19. marca 2021

Poznáte túto sitáciu? Len čo zapnete počítač, vyskočia na vás desiatky nových e-mailov. Kolegovia sa dožadujú pozornosti cez messenger, popritom pípa umývačka či práčka a okrem toho opäť reagujete na otázky vášho dieťaťa, ktoré má dištančné vzdelávanie. Pridajte si k tomu ešte kuriéra pod bránou, nejaký ten telefonát a psa, ktorý chce ísť von.

V tejto džungli podnetov žijeme a pracujeme. V takýchto podmienkach je ľahké prísť o vieru, že sústrediť sa je vôbec možné. Spýtala som sa preto viacerých podnikateľov na ich tipy, ako sa dá brániť ustavičnému vyrušovaniu.

Rozdeľte si čas na bloky

Ak nemáte pevný plán, práca sa vám rozlezie na všetok čas, ktorý máte aspoň trochu dostupný. Pri zlom multitaskingu vám môže desaťminútová úloha zabrať hodinu. Ak chcete všetky podnety vyriešiť vtedy, keď sa ozvú, možnosti na sústredenú prácu budú skutočne obmedzené.

Podnikatelia si sústredenie často udržujú vďaka tomu, že si na konkrétne pracovné úlohy priradia časové bloky. Ak sa im podarí rozbehnúť sa do dobrého pracovného flowu, možno si priberú aj ďalšiu úlohu, ale už samotné priradenie časového okna zaistí, že vôbec začnú poriadne pracovať.

Extrémnym príkladom je miliardár Elon Musk, ktorý má údajne celý pracovný deň rozdelený na 5-minútové bloky, v ktorých sa venuje len jednej činnosti.

Reklama

Philippe Wilson, zakladateľ boilerbooker.com, si na dvojhodinové bloky vypína mobil. „Pracujem do posledného momentu termínov, takže si dávam malé časové bloky na to, aby som veci spravil, a pridávam málo, ale dlhších prestávok. Počas nich sa venujem napríklad tenisu, cvičeniu alebo vareniu.“

Ďalším tipom od Pieta Morgana, CEO firmy Hammerhead, podnikajúcej s technikou pre cyklistov, je perfektné blokovanie času. „Pracujte počas sústredených 60- až 90-minútových blokov, najdôležitejšiu prácu si zaraďte na začiatok dňa. Komunikovanie si zadeľte na dva sloty počas dňa, aby ste sa vyhli vyrušovaniu a vypnite si notifikácie na Slacku. Vyhnite sa multitaskingu.“

Ruth Chubb z 3 Bears Cookery Club sa najprv uistí, že jej dcéry sú dostatočne zaujaté a spokojné. „Potom im poviem, že potrebujem hodinu a nemajú ma vyrušovať.“

Dodržujte pravidlá

Pravidlá vám zo života nespravia nudu, naopak, stanovia potrebné hranice. Niektoré vyrušenia treba jednoducho úplne vytesniť. Vy rozhodnete, ktoré zvuky a notifikácie majú prístup aj do vašej sústredenej zóny, vďaka tomu budete produktívnejší a úspešnejší v práci.

Ed Barton, chief commercial officer Moshi Sleep, pripúšťa, že sa ľahko vyruší, a dodáva, že používa aplikáciu Rescuetime „na sledovanie pokroku a styk s realitou“. Niekedy sa prinúti, aby zostal potichu sedieť len so zápisníkom a bez zariadení.

Rescuetime sleduje vašu aktivitu a ukazuje správy o tom, ako trávite čas. Umožňuje tiež zablokovať vyrušovanie. Will Woodhouse, majiteľ Fix My Broken Mac, si vypne Twitter. Okrem toho „vypne všetky aplikácie, ktoré majú notifikácie, alebo zapne tiché módy“, aby ho mobil nevyrušoval.

Joe Welstead, CEO Motion Nutrition, má prísne pravidlá na notifikácie a verí skôr na prideľovanie času ako na zoznam úloh. Hovorí, že „zdôrazňujú pokrok, nie splnenie úlohy“.

Claudia Colvin, zakladateľka Nobody’s Watching, kombinuje pravidlá s kontrolou – zapisuje si všetko, čo robí. „Ak ma vtiahne nejaká ‚králičia nora‘, viem povedať nie a vrátiť sa do práce. Predtým som zvykla zabúdať, prečo som vlastne otvorila laptop.“

Cielené zvuky

To, čo počúvate počas práce, môže na vás mať veľký vplyv. Plač dieťaťa alebo štekot psa vás asi znervóznia. Hudba vás dokáže nakopnúť aj upokojiť. Niektorým ľuďom sa darí aj v plnej kancelárii, iní potrebujú ticho a pokoj. Kedy zvuk pomáha a kedy je prekážkou?

Rada počúvam hudbu bez slov keď píšem, alebo keď mám veľa práce. Klavír, gitara alebo trance. Zvuky z aplikácie Calm, dážď, zvuky mora. Rada pracujem v kaviarňach, kde nerozumiem jazyku a rozprávanie sa mi zleje do ruchov. V anglicky hovoriacej krajine by som pracovať v kaviarni nevedela.

Najtechnickejší príklad, ako blokovať vyrušovanie, prišiel od speváčky Danielly Wallace. „Keď skladám, používam priemyselné slúchadlá na uši. Hocijaký zvuk ma totiž vyruší. Vyzerám zvláštne, ale funguje to!“ Ak zistíte, že potrebujete na to, aby ste sa sústredili, takéto profesionálne pomôcky, tak neváhajte a začnite ich používať.

Naučte sa ignorovať vyrušovanie

Kedy by sme mali požiadať ľudí, aby boli ticho? A kedy by sme sa mali hluku prispôsobiť a snažiť sa robiť popri ňom? Dmitry Bagrov, managing director v DataArt UK, tiež používa slúchadlá, ale myslí si, že potrebujeme aj zapracovať na našej psychike. „Vyrušovanie nezablokujete úplne. Naučte sa mu vyhýbať a pracovať popri ňom.“

Claire Lyons, majiteľka The Frugal Family, tvrdí, že blokovať vyrušovanie je pre ňu „nemožné, takže som si natrénovala prácu v chaose“. Poetický obraz umelca, ktorý je taký zabratý do svojej tvorby, že si nevšíma, že okolo neho prebieha delostrelecká paľba, má niečo do seba. „Ak si dokážete zachovať chladnú hlavu, keď všetci okolo vás strácajú hlavu,“ znie známa veta Rudyarda Kiplinga.

Dá sa použiť aj na zásady produktívnej práce.

Mediálna trénerka Sandra Coffey hovorí, že je to všetko o manažmente. „Vyrušovanie je súčasť života; musíte sa naučiť, ako mu nevenovať pozornosť, kým nedosiahnete cieľ alebo jeho časť. Na chvíľku sa im venujte, potom ich zatlačte do pozadia a venujte sa vašej práci.“

Sumár? Ak prídete na to, čo vás naozaj vyrušuje, môžete si zablokovať čas tak, aby vás táto vec nevyrušovala. Vyberte si prostredie, zvuky, narysujte si hranice a dodržiavajte pravidlá. A navyše sa naučte pracovať uprostred chaosu.

Autorka článku Jodie Cook píše na Forbes.com o podnikaní, šťastí, životnom štýle a dizajne.

Reklama

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?