13. decembra 2020

Vianočná atmosféra, ktorá pred rokom vládla o takomto čase v európskych metropolách, je len nesplneným snom. Mnohé mestá zrušili tradičné vianočné trhy z obavy, aby sa medzi návštevníkmi nešíril nový koronavírus.

Prvýkrát po mnohých desaťročia teda davy nezaplnia niektoré z najkrajších stredovekých námestí v Európe. Ľudia nebudú nakupovať pod blikajúcimi svetielkami a ani ochutnávať sušienky, medovníky, štóly, klobásy či varené víno.  

Na námestiach sa okolo rozsvietených stromčekov bezradne pohybujú malé skupinky ľudí, centrá niektorých metropol sú úplne vyľudnené. Americká tlačová agentúra Associated Press zverejnila fotografie pred a po, aby poukázala na to, ako odlišne oproti minulým rokom vyzerajú európske námestia, na ktorých sa obyčajne konajú vianočné trhy. Z nich je viac než zrejmé, že toto predvianočné obdobie bude iné ako po minulé roky.

Norimberské vianočné trhy v roku 2017 a v roku 2020. Foto: Associated Press

Prvýkrát od druhej svetovej vojny organizátori zrušili norimberský Christkindlesmarkt, ktorý je jedným z najobľúbenejších nemeckých sviatočných podujatí, a každoročne priláka približne dva milióny návštevníkov. Norimberský vianočný trh, ktorý je známy svojimi červeno-bielymi  stánkami, sa koná od roku 1628, vďaka čomu je jedným z najstarších nemeckých vianočných trhov. 

Pražské vianočné trhy v roku 2019 a v roku 2020. Foto: Associated Press

Po rekordnom náraste nakazených v Českej republike zrušili hlavné vianočné trhy aj pražskí úradníci. Hoci na Staromestskom námestí stojí tradičný vianočný stromček, nenájdete tu žiadne stánky s vianočným tovarom či dobrotami. Zrušené boli aj trhy na Václavskom námestí a na Námestí Republiky.

Reklama
Bruselské vianočné trhy v roku 2019 a v roku 2020. Foto: Associated Press

Každý december sa bruselské námestia menia na zimnú rozprávkovú krajinu s viac ako 200 drevenými stánkami, krytým klziskom, ruským kolesom a kolotočom. Tieto oslavy prilákajú každoročne okolo dva a pol milióna návštevníkov. Tento rok námestie Grand Place zdobí len vianočný stromček a svetelno-zvuková šou.  

Dortmundské vianočné trhy v roku 2018 a v roku 2020. Foto: Associated Press

Jeden z najväčších svetových vianočných trhov, dortmundský Weihnachtsmarkt, obyčajne priláka až tri a pol milióna turistov z celého sveta. Do miestnej ekonomiky prinesie odhadom 100 miliónov eur. Tento rok organizátori dospeli k záveru, že pre problémy súvisiace s pandémiou nemá zmysel organizovať tradičný vianočný festival.        

Na tomto mieste sa obyčajne v Štrasburgu konajú vianočné trhy. Foto: Associated Press

Vo francúzskom Alsasku je počas predvianočného obdobia obzvlášť magickým miestom mesto Štrasburg. Tamojší Christkindesmäkir, ktorý sa datuje do roku 1570, je najstarším vianočným trhom vo Francúzsku a každoročne priláka na námestie Place Kléber niekoľko miliónov návštevníkov. Tradičné nákupy vo viac ako 300 drevených stánkoch však budú musieť turisti aj domáci tento rok oželieť.   

Článok vyšiel na Forbes.com. Autorkou je Suzanne Rowan Kelleher, senior prispievateľka Forbes.com, ktorá píše najmä o cestovaní.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?