14. januára 2021

V podnikaní aj v živote sú momenty, počas ktorých sa musíte naučiť robiť kompromisy. Na druhej strane sú chvíle, kedy sa treba pevne postaviť za svoje rozhodnutie. Nie o všetkom treba vyjednávať, najmä nie v otázkach, ktoré rozhodne odmietate.  

Keď odmietnete pozvanie alebo príležitosť, môže vás vystresovať, ak ďalšia osoba nerešpektuje vaše rozhodnutie a ďalej na vás tlačí. Ide o to, ako v takýchto momentoch reagujete. Buď si určíte hranice, alebo podľahnete tlaku a zmeníte svoj postoj.   

Ak s tým máte problém, máme pre vás dobrú správu. Existuje spôsob, ako nastaviť pevné hranice a zároveň zostať pokojný, úctivý a produktívni. Naučiť sa povedať „nie“ bez toho, aby to odštartovalo ďalšie vyjednávanie, vám zabezpečí oveľa viac rešpektu.  

Spoznajte svoje hranice

Prvým krokom, ako sa naučiť povedať „nie“, je vedieť, čo vlastne odmietate. To si vyžaduje, aby ste spoznali a pochopili svoje hranice.  

Môžete začať identifikáciou hraníc, ktoré sú pre vás dôležité. Najprv vyhodnotíte oblasti vášho života, ktoré najviac ovplyvňuje stres. Napríklad si budete musieť určiť hranicu, koľko času ste ochotní venovať práci, aké projekty ste schopní prijať, alebo ako často budete chodiť s priateľmi von.  

Reklama

Vďaka pochopeniu vlastných hraníc ich môžete bez väčšej námahy vyjadriť ostatným vo forme vyhlásení. Jasne teda poviete, čo robiť budete a čo nie.  

Buďte rozumní

Keď vynikáte v osobnom a pracovnom živote, tak si to niekedy vyžaduje obete. Musíte urobiť to, čo je potrebné, aby ste dosiahli určitý výsledok. Ide o to, aby ste si to ctili, ale zároveň sa dlhodobo cítili pohodlne, zdravo a šťastne. Tieto dve veci sa navzájom nevylučujú. 

Pamätajte na to, že pri určovaní hraníc musíte byť oboznámení so svojimi profesionálnymi povinnosťami, s tým, ako veľmi si vážite vzťahy, alebo čo musíte urobiť, aby ste podali čo najlepší výkon. 

Neospravedlňujte svoje rozhodnutie

Najdôležitejšíe pravidlo: nikdy sa neospravedlňujte za to, ako ste sa rozhodli. Môžete svoje stanovisko vysvetliť, ak vás o to niekto požiada, ale ak poviete „nie“ a potom prídete so zoznamom výhovoriek, prečo sa takto rozhodujete, len oslabujete svoj postoj.  

Ak začnete s ospravedlňovaním, pôsobí to, akoby ste sa snažili presvedčiť sami seba, že je to správna vec. Pokiaľ niekto zbadá, že sa kvôli svojej voľbe cítite previnilo, oveľa jednoduchšie s vami bude manipulovať, aby ste svoje stanovisko zmenili. 

Prijmite potenciálne následky

Odmietnutím častokrát riskujete, že prídete o bonus. Keď napríklad neprídete na pomoc priateľom, môže ich to sklamať a môžete o nich prísť. Ak ste si vedomí možných dôsledkov, ktoré prinesie vaše „nie“, dokážete sa ľahšie rozhodnúť, či ste na tieto straty ochotní pristúpiť. Vo väčšine prípadov je dôležité, aby ste uprednostnili vlastné blaho a dôstojnosť pred všetkým ostatným. V mnohých ďalších prípadoch bude osoba na druhom konci chápavejšia, ako by ste si mysleli.  

Pohnite sa ďalej

Keď už sa o niečom rozhodnete, nepremýšľajte o tom. Rozhodnutie padlo. Bodka. Ak je to skutočne to, čo je pre vás najlepšie, tak si nemusíte robiť starosti, alebo to prehodnocovať. Rozhodnite sa a pohnite sa ďalej.  

Článok vyšiel na Forbes.com. Autorkou je Brianna Wiest, senior prispievateľka Forbes.com, ktorá píše najmä o emocionálnej inteligencii a trendoch súvisiacich s generáciou mileniálov.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?