21. decembra 2020

Svalnatý Santa bojujúci so zlom, zabávajúci mimozemšťanov. Tretie či štvrté pokračovanie inak obľúbených vianočných komédií. Tak to vyzerá, keď sa tvorcovia nechajú vianočnou tematikou príliš uniesť a vzniknú filmy, ktorým sa síce neoplatí venovať desiatky minút sledovania, no i tak majú svoje čaro. 

Vianočné filmy plné romantiky, nenútenej zábavy a lesku, pri ktorých môžete piecť či vychutnať si dobré víno, znejú ako príjemne strávený čas. Pozor však na výber. Nedajte sa oklamať milým obalom, dobrým hereckým obsadením či tým, že predchádzajúce diely boli úspešné (áno, hovoríme o sérii Sám doma). Hodina a pol vášho života sa dá využiť aj plnohodnotnejšie.

Preto sme pripravili zoznam filmov, ktorých by ste sa mali počas sviatkov vyvarovať. Avšak, ak patríte k tým, ktorí sa v zlej kinematografii priam vyžívajú, určite nevynechajte ani jednu snímku, a odporúčame zamerať sa na bonus. Filmy sme vyberali na základe hodnotenia portálu Imdb aj na základe hodnotenia kritikov. 

Sám doma 3 (1997)

Hodnotenie Imdb: 4,5/10

Reklama

Herecké obsadenie:  Alex D. Linz, Olek Krupa, Rya Kihlstedt, Lenny Von Dohlen

Rozpočet: 32 miliónov dolárov

Zárobok: 79 miliónov 

Obľúbený detský herec z predchádzajúcich dvoch častí  Macaulay Culkin vyrástol, no chuť režisérov pokračovať na zaručených základoch neutíchala. „Nový“ Kevin, v tomto prípade už Alex, nemá dostatočnú divácku charizmu, čo sa dá rovnako povedať aj o štvorici zloduchov. Nemení sa len idea filmu. Malý chlapec, ktorý je sám doma, porazí vďaka svojmu dôvtipu a niekoľkým, samozrejme život ohrozujúcim kúskom, kriminálnikov, ktorí sa mu tentokrát nesnažia vykradnúť dom, ale vziať hračku. Za zmienku snáď stojí, že ani po neúspešnom treťom pokračovaní to tvorcovia nevzdali a v roku 2002 uzrel svetlo sveta azda ešte horší štvrtý diel. 

Santa Claus 2 (2002)

Hodnotenie Imdb: 5,6/10

Herecké obsadenie: Tim Allen, Spencer Breslin, Elizabeth Mitchell

Rozpočet: 65 miliónov dolárov

Zárobok: 172,9 milióna dolárov

Ďalšie pokračovanie vianočnej klasiky, v hlavnej úlohe s úspešným Timom Allenom, bez ktorého si zrejme mnohé snímky nevieme predstaviť. Druhý diel filmu o Santa Clausovi je plné klišé ako záchrana Vianoc a boj dobra so zlom. Úspech prvej časti, ktorá vyšla ešte v roku 1994, dve pokračovania nedosiahli a patrí im čestné miesto v rebríčkoch najhorších vianočných filmov. 

Santa je úchyl 2 (2016)

Hodnotenie Imdb: 5,6/10

Herecké obsadenie: Billy Bob Thornton, Kathy Bates, Tony Cox, Christina Hendricks

Rozpočet: 26 miliónov dolárov

Zárobok: 24,1 milióna dolárov

Poháňaný lacnou whisky, hnevom a zášťou dokáže hlavný hrdina, ktorého hrá Billy Bob Thornton, prekaziť vianočnú atmosféru každému, koho stretne. Aj divákom. Jednotka aj dvojka majú s Vianocami spoločné len kostýmy a obdobie, v ktorom sa odohrávajú, inak sú to podľa divákov iba nevkusné komédie.

Svalnatý Santa (1996)

Reklama

Hodnotenie Imdb: 2,6/10

Herecké obsadenie:  Hulk Hogan, Don Stark, Robin Curtis, Garrett Morris

Rozpočet: – 

Zárobok: 220 miliónov dolárov

Dať nezvyčajný prívlastok postave či objektu, ktorý s ním zdanlivo nesúvisí, je zväčša zárukou komédie pritiahnutej za vlasy. V tomto prípade to platí na sto percent, pretože tvorcovia tejto snímky si zmysleli, že do obleku Santa Clausa oblečú známeho zápasníka Hulka Hogana. Nie je to však bežný Santa, ale milionár, ktorý po zranení hlavy verí v to, že ním je, a rozhodne sa konať dobro. Vďaka svalom sa ho začnú báť všetci zločinci v meste, je to taký Santa zápasník a superhrdina. 

Saving Christmas (2014) 

Hodnotenie Imdb: 1,4/10

Herecké obsadenie:  Kirk Cameron, Darren Doane, Bridgette Cameron, Ben Kientz

Rozpočet: 0,5 milióna dolárov 

Zárobok: 2,8 milióna dolárov

Jeden z najhoršie hodnotených vianočných filmov v histórii mal premiéru len pred šiestimi rokmi. Film sa snaží kritizovať konzumný spôsob života a prinavrátiť diváka (a protagonistov) k tradičnému, kresťanskému sláveniu. To, že stredobod pozornosti má byť počas sviatkov Ježiš, sa pokúša film vyobraziť niekoľkými biblickými udalosťami. Za to, ako sa to asi vydarilo, hovorí aj fakt, že film získal šesť nominácií na anticenu Zlatá malina, z  ktorých premenil štyri. Najvyšší čas pripraviť pokračovanie. 

Bonus: Santa si podmaňuje Marťanov (1964) 

Hodnotenie Imdb: 2,7/10

Herecké obsadenie:  John Call, Leonard Hicks, Vincent Beck, Bill McCutcheon

Rozpočet: približne 200-tisíc dolárov 

Zárobok: – 

V histórii kinematografie je niekoľko filmov, ktoré sa do nej zapísali vďaka tomu, že boli také zlé, až sa stali kultom. Do tohto zoznamu preto určite patrí snímka, ktorá spája Santu, Vianoce a mimozemšťanov, a je viac ako polstoročie stará. Príbehy, ktoré opisujú únos ľudí mimozemšťanmi poznáme. V tomto filme sa však rozhodnú pre únos Santa Clausa, ktorý má Marťanov rozveseliť. To sa im podarí dvojnásobne. Vďaka absurdným dialógom, kostýmom, rekvizitám a vlastne celému deju sa zasmeje nejeden odvážny divák, ktorý sa odhodlá pozrieť si túto legendu medzi vianočnými filmami. 

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?