Pozastavili ste sa niekedy nad tým, ako vaše deti vnímajú Vianoce či darčeky, ktoré nachádzajú každý rok pod rozsvieteným stromčekom? Alebo si tieto pocity dokážete sami vybaviť? Isté je, že najväčšmi sa z nadchádzajúcich sviatkov tešia tí najmenší. Niektorí dychtivo očakávajú príchod Ježiška, zatiaľ čo ďalší už dobre vedia, kto pri vianočných nákupoch vyťahuje peňaženku či platobnú kartu.
Mária Tóthová Šimčáková, ktorá pracuje ako detská psychologička, vraví, že pre deti majú Vianoce atmosféru prekvapení a nezabudnuteľných zážitkov. A toto obdobie dokonca vnímajú veľmi citlivo. Preto ich treba počas sviatkov viesť k tradíciám. „Dnes veľa detí nemá spojitosť s celkovým duchom Vianoc. Nevedia, že to neznamená len niečo prijímať, ale tiež obdarovávať,“ vysvetľuje bližšie odborníčka.
Spravodlivosť medzi súrodencami
Každý milujúci rodič túži potešiť svoje deti. Rodičia by si však mali položiť otázku, či pristupujú k nákupu vianočných darčekov zdravým spôsobom. „Dnes je moderné, že dieťa otvorí katalóg s hračkami a zakrúžkuje z neho polovicu. Takto by to nemalo byť. Dieťa by sa skôr malo zamyslieť a vybrať si nejaké tri až štyri možnosti,“ dodáva Mária Tóthová Šimčáková. A tento výber by mal byť primeraný, deti by podľa nej skrátka nemali mať prehnane vysoké očakávania.
„Pripadá mi neprimerané, aby sa rodičia takmer zadlžovali len preto, aby mohli nakúpiť deťom darčeky,“ vraví otvorene detská psychologička. Radšej sa treba držať pravidla dvoch až troch menších darčekov alebo, naopak, jedného väčšieho. Pri deťoch nad 12 rokov sa odborníčka stretáva tiež s tým, že ak chcú dostať na Vianoce niečo drahšie, tak na takúto vec prispejú vlastnými úsporami.
O deťoch a vianočných sviatkoch sme sa rozprávali s Máriou Tóthovou Šimčákovou. Foto: archív respondentky
V prípade, že rodičia majú viacero detí, mali by si dávať pozor, aby medzi nimi nerobili rozdiely. „Rodičia musia vedieť, aké sú ich deti. Sú také, ktoré sa vedia rýchlo a dobre vyrovnať s tým, že každé prianie je splnené,“ vraví Mária Tóthová Šimčáková. Nepozerajú sa teda na to, že dostali dva dary, kým ich súrodenec o jednu vec viac.
Odborníčka však odporúča zachovať pod vianočným stromčekom spravodlivosť, aby ratolesti nemali pocit, že niektorá z nich dostala niečo väčšie. Čím staršie totiž sú, tým intenzívnejšie vnímajú rozdiely v súrodeneckom postavení.
Mohli by ste sa tiež inšpirovať príkladom jednej matky, ktorý počas rozhovoru uvádza detská psychologička. Aj keď pod vianočným stromčekom našli jej deti viac darčekov, každý deň mohli otvoriť iba jeden. Matka navyše zaviedla pravidlo, podľa ktorého si deti musia všetko oblečenie vyskúšať a odfotiť sa v ňom. „Nemá to byť len o tom, že deti roztrhajú papiere, v ktorých sú zabalené darčeky, tie naskladajú na kopu a po hodine ani nevedia, čo na tej kope majú. Čiže ak sa dá, treba z toho urobiť rituál, ktorý si užijú deti aj dospelí,“ približuje odborníčka.
Spoločenské hry zblížia rodinu
Vianočné darčeky pre svoje ratolesti vyberajte podľa veku. Deti do 6 rokov poteší akákoľvek vytúžená hračka. Mária Tóthová Šimčáková vysvetľuje, že predškolský vek je takzvaným obdobím hry. Sami viete určite odhadnúť, akým veciam sa budú v realite naozaj venovať. „Pokiaľ chcete vybrať napríklad nejakú technickú hračku, je dobré vyskúšať si ju u priateľov. Vďaka tomu vaše dieťa zistí, či splní jeho očakávania,“ hovorí odborníčka.
Sama však vyzdvihuje predovšetkým spoločenské hry, ktoré si pod vianočným stromčekom môže nájsť celá rodina. Osoh z nich teda budú mať všetci. „Pri nich si dieťa skúša, či dokáže prehrať, vytvoriť stratégie alebo pracovať v tíme. A to všetko rozvíja jeho sociálne a emočné zručnosti, ktoré bude v živote potrebovať,“ konštatuje detská psychologička. Zároveň však odporúča staviť i na hry, ktoré rozvíjajú pozornosť, postreh a vzdelávajú, napríklad Dobble či Kvído.
Tínedžeri už majú na vianočné darčeky úplne iné požiadavky. Podľa Márie Tóthovej Šimčákovej túžia skôr po elektronických hračkách. Teda smartfónoch alebo tabletoch. „Ja však tvrdím, že pod stromčekom nemôže chýbať klasika v podobe ponožiek či kníh,“ dodáva. A keď vaše dieťa nad 12 rokov nemá vzťah ku knihám v papierovej podobe, skúste mu napríklad darovať tablet s ich elektronickými verziami. „Som za to, aby deti dostali technológie, ale s pozitívnym využitím,“ dopĺňa odborníčka.
Staršie deti sa často venujú športom, preto ich na Vianoce možno obdarovať výbavou na lyžovanie, futbal, hokej alebo akúkoľvek inú aktivitu, ktorej sa venujú. Peniaze v obyčajnej obálke podľa detskej psychologičky pod vianočný stromček nepatria. „Radšej nech majú originálnu formu poukážky. Napríklad na športové potreby či oblečenie, ktoré kúpia vo výpredajoch po Vianociach. Ale dať peniaze vyslovene bez nápadu? Takto sa stratí čaro Vianoc,“ vraví.
Nosí vianočné darčeky Ježiško?
Mali by ste deťom hovoriť, že im vianočné darčeky nosí Ježiško, alebo radšej nie? Detská psychologička túto dilemu rieši slovami: „Sú deti, ktoré toto čaro majú radi. Spája sa im s tajomnom. A väčšina z nich si pravdu v určitom období uvedomí. Že v tom baliacom papieri, ktorý videli v skrini, sú vianočné darčeky. Pochopia realitu. To sa deje okolo 8 až 10 roku,“ ozrejmuje bližšie.
Samozrejme, dôležitý je prístup rodičov. Ak sa hneď na začiatku, keď sú ratolesti ešte malé, rodičia rozhodnú, že sú racionálny pár a od začiatku im chcú hovoriť pravdu, je to v poriadku. No taktiež môžu túto záhadu nechať na dieťa, ktoré postupom času pochopí, že všetko je vlastne inak. Vo väčšine prípadov mu to, že darčeky nenosí Ježiško, prezradia rovesníci, spolužiaci alebo starší súrodenci.
Detská psychologička na rovinu dodáva, že odhalenie pravdy nespôsobí deťom žiadnu traumu. „Nešokuje ich to. Keď prídu do obdobia reality, postupne a s istotou na všetko prídu. Je to prirodzené,“ upresňuje Mária Tóthová Šimčáková. Takmer v každom prípade však deti vyhľadajú rodičov, aby si pravdu overili.
Odborníčka radí, aby rodičia v takýchto momentoch prišli so spätnou otázkou: „A ty si myslíš čo? Ako by si chcel, aby to bolo?“ Keď si je dieťa isté, že mu vianočné darčeky kupujú rodičia, tak tí to pokojne môžu priznať. No ak ešte stojí o toto čaro, mali by sa dohodnúť, že to tak ponechajú. Skrátka otočia otázku a držia sa toho, čo si želá.