Na kávu s Fridou Kahlo? Michaelu Krštenníkovú, majiteľku Frida Art Café v Trnave, zaujali život a tvorba tejto umelkyne natoľko, že jej zasvätila svoj biznis. Slávna mexická maliarka, ktorá s obľubou zobrazovala samú seba, dohliada na priestor kaviarne z rôznych uhlov. Na každom z miest budete mať pocit, ako keby ste popíjali kávu priamo u nej doma. Možno sa vám dokonca bude zdať, že čoskoro prekročí prah.
Kľučku na dverách tohto podniku si pred pandémiou podávali študenti, pretože je situovaný neďaleko trnavskej univerzity. Podľa Michaely sú tými najlepšími zákazníkmi, čo vysvetľuje s úsmevom: „Nikde sa neponáhľajú, sú vďační a milí. Zbožňovala som ich rozhovory, plány, debaty, radosť či smútok zo skúšok,“ hovorí majiteľka štýlovej kaviarne, ktorá je po pandemických obmedzeniach opäť otvorená.
Zažila návštevy veľvyslancov či prezidentov
Rodáčke z Liptovského Mikuláša nebola oblasť gastronómie cudzia, keďže sa už od malička vďaka mame a sestre pohybovala v prostredí okolitých hotelov. Aj to bol dôvod, vďaka ktorému pri výbere strednej školy nezaváhala. „Hneď v prvom ročníku hotelovej školy som sa dostala na prax priamo do vojenskej akadémie,“ spomína Michaela.
Michaela sa snažila vybudovať miesto plné harmónie. Foto: archív Michaely Krštenníkovej
Ešte ako študentka dostala na starosti kurzy, zahraničných hostí či veľvyslancov a prítomná bola aj na návšteve rôznych prezidentov. „Bol to neskutočný zážitok, vidieť, ako sa pripravujú akcie na takejto spoločenskej úrovni,“ opisuje. Neskôr sa zamestnala ako referentka prípravy maloobchodných prevádzok, no netrvalo dlho a presťahovala sa na západné Slovensko, kde žije už viac ako 12 rokov.
Víziu vlastného podnikania v sebe nosila a pestovala dlhý čas. Neustále premýšľala o tom, že by raz túžila mať vlastnú kaviareň, v ktorej by sa pod jednou strechou snúbilo všetko, čo má rada. Dobrá káva, koláče, hudba a predovšetkým umenie. Zlom nastal po narodení jej syna. Vtedy si povedala, že je načase, aby všetky myšlienky priviedla k životu.
A prečo siahla práve po Fride Kahlo? „Uvedomila som si, že nikto iný nemôže byť lepším patrónom pre to, čo chcem v kaviarni ľuďom dať,“ zamýšľa sa Michaela a hneď pokračuje v rozprávaní, „Bola maliarka, svoj život a emócie dávala na plátno, pre mňa je to jedna z najsilnejších žien minulého storočia. Maľovala prevažne seba, lebo tvrdila, že nikoho tvár nepozná lepšie. Dokonale sa poznala, čo v dnešnej dobe dokáže povedať málokto.“
Hlavná filozofia podniku? Všetci sú si rovní
A tak sa v roku 2019 zrodila kaviareň Frida Art Café. Cieľom Michaely bolo vybudovať miesto plné harmónie pre komunitu ľudí, ktorých bude spájať napríklad aj láska k umeniu. „Chcela som dať priestor umelcom, spevákom či spisovateľom viesť dlhé rozhovory o všetkom a o ničom zároveň,“ vysvetľuje.
Konečná podoba priestoru prekonala všetky Michaeline očakávania, hoci musela pristúpiť aj na kompromisy, keďže kaviareň sa nachádza v dome zo 16. storočia. „Boli určité obmedzenia zapísané na Krajskom pamiatkovom úrade v Trnave, a preto sa nedalo všetko urobiť podľa mojich predstáv,“ konštatuje. Napriek tomu pôvodné prvky, akými sú napríklad klenby, dodali podniku čaro.
Majiteľka stavila na kvalitnú kávu a nechala si pre Frida Art Café pripraviť vlastný blend. Foto: archív Michaely Krštenníkovej
Priestory zdobí zbierka rôznorodých diel. Michaela ju postupne zostavovala na základe svojich pocitov a preferencií. Kaviarni Frida Art Café dominuje ústredná maľba podobizne mexickej umelkyne, za ktorou stoja šikovné ruky Romana Machatu. „Odráža, že všetci sú tu vítaní bez ohľadu na pohlavie, národnosť, orientáciu, vierovyznanie alebo farbu pleti, pretože vo Fride sme si všetci rovní,“ prezrádza.
Do rozbehu biznisu investovala približne 70-tisíc eur. Finančné prostriedky smerovali prevažne do zariadenia z kávového sveta, nábytku, umeleckých diel a masívnych dubových stolov, ktoré pochádzajú od rezbárov z východného Slovenska.
Hlavným pilierom kaviarne je, samozrejme, káva, na ktorej majiteľka postavila celý koncept. „Ako sa u nás hovorí, dobrý kamarát ťa nikdy nenechá piť zlú kávu,“ smeje sa. Kvôli tomu si nechala vytvoriť vlastný blend.
A čo ďalej? Koncept chce rozšíriť do ďalších miest
Keď sa vlani na obzore objavila pandémia, Michaela zastavila podnik v tom najlepšom. „Na začiatku sme mali strach, s pokorou sme prijali nariadenia a čakali sme, ako sa bude situácia ďalej vyvíjať,“ ozrejmuje. Nasledujúce mesiace však nepriniesli úľavu, no našla v nich pozitíva. „Pandémia nás síce odtrhla od cieľovej skupiny študentov, ale poskytla nám priestor dostať sa do povedomia domácich zákazníkov,“ upresňuje.
Základné pravidlo trnavského podniku? Všetci bez rozdielu sú si rovní. Foto: archív Michaely Krštenníkovej
Keďže majiteľka začala hľadať východisko z tejto nešťastnej situácie, rozhodla sa zájsť aj za hranice kaviarne. Momentálne pripravuje v spolupráci s považskobystrickou spoločnosťou Gastroviagroup vlastný e-shop a značku kávy, ktorej tvárou nebude nikto iný, než mexická maliarka. „Na obale bude Frida Kahlo a chceme, aby bola dostupná pre všetkých, aby si aj študenti vedeli objednať kávu domov,“ približuje.
Okrem toho Michaela myslí aj na budúcnosť. Svoj koncept kaviarne Frida Art Café chce rozšíriť do ďalších slovenských miest. „V prvom mesiaci fungovania som dostala niekoľko takýchto ponúk, vtedy som si povedala, že to tak necítim, veď sme sa ešte len sami formovali, ale teraz na to prišiel čas,“ vraví.
Ešte tento rok by preto rada otvorila prevádzku v Bratislave a nevylučuje možnosť, že by s podnikom zavítala aj do rodného Liptovského Mikuláša.
Našli ste chybu? Napíšte nám na [email protected].