12. septembra 2018

Všetci ste už určite počuli o tom, ako lídri ako Andrew Carnegie, Henry Ford a Steve Jobs využili svoju veľkú víziu na vybudovanie spoločností, ktoré doslova zmenili svet. Tieto epické príbehy o „cestách hrdinov doby“ viedli mnohých z nás k tomu, aby sme uverili, že tí najúspešnejší riaditelia sú vyzbrojení talentom od Boha.

Po prvé, že vidia veci, ktoré iným unikajú, po druhé, že vytvárajú spojenia, ktoré iní vytvoriť nedokážu, a po tretie, že motivujú tímy k tomu, aby bojovali proti každej jednej nepriazni. Ukázalo sa však, že len jeden z týchto bodov je zvyčajne pravdivý (a to ten posledný).

Buďte lepší líder. 9 rád, ako ukážete zamestnancom, že si ich ceníte

Veľké vízie ľudí inšpirujú, aby robili svoju prácu najlepšie, ako len vedia. Napríklad:

  • „Budeme vytvárať neuveriteľne skvelé produkty.“ Presne to povedal Steve Jobs a ľudia zo spoločnosti Apple na to reagovali všetkým od Macov až po telefóny iPhone a službu iTunes. Vyzbrojení víziou nastavili štandard pre skvelý zákaznícky zážitok.
  • „Prekážky sú tie obávané veci, ktoré zbadáte, keď spustíte oči z cieľa.“ Túto vetu zase povedal Henry Ford a jeho ľudia sa sústredili na budovanie automobilovej montážnej linky a automobilov takého druhu, aké svet ešte nikdy predtým nevidel.
  • „Mierte vysoko.“ To opakovanie hovorieval Carnegie a jeho ľudia si tento odkaz zobrali k srdcu. Pomohli mu tak okrem iného vytvoriť to, čo dnes poznáme pod názvom U.S. Steel.

Tieto veľké vízie však neboli vybrané náhodne. Ak sa pozriete na to, odkiaľ prišli, uvidíte, že v každom jednom prípade vychádzali z konkrétneho procesu, ktorý vyzerá asi takto:

  1. Analyzovať dáta a trendy.
  2. Nadviazať spolupráce so zamestnancami, dodávateľmi a ďalšími zainteresovanými stranami.
  3. Kvantifikovať potenciálne spolupráce a potom zacieliť na tú najvýhodnejšiu, ktorá je zároveň pre vašu organizáciu dosiahnuteľná.
  4. Zosúladiť sa so špecifickými potrebami zákazníkov.
  5. Uviesť na scénu nové produkty a služby, ktoré tieto potreby uspokoja.

Chcete byť lepší líder? Zvážte túto radu: Nerobte chvíľu nič

Toto je proces, ktorým sa riadili Carnegie, Ford i Jobs. A presne takto ožívajú veľké vízie. Poďte sa pozrieť na to, ako vyzerá tento proces v praxi:

Analyzovať dáta a trendy

Americký prezident John F. Kennedy povedal: „Rozhodli sme sa letieť na Mesiac, pretože je to ťažké a nie pretože to je ľahké, pretože tento cieľ bude neskôr slúžiť na meranie a ďalšiu organizáciu našich najlepších zručností.“  Ukázalo sa, že jeho slová boli inšpirujúce. Táto vízia pomohla veľkým skupinám ľudí s rôznymi zručnosťami a motiváciou k tomu, aby sa zapojili do tých správnych činností a prekonali tiež všetky prekážky.

Nič z toho by sa však nestalo, ak by povedal: „Rozhodli sme sa letieť na Mars.“ Bez ohľadu na to, aká veľká je vízia, funguje len vtedy, ak sa zosúladí s ekonomickými, technologickými a ľudskými možnosťami danej doby.

To je presne dôvod, pre ktorí sa tí najlepší lídri nevydajú na cestu na vrchol nejakej mystickej hory, odkiaľ by sa jednoducho vrátili späť s technológiou budúcnosti. To by boli rozprávky. Namiesto toho pracujú s dátami a analýzami pre svoju víziu.

Nadviazať spolupráce

V súčasnosti pracujem na projekte, ktorého cieľom je spojiť lídrov štyroch nekonkurenčných spoločností spolu s expertmi technologických gigantov, ako sú Amazon a Google. Úloha je jednoduchá: prísť na ich spoločný cieľ. Tento projekt stojí vo veľkej miere na princípe, ktorí vizionári a lídri chápu: podporovať to, čo vytvárajú. A to hľadaním riešení spoločne s firmami, ktoré potom môžu spolupracovať na výrobe, predaji, distribúcii a značke.

Kvantifikovať potenciálne spolupráce

Nedávno som bol na mítingu a všimol som si, že počas prezentácie odznelo mnohokrát slovo „cítime“. „Cítime, že nastal čas pre túto stratégiu. Náš tím cíti, že tento produkt uspokojí našich zákazníkov.“ Teraz ma nechápte zle, ja mám pocity a často sa mi chce pri dojemných filmoch plakať, no postrehol som, že finančný riaditeľ pôsobil na mítingu nahnevane. On to rozhodne „necítil.“

A to ma privádza k pointe: vízia, ktorá nemá kvantitatívnu podporu, je bláznivá. Tí najlepší vizionári a lídri sú pripravení inšpirovať svojho finančného riaditeľa i riaditeľa pre stratégie. To preto, aby využili prístup, ktorý vyváži umenie a vedu, kvantitatívny a kvalitatívny výskum.

Zosúladiť sa so špeciálnymi potrebami zákazníkov

Na zadnej verande máme zasadenú rastlinu paradajky. Keďže sme v posledných mesiacoch často cestovali, niekoľkokrát ju nikto nepolial. Dnes vyzerá ako kostra pokrytá krásnymi červenými paradajkami. Je úžasné, že i keď rastlina zomiera, tak stále vyživuje svoje plody, ktoré majú priniesť semená budúcej generácie.

Priemyselné odvetvia sú rovnaké ako naša rastlina. I keď jeho časti odumrú, tak existujú malé frakcie, ktoré prekvitajú. Obyčajne za nimi stoja mladé nové mysle a nepovšimnuté trendy na trhu. Musíte sa s nimi zosúladiť.

Uviesť na scénu nové produkty a služby, ktoré tieto potreby uspokoja

Akonáhle ste vykonali predchádzajúce kroky, je čas vytvoriť produkty a služby, ktoré uspokoja potreby zákazníkov. Tak položíte jeden zo stavebných kameňov priemyselného veku, či už sa rozhodnete zostrojiť model (Ford) T alebo trhu ponúknete iPhone.

Takto prídete s víziou, ktorá bude vytvárať budúcnosť.

Hlavná foto: Pexels

Prispievateľ Mike Maddock píše pre Forbes.com o inováciách.