11. júna 2021

Známa pravda hovorí, že víno chutí najlepšie tam, kde sa urodilo hrozno, z ktorého je vyrobené. A kým neprídu letné horúčavy, chutí dobre aj na slnku vo vinohrade, nielen v prítmí pivnice.

Nasledujúce tri júnové víkendy ponúkajú na výlet za vínom viacero tipov. Na začiatok si pre istotu overte, či organizátori na svojich stránkach alebo na sociálnych sieťach neuvádzajú nejaké nepríjemné „koronopredpisové“ aktualizácie či obmedzenia, ktoré by vám zážitok kazili.

Ak nie, môžete si zohnať šoféra, kúpiť mu veľa coly, sebe za 15 až 30 eur lístok (TicketPortal, Wisomm a podobne) a môžete vyraziť. Napríklad na tieto akcie.

Sobota 12. júna

Radošovce, Deň otvorených búd

Búda je na Záhorí v prvom rade pomenovaním pre zastrešenú pivnicu či vinohradnícky domček. Že sú Radošovce ťažké Záhorie, netreba pochybovať – veď ležia na ceste z Močidlian do Lopašova.

Reklama

Už ôsmy ročník by mal otvoriť asi dva tucty búd. Organizátori sľubujú tri stánky s občerstvením, počasie „ešte stále vybavujeme“.

Tak zatát!

Vráble, Deň otvorených pivníc

Vo Vrábľoch síce búdy nemajú, ale tamojšie víno by zase mohlo byť menej kyseué ako to záhorácke. A nytránska vinohradnícka oblasť má svoje tajné tromfy, napríklad slávnu francúzsku odrodu Sémillon. A vôbec, poznáte nejaké vína z Tehly, Babindola, Loku, Luly či Malého a Veľkého Lapáša?

Vinosady, Putovanie za vínom z pivnice do pivnice

Kde už by mali mať dobré víno, ak nie vo Vinosadoch. Aj keď pôvodný názov Kučišdorf až tak pitne neznie. Ale má tu byť šestnásť vinárov v 15 pivniciach, tak čo keď na tom slogane „najlepšie vína Malých Karpát“ niečo bude?

Pezinok, Malá vínna ulička, od 16:00

Radničné námestie, šesť hodín programu, koncert… A nemusíte ísť ani do pivnice. Ako hovoria organizátori, po lockdowne nasleduje „log down“.

Necháte sa zlákať na posedenie s priateľmi? Foto: Unsplash

Sobota 19. júna

Za vínom do Šenkvíc

Kto nestihol pred týždňom Vinosady ani Pezinok, môže ísť k šenkvičárom-čerešnárom. Dvadsaťdeväť vinárov, konský koč, výstava miestnych umelcov. Náučný chodník s 30 odrodami!

Strekov, Authentic Yard

Kultová akcia a miniverzia veľkého festivalu. Len pár vinárov, ale aj tento rok zo zahraničia. Ochutnáte nejakú fajtu zo Somló alebo radšej Kadarku?

Otvorené pivnice Limbach

Pätnásť vinárov, výstava obrazov. Vstupenky si môžete vyzdvihnúť v „zariadení Silván (pri kruhovom objazde v centre obce)“.

Po Čajkove za vínom

Čajkovské víno je iné. Je zo sopečných pôd, je korenistejšie, je pikantnejšie… Čilejkárske. Deväť vinárstiev, sto vín.

Sobota 26. júna

Špacírka po račanských pivnicách a vinicách

Reklama

Pre nevinárov – organizátora OZ TERROIR Rača sa netreba báť. Terroir, to je lokalita, v ktorej sa pestuje konkrétne víno. Konkrétne račanské. Platí zákaz hovoriť v slove račanské „ia“!

Deň modranských pivníc

Ako hovoria organizátori, čakajú vás „charizmatické vinohradnícke dvory“ a 500 vín. Pretože, ako hovorí odbornýk, „typický Modran ból Nemec, luterán a vinohradnýk. A aj tí huncokári došli též z Nemecka.“ (Ďalší zákaz – hovoriť v slove Nemec mäkké n!)

Jablonec, Vinári od Gidry

Gidra tečie cez Budmerice a Jablonec. Cez Báhoň, Vištuk a Štefanovú síce nie, ale tamojších vinárov tiež na akcii, ktorá sa koná na náučnom chodníku pri Jablonci, nájdete. Kto si ráno privstane, stihne aj vychádzku v lese k prameňu Gidry a späť. Ale budú ho bolieť nohy, lebo je to hróózne ďaleko – a ešte aj za plotom.

PS: Na fotke je frankovka.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?