2. augusta 2021

Poslať e-mail, alebo zdvihnúť telefón? Ak ste už niekedy konverzáciu odkladali zo strachu, že bude nepríjemná, nie ste sami. Čím citlivejšia je téma, tým zdržanlivejší sme, keď sa jej máme zúčastniť.

Príliš nepríjemné, trápne, riskantné. Je jednoduchšie nič povedať, alebo, ak to nie je možné, nechať naše prsty hovoriť za nás, či už prostredníctvom správy alebo e-mailu. Alebo si tak aspoň hovoríme.

Nový výskum zistil, že tí, ktorí majú odvahu verbálne komunikovať, majú oveľa lepšie výsledky ako ľudia, ktorí sa často prikláňajú k textovej komunikácii. Interakcie pomocou hlasu (telefón, videohovor alebo hlasový chat) vytvorili ešte silnejšie spoločenské väzby, ktoré neboli o nič nepríjemnejšie ako písomná komunikácia.

Pri rozhodovaní, či zavolať alebo napísať správu, ľudia často podceňujú pozitívny vplyv na ich vzťah s druhou stranou, ktorý vzniká pri hovorení.

Podkopávame si vzťahy

Takže ak ste už odložili náročnú konverzáciu, alebo vám je príjemnejšie posielať (písomné) správy, zvážte, či by nebolo lepšie povzniesť sa nad svoje nepohodlie a nájsť odvahu na skutočnú konverzáciu.

Reklama

Keď sme pre pandémiu boli nútení tráviť viac času za našimi obrazovkami a nemohli sme sa osobne stretnúť, bolo ľahké ospravedlniť sa cez e-mail a ušetriť si tak nepríjemnosti z osobnejšieho rozhovoru.

Ľahkosť, s akou sme vyťukali e-mail, nás vystavuje riziku, že prídeme o výhody osobného rozhovoru a nebudeme môcť kultivovať medziľudské vzťahy.

Je iróniou, že vo svete, ktorý je digitálne prepojenejší ako kedykoľvek predtým, sa milióny ľudí cítia odpojenejší . Nie je prekvapením, že mladšie „digitálne“ generácie sa cítia byť najosamelejšími.

Keďže strávili väčšinu svojho života za obrazovkami, mnohí nemajú dostatočnú prax na to, aby si rozvíjali svoju sebadôveru alebo kompetenciu pri skutočných rozhovoroch o problémoch, na ktorých im skutočne záleží.

Emoji nenahradia skutočné emócie

Písomná komunikácia so sebou prináša aj ďalšie riziko – ľudia si môžu nesprávne interpretovať, čo im píšete. A to aj vtedy, ak používate na vyjadrenie emócií „smajlíkov“. Pritom by ste ich dokázali jednoducho a efektívnejšie nahradiť hlasovou intonáciou, mimikou a rečou tela.

Čím je problém citlivejší, tým skôr si príjemca vysvetlí vaše slová v negatívnom zmysle.

Z dlhodobého hľadiska môžete ušetriť veľa času, ak si namiesto vysvetľovania, čo ste mysleli svojou správou, nájdete čas na skutočný rozhovor. Či už to bude po telefóne, cez videohovor alebo zoči-voči. To zaisťuje, že osoba, s ktorou hovoríte, vníma vašu správu tým najpozitívnejším spôsobom.

Či už teda riešite problémy so správaním, ospravedlňujete sa za to svoje, alebo sa jednoducho snažíte ovplyvniť výsledok, zvážte, ako by ste mohli byť odvážnejší nielen v tom, čo komunikujete, ale aj ako komunikujete.

V mojej práci pomáham vedúcim pracovníkom a tímom zapájať sa do odvážnych rozhovorov a verím, že ak máte niečo, čo skutočne chcete povedať, existuje niekto, kto to skutočne potrebuje počuť.

Vzhľadom na to, ako sa momentálne ľudia cítia odpojení, bude pravdepodobne cennejšie viac ako kedykoľvek predtým prekonať svoje nepohodlie a zdvihnúť telefón, zapnúť kameru alebo, ak je to možné, stretnúť sa osobne.

Článok vyšiel na Forbes.com. Autorkou je Dr Margie Warrell.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?