30. apríla 2021

Denne sa ich dotýkajú stovky či tisíce rúk, sú plné baktérií, no pred pandémiou Covid-19 neboli čistenie a dezinfekcia dotykových panelov na verejných miestach veľkou témou. Brnianska spoločnosť Fortes interactive plánuje čoskoro uviesť na trh svoj nový vynález – samočistiacu fóliu na dotykové obrazovky, ktorá bráni prenosu baktérií a vírusov.

V súčasnosti fóliu Lotus Foil testujú na vybraných objednávkových termináloch v KFC či v samoobslužných pokladniach v Zlíne. Fólia sa nalepí priamo na dotykovú obrazovku a aktivuje sa denným alebo umelým osvetlením.

„Po ožiarení začne produkovať aktívne formy kyslíka, ktoré narušujú bielkovinové obaly mikroorganizmov, ako sú baktérie, vírusy, plesne a kvasinky uviaznuté v mastnote, a tým znemožňujú ich množenie,“ vysvetľuje jeden zo zakladateľov spoločnosti Fortes interactive Libor Vošický.

Firma, ktorá patrí medzi európsku špičku vo výrobe dotykových panelov, fóliu vyvíja v spolupráci s odborníkmi z Fakulty chemickej Vysokého učení technického v Brne a z Centra polymérnych systémov pri Univerzite Tomáša Baťu v Zlíne. Na projekte sa podieľa tiež spoločnost Synpo, ktorá sa zaoberá výskumom a výrobou špeciálnych lepidiel.

1500-krát viac baktérií ako na toalete

Nápad sa zrodil už pred dlhšou dobou, ale až pandémia koronavírusu posunula firmu k jeho uvedeniu do praxe. „Pár rokov dozadu sme boli na jednom veľtrhu, kde sme predstavovali dotykový stôl pre retail. Všimli sme si, že niektorí ľudia sa ho nechceli dotknúť, pretože sa im to zdalo nehygienické. Začali sme tak rozmýšľať, čo by sa dalo na dotykovú obrazovku nalepiť alebo nastriekať, aby zostala čistá,“ vysvetľuje Vošický. Vo víre ďalšieho vývoja firmy ale myšlienka zapadla. A znovu sa ocitla na stole až vlani v apríli, keď firma v kríze hľadala nové projekty.

Reklama

„Podľa českého Štátneho zdravotného ústavu sa rukami šíri až osemdesiat percent všetkých infekcií. Aj ďalšie výskumy ukazujú, že napríklad na letiskových check-in displejoch je až 1500-krát viac baktérií a vírusov než na záchodovej doske na tom istom letisku,“ upozorňuje Vošický.

 The Egg – povrch dreveného stola tvorí sklo, ktoré sa po zapnutí zmení na tablet. Foto: Fortes Interactive

Dotykové panely pribúdajú

V súvislosti s pandémiou navyše dotykových panelov neustále pribúda. Firmy zavádzajú samoobslužné pokladne aj najrôznejšie objednávkové a výdajné terminály v snahe znížiť styk obsluhy so zákazníkmi. A práve v tom vidí Fortes interactive obrovskú príležitosť.

„Vlani sa začali objavovať na trhu najrôznejšie samočistiace fólie napríklad do MHD. Väčšinou ale nie sú dostatočne priehľadné a obsahujú kovy. Preto sa nedajú použiť spolu s dotykovým displejom. Nám sa ale tento problém podarilo rozlúsknuť,“ hovorí Vošický, podľa ktorého by sa fólie mohli začať predávať zhruba v druhej polovici tohto roka.

Spoločnosť Fortes interactive se zaraďuje medzi troch najväčších výrobcov dotykových panelov v Európe. Tých pritom nie je veľa, pretože väčšina produkcie sa vyrába v Ázii. Svoju pozíciu na európskom trhu si postupne vydobyla od roku 2013, kedy Libor Vošický začal podnikať s kamarátom Martinom Kubů.

„Zoznámili sme sa počas štúdia na Masarykovej univerzite. Obaja sme chceli podnikať. A jeden kamarát nám dohodil ako biznis distribúciu dotykových panelov od zahraničného dodávateľa. Nás ale časom začalo lákať prísť s nejakou vlastnou technológiou, tak sme sa sami pustili do vývoja,“ hovorí Martin Kubů.

Postupne sa im podarilo dostať svoje produkty k veľkým hráčom na trhu. A realizovať najrôznejšie projekty v oblasti dotykových technológií. Medzi tie najzaujímavejšie patrí The Egg – veľký tablet zabudovaný do elegantného stolíka zo 120-ročného dreva. Ten vo svojom showroome využila napríklad aj spoločnosť Alza, ktorá na ňom demonštrovala ovládanie smart domácnosti.

Pochopili, že nemôžu robiť všetko od A po Z 

V spolupráci so spoločnosťou T-Mobile zase firma vytvorila koncept interaktívnej predajne s dotykovým výkladom. „Chceli sme dať zákazníkom nástroj, ktorý by im umožnil zistiť si viac informácií alebo si zahrať nejakú hru, kým prídu na rad. Za sebou máme pilotný projekt na Smíchove a pripravujeme aj ďalšie pobočky,“ hovorí Vošický.

„Zo začiatku sme robili všetky projekty sami od A po Z. Nevedeli sme povedať zákazníkovi nie a pracovali sme na obrovskom množstve vrcí. Ale čoskoro sme prišli na to, že je to kontraproduktívne a mali by sme sa zamerať len na jednu vec a tú robiť poriadne. Vybrali sme si preto samotné dotykové sklá a všetky ostatné veci dnes riešime cez našich partnerov,“ opisuje Kubů.

V Česku už firma rieši takmer každý projekt s dotykovými panelmi pre retail. A v zahraničí má zákazníkov od Európy cez Blízky východ až po Áziu. „Naša výhoda oproti západnej konkurencii je jednak lepšia cena a tiež flexibilita. Veríme pritom, že ako naša nová dotyková technológia, ktorá zlacní a zefektívni výrobu, tak samočistiace fólie nám pomôžu dostať sa na ďalšie trhy,“ uzatvára Vošický.

Článok vyšiel na Forbes.cz a jeho autorkou je Jana Mertová.  

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?