6. decembra 2021

Vianočný hit speváčky Mariah Carey „All I Want For Christmas Is You“ z roku 1994 sa tento týždeň dostal medzi 3 najhranejšie piesne na Spotify. Album „A Charlie Brown Christmas“ z roku 1965 od Vince Guaraldi Trio sa zase ocitol v top 10 rebríčka Billboard. Vianoce do popredia vyťahujú klasiku.   

V sobotu 4. decembra sa skladba All I Want For Christmas Is You umiestnila na 3. mieste v zozname 10 najpočúvanejších skladieb Spotify, pričom za jeden deň si ju fanúšikovia prehrali hneď 5 276 318-krát. Zároveň je jedinou vianočnou skladbou, ktorá sa dostala do top pätky.

Už v piatok 3. decembra sa skladba od Mariah Carey stala prvou vianočnou piesňou v histórii, ktorá získala diamantový status od Asociácie nahrávacieho priemyslu Ameriky. Od svojho vydania v roku 1994 prekonala hranicu 10 miliónov predajov singla a jednu miliardu streamov po celom svete.

Pieseň sa prvýkrát dostala na čelo rebríčka Billboard Hot 100 v roku 2019 a podarilo sa jej to znova v roku 2020 a začiatkom roku 2021. Minulý mesiac sa dostala na prvé miesto rebríčka Billboardu so 100 najlepšími vianočnými piesňami všetkých čias.

Reklama

Snoopy s džezovou hudbou najskôr sklamal

Piesne z albumu Vianoce Charlieho Browna, ktoré sa objavili v rovnomennom televíznom špeciáli Charlesa Schulza z roku 1965, sa zase nedávno ocitli na vrchole rebríčka najlepších vianočných albumov Billboardu. Za týždeň končiaci sa 7. decembrom bol Charlie Brown 10. najpopulárnejším albumom v rebríčku Billboard Top 200.

V roku 2016 získal tento album štvornásobnú platinu, predalo sa z neho viac ako 4 milióny kópií a v roku 2007 bolo dielo uvedené do siene slávy Grammy.

Skladba All I Want For Christmas Is You vyšla ako súčasť Careyinho albumu Merry Christmas. Speváčka pieseň napísala pomerne rýchlo po tom, čo si pozrela film It’s A Wonderful Life. 

Aj Charlieho Browna nahrali rýchlo, len za tri hodiny. Vedúci predstavitelia televízie CBS, kde piesne prvý raz zazneli, boli so špeciálom najprv nespokojní. Ich protispotrebiteľské témy a džezový soundtrack sa deťom spočiatku nezdali príťažlivé. 

Program milovala aj Mariah Carey

Soundtrack a špeciál sa však rýchlo stali klasikou a pieseň Linus and Lucy sa stala synonymom gangu Peanuts. Mimochodom, Mariah Carey pri jednej príležitosti priznala, že jej obľúbeným detským sviatočným programom boli práve Vianoce Charlieho Browna.

Fanúšikovia špeciálov Peanuts vlani zažili šok. Práva na program totiž kúpila spoločnosť Apple. A namiesto toho, aby sa klasika vysielala v televízii, mali byť  dostupné iba na Apple TV+.

Po protestoch verejnosti však streamovacia služba oznámila, že špeciály si ľudia môžu pozrieť na verejnoprávnej televízii PBS, a to bez reklám. To isté Apple prisľúbilo aj tieto Vianoce.

Článok pôvodne vyšiel v americkom vydaní Forbes a jeho autorkou je redaktora magazínu Marisa Dellatto.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?