Na juhu Slovenska, medzi riekami Dunaj, Hron a Ipeľ, sa už po stáročia odohráva magický príbeh. Dnes ho píše unikátne vinárstvo, ktoré doma nemá obdoby.
Obec Chľaba, v ktorej sa dnes nachádza vinárstvo Világi Winery, bola niekdajším ovocným sadom Ostrihomského arcibiskupstva už od stredovekých čias. „Keď sme sa pred niekoľkými rokmi rozhodli vrátiť tradíciu vinohradníctva a vinárstva do tejto oblasti, na prvý pohľad tu bolo možné vidieť iba rozľahlé opustené plochy susediace s listnatými lesmi. Pod povrchom sa však odohrávali magické príbehy,“ vysvetľuje Ákos Špek, riaditeľ vinárstva Világi Winery. Región medzi troma riekami – Hronom, Dunajom a Ipľom – má totiž špecifickú polohu priamo na vulkanickom podloží, ktoré ovplyvňuje tunajšiu flóru. Na jeho výnimočnosti sa tiež podieľa množstvo slnečných dní, južná orientácia vinohradu či mikroklíma, ktorú vytvára spomínaná trojica riek. Už od stredoveku sa tu vyrábali tie najušľachtilejšie vína pre Ostrihomskú arcidiecézu. „Letmým pohľadom na panorámu vrchoviny ani nerozoznáte hranice medzi krajinami. Táto oblasť bola známa už v časoch starých Rimanov a Kvádov. Vnímali ju ako kultové miesto plné prírodných energií,“ vysvetľuje Špek.
Tradícia pokračuje
Okolie Dunaja sa vždy spájalo s originálnymi gastronomickými zážitkami, kultúrou a pestovaním viniča. Inak tomu nebolo ani v obci Chľaba, ktorá pôvodne vznikla ako ostrov Chľaba na Dunaji a predstavovala ovocný sad pre Ostrihomské arcibiskupstvo. Tunajším obyvateľom poskytovala bohaté a kvalitné plodiny. Neskôr sa zachovala tradícia výroby vína v pivniciach vytesaných do sprašovej pôdy na severnom brehu Dunaja. Pivnice staré viac ako tristo rokov tu môžete nájsť dodnes.
„Keď sme sa rozhodli vrátiť tradíciu vinohradníctva do tejto oblasti, boli tu iba rozľahlé opustené plochy. Pod povrchom sa však odohrávali magické príbehy,“ hovorí Ákos Špek. Zdroj foto: Világi Winery
„Možnosti rozvoja tohto regiónu nás nadchli a s vášňou sme sa pustili do práce. Vďaka dôkladnému rozboru pôdy sa nám podarilo vybrať optimálne odrody pre miestnu klímu a práve výberom typických odrôd Karpatskej kotliny nadväzujeme na lokálne vinohradnícke tradície,“ hovorí Špek. „Medzinárodne rešpektovaným odrodám dávame skvelé podmienky, aby sa naplno prejavil ich potenciál. Od roku 2015, kedy sme vinohrad založili, sme do sveta vyslali niekoľko výnimočných ročníkov vín a príbeh ďalej píšeme otvorením butikového vinárstva pre degustácie s unikátnymi výhľadmi na okolie,“ dodáva.
Bohaté skúsenosti s pestovaním viniča, znalosť regiónu či osobitý prístup k pestovaniu sa pretavili aj do výsledkov, keď si vína Világi Winery odniesli prestížne ocenenia z nedávnej parížskej súťaže Vinalies, kde vína hodnotilo 130 odborníkov z tridsiatich troch krajín. Spomedzi takmer troch tisícok vín porota udelila Világi Winery zlaté pečate bielym vínam Veltlínske zelené Terroir Selection 2019 a Sauvignon blanc 2020 z radu Classic a striebrom porota ocenila Irsai Oliver 2020.
Myslia na každý detail
„Vínam venujeme osobitnú pozornosť a pri ich výrobe dbáme na každý aj ten najmenší detail. Hrozno pestujeme na základe princípov organického ošetrovania, maximálne sa snažíme rešpektovať ekosystém prírody,“ zdôrazňuje Gábor Müller, vinár vinárstva Világi Winery. Pri výrobe vína totiž vo Világi Winery považujú za dôležité zachovanie jedinečnosti odrôd a terroiru, aj preto hrozno ručne oberajú v plnej zrelosti, aby sa maximálne prejavilo široké spektrum plných chutí a potenciál každej odrody.
V ponuke vín Világi Winery tak možno nájsť rad vín Classic, vyrábaných najmodernejšou technológiou dozrievania bez prítomnosti oxidácie, a exkluzívny rad vín Terroir Selection, ktoré zrejú v dubových sudoch rôznych veľkostí a typov. „Pri výbere sudov dbáme na to, aby použité drevo pochádzalo z Karpatskej kotliny, pretože práve tieto sudy sú našim vínam vlastné,“ dopĺňa Müller.
Jedinečný gastrozážitok s výhľadom na Ostrihom
Világi Winery sa môže okrem úspechov doma i v zahraničí pýšiť unikátnym vinárstvom, ktoré podľa vinárov z Chľaby stačí raz vidieť a okamžite sa zamilujete. „Nekonečné vinice, nedotknutá príroda, vulkanická pôda obohatená o miocénny andezit či dychberúce výhľady na Dunaj a v prípade dobrého počasia až na ostrihomskú baziliku,“ vymenúva Špek dôvody, prečo by ste sa mali vo vinárstve na juhu Slovenska zastaviť.
Nie je to však len o architektúre, prírode a výhľadoch. Tí, ktorí už vo Világi Winery boli, dosvedčia, že návštevu vinárstva sa oplatí spojiť s degustáciou či príjemne strávenou vínnou večerou v spoločnosti dobrých známych a rodiny. Someliéri vám tu pripravia zážitok, na ktorý vaše chuťové poháriky len tak nezabudnú. Pozostáva totiž z výberu vín, ktoré majú vďaka vulkanickej pôde krásnu mineralitu a plnú chuť v ústach, a jedinečného občerstvenia vyrábaného špeciálne iba pre Világi Winery. To všetko v unikátnom prostredí vulkanických kopcov, v blízkosti troch riek obklopených vinohradmi, ktoré len umocnia výnimočnú atmosféru tunajších vín.