20. decembra 2020

Svojím spôsobom je internet najlacnejšia pestúnka. Potreba sústredenia pri práci z domu či len túžba po troche ticha po náročnom dni často naráža na opačný názor najmenších obyvateľov domácností. Žiadny problém – youtubová rozprávka na tablete škôlkara, napínavá hra na laptope školáka či chatová aplikácia v rukách tínedžera „vypnú“ aj toho najväčšieho nezbedníka. Lenže lákavý farebný displej môže byť bránou do temného sveta. Ako od nej získať kľúče, rozpoznať nebezpečenstvo a ochrániť deti pred tým, čo číha na druhej strane, radí nová kniha od vydavateľa Forbesu.

„S nástrahami moderných technológií sa pasujú aj mnohí dospelí. Pre dnešné deti je to však ich svet; iný nepoznajú. A hoci je prospešný a v mnohom užitočný, potrebujú, aby ich ním previedol niekto skúsenejší,“ vysvetľuje jeden z vydavateľov slovenského, českého a maďarského Forbesu Peter Barecz, prečo sa rozhodli priniesť knihu uznávaného bezpečnostného poradcu Willa Geddesa aj slovenským čitateľom.

„Táto kniha je návodom pre rodičov, aby sa sami zorientovali vo svete internetu. Nájdu v nej nielen skutočné príbehy, z ktorých sa môžu poučiť, ale v prvom rade praktické tipy, ako pristupovať k výchove detí pri používaní technológií i podrobné návody, čo robiť, ak už nejaký problém nastane,“ hovorí.

V čase pandémie, keď sa mnohé domácnosti ocitli v nedobrovoľnej izolácii a prienik medzi svetom internetu a realitou je výraznejší, je kniha „Viete, čo robia vaše deti? Ako ochrániť digitálny svet vašich ratolestí“ od barecz & conrad books ešte aktuálnejšia.

Reklama

Rôzne perspektívy

Kým autor si v origináli pozýva na pomoc pri sprevádzaní rodičov dve britské moderátorky, slovenské vydanie sa opiera o skúsenosti miestnych osobností. Populárna herečka Monika Hilmerová a tanečník a choreograf Jaro Bekr vpustia čitateľov do svojho súkromia a podelia sa o to, na čo prišli pri výchove detí.

Kniha je vzácna aj v tom, že čitateľom prináša štyri rôzne perspektívy. Kým Bekr je pomerne skúsený bežný používateľ, ktorý sa v online svete nestratí, Hilmerová sama priznáva, že technológie nie sú jej šálka kávy a rozhodne nepatrí k digitálnym nadšencom. Je zaujímavé sledovať, ako tieto moderné výzvy vnímajú každý zo svojho uhla pohľadu; ako k nim pristupujú, ako ich predstavy a výchovné predsavzatia opakovane narážali na realitu i to, akú cestu pri svojich deťoch zvolili.

Autor hlavnej časti knihy Will Geddes má ako bezpečnostný poradca za sebou bohatú kariéru s odporúčaniami z tých najlepších kruhov. Pohľad Hilmerovej a Bekra, ktorí sa stretávajú s bežnými rodičovskými problémami, zase zasadzuje informácie do širšieho rámca. Naozaj do detailov opisuje nástrahy, ktoré technológie v rukách detí znamenajú – nestraší, skôr metodicky postupuje a preberá hrozby a situácie, ktoré prinášajú napríklad chatovanie, sociálne médiá, online nakupovanie. Radí aj, čo robiť v prípade vydierania či šikanovania cez internet.

V slovenčine o Slovensku

Problém so zahraničnými príručkami zvykne byť, že často opisujú iný svet ako ten, ktorý poznáme na Slovensku. Osvojenie technológií nastupovalo iným tempom, iné sú aj možnosti pre tých, ktorí chcú páchať zlo – už len slovenčina, vo svetovom meradle málo používaný jazyk, nastavuje prirodzené limity.

To však neznamená, že slovenských detí (a dospelých) sa online bezpečnosť netýka. O tom vie najlepšie slovenský expert na kybernetickú bezpečnosť Peter Košinár zo spoločnosti ESET. Postaral sa o to, aby kniha bola aktuálna pre slovenského rodiča – aby v nej našiel to, s čím sa reálne slovenské rodiny stretávajú a čomu musia čeliť.

„Viete, čo robia vaše deti“ je podrobná príručka, ktorá zorientuje rovnako starého rodiča, pre ktorého je vrcholom technológií tlačidlový mobil, no prinesie cenné rady aj rodičom, pre ktorých je online svet bežnou súčasťou života. Knihu možno „zhltnúť“ naraz, prípadne vyberať si témy podľa potreby. A hoci ide o príručku, určite to nie je nudné čítanie.

Veľkú príručku rodiča s Monikou Hilmerovou a Jarom Bekrom o bezpečnosti na internete si môžete kúpiť v našom e-shope za zvýhodnenú cenu. Nájdete ju tu.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?