15. októbra 2021

Keby len suroviny. Na zoznam vecí, ktoré v svetovej ekonomike začínajú fatálne chýbať, pribúdajú aj jednotlivé výrobky. Konkrétne napríklad platí, že kto si pod stromček želá tenisky či športové oblečenie, mal by písať list Ježiškovi s veľkým predstihom.

„Plavíme sa v neprebádaných vodách. Nikto netuší, aká rýchla, alebo pomalá, bude prípadná obnova produkcie,“ vysvetľuje pre Bloomberg analytik Camilo Lyon.

Chýbajú ľudia

V centre diania je Vietnam a výnimočne až tak nejde o zdroje nerastné, ale o ľudské. Priemyselný juh krajiny totiž zasiahli tvrdé lockdowny a Vietnamci sa prejavili tak, ako sa o nich od začiatku pandémie hovorí, ako opatrní, dbajúci primárne o vlastné zdravie.

Lenže to znamená masový exodus približne dvoch miliónov robotníkov z miest do ich pôvodných domovov. A to je veľký problém pre firmy, ktoré do Vietnamu outsourcovali výrobu.

Problém sa týka treba asi 43 percent výrobkov od Nike a Lyon odhaduje, že spoločnosť z dôvodu uzavretiu ekonomiky nevyrobila oproti plánom približne 180 miliónov párov topánok.

Reklama

Spoločnosť Nike preto už aj znížila finančný výhľad pre prvý kvartál roku 2022. Iné firmy sú na tom podobne, ba aj horšie. Vietnam sa stará o viac ako polovicu produkcie Deckers, Columbia uvádza 45 percent, Under Armour štyridsať. A výpadkom výroby je ovplyvnený aj Adidas.

Vrátiť sa zatiaľ neplánujú

Problém už trvá mesiace a pridal sa ďalší, potenciálne horší. Robotníci sa nevracajú. Ako príklad svetové agentúry uvádzajú 31-ročnú ženu Tran Thi Hoa, ktorá sa vzdala práce v Hočiminovom meste (za 350 dolárov mesačne) a miesto šitia oblečenia je radšej s rodinou.

„Je mi ľúto, ak si niekto v USA nebude môcť na Vianoce kúpiť nové oblečenie, ale ja tu nemôžem svojich najbližších nechať napospas““ uviedla. „Vrátiť sa do miest teraz nejde, je to príliš riskantné.“

Pre USA je Vietnam, čo sa týka športového oblečenia a obuvi, zásadným obchodným dodávateľom od chvíle, čo tam mnohé americkej firmy presunuli výrobu z Číny. Stalo sa tak potom, čo sa dve ústredné planetárne mocnosti pustili do obchodnej vojny.

Riešenie v nedohľadne

Výpadky obrov typu Nike však môžu potenciálne zasiahnuť celý svet, čím sa znovu prejavuje previazanosť planéty. Stomiliónový Vietnam patrí v zaočkovanosti populácie na úrovni len trinástich percent k vôbec najslabším štátom a tak tamojšie lockdowny obmedzujú potenciálnych zákazníkov v bohatších krajinách, kde už vakcinácia pomaly dosahuje aj hranice kolektívnej imunity.

„Je to naozaj veľmi zlé načasovanie, objednávky na Vianoce by sa mali začať riešiť už teraz,“ uviedla Ankita Bose, členka amerického rebríčka Forbes 30 pod 30, ktorá spoluzaložila e-commerce platformu Zilingo.

Autor článku Miroslav Němý je redaktor Forbes Česko.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?