíte sa čo najpokornejšie prispôsobiť knižnej predlohe.“

Ako sa mu to podarilo a aký je celý film? Na to si na Slovensku budeme musieť počkať až do 21. októbra, keď bude mať Duna premiéru.

Článok vyšiel na Forbes.cz. Autorom je Tom Procházka.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?