25. augusta 2021

Nový najbližší sused Slnka: Astronómovia, ktorí používajú nový teleskop v Čile, objavili doposiaľ najrýchlejšie obiehajúci asteroid, ktorý sa dostáva k Slnku bližšie ako planéta Merkúr.

Napriek tomu, že jeho obežná dráha Slnka je o 113 dní dlhšia ako obežná dráha Merkúra, čo je 88 dní, asteroid 2021 PH27 má eliptickú a silne naklonenú obežnú dráhu, ktorá pretína dráhy Venuše aj Merkúra. 2021 PH27 má priemer zhruba kilometer a dostane sa do blízkosti 20 miliónov kilometrov od Slnka, kde dosahuje takmer 500 stupňov Celzia. Táto teplota je dosť vysoká na to, aby roztavila aj olovo.

Pomôže planéte Zem

2021 PH27 sa práve nachádza za Slnkom a bude opäť viditeľný až začiatkom roku 2022. Vedci už teraz majú naplánované ďalšie pozorovania, aby určili jeho presnú obežnú dráhu. Tá má umožniť jeho oficiálne pomenovanie.

Asteroid najrýchlejšej orbitálnej periódy v slnečnej sústave. Foto zdroj: CTIO/NOIRLAB/NSF/Aura/J. da Silva (Spaceengine) v licencii CC BY 4.0

Objav 2021 PH27 astronómovia považujú za významný, pretože im pomôže zistiť, aké asteroidy by jedného dňa mohli zasiahnuť Zem.

Reklama

Jeho pôvod je záhadou

Scott S. Sheppard z Carnegieho inštitútu vedy našiel 2021 PH27 na obrázkoch, ktoré za súmraku urobili Ian Dell’Antonio a Shenming Fu z Brownovej univerzity. Použili 570-megapixelovú kameru Dark Energy Camera (DECam) na 4-metrovom teleskope Víctor M. Blanco v observatóriu Cerro Tololo (CTIO) spoločnosti NOIRLab v Čile.

Odkiaľ pôvodne prišiel 2021 PH27 je záhadou. Existujú však nejaké teórie.

Asteroid 2021 Ph27 bude možné vidieť opäť až v roku 2022. Foto zdroj: CTIO/NOIRLAB/NSF/Aura/J. da Silva (Spaceengine) v licencii CC BY 4.0

„S najväčšou pravdepodobnosťou bol 2021 PH27 vytlačený z hlavného pásu asteroidov medzi Jupiterom a Marsom. Gravitácia vnútorných planét potom sformovala jeho obežnú dráhu do súčasnej konfigurácie. Aj keď na základe veľkého uhla sklonu 32 stupňov je možné, že 2021 PH27 je zaniknutá kométa z vonkajšej strany slnečnej sústavy, ktorá sa odvážila prísť príliš blízko k jednej z planét, pretože dráha jeho letu ho naviedla do blízkosti vnútra slnečnej sústavy,“ vysvetlil Sheppard.

Čo prinesie budúcnosť 2021 PH27? To zatiaľ nie je jasné, no astronómovia sa domnievajú, že bude pravdepodobne zničený pri zrážke s Venušou, Merkúrom alebo Slnkom.

Článok vyšiel na Forbes.com. Autorom je prispievateľ Jamie Carter.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?